Şalgam ve Şalgam Suyunun Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Şalgam ve Şalgam Suyunun Faydaları
  Diğer İsimleri: Brassica rapa, Brassica napus, Turnip, Navet

  Şalgam: Turpgiler familyasındandır. 50-120 cm. kadar boylanabilen ve ülkemizde de yetiştirilen bitkinin birinci yılında kökü ve toprak üstü yeşil kısımları; ikinci yılında çiçek sapı, çiçekleri ve tohumları oluşur. Bitkinin sebze olarak değerlendirilen bölümü, şişkin kökleridir. Basık, yuvarlağımsı ya da uzun silindirik biçimlerde olan kökün sertçe etinin rengi beyaz ya da mavimtıraktır. Ama, kökün toprak yüzeyine yakın kısmı kırmızı, mor, beyaz, sarı veya yeşil renklerde olabilir. Bitkinin oval biçimli yaprakları yeşil renkli, yaprak kenarları düz ya da testere gibi dişlidir. Erselik özellikli çiçekleri, parlak sarı ve bazen beyaz renkte olur. Tohumları lahananınkilere çok benzediğinden, satın alırken aldanmamaya dikkat edilmelidir. Şalgam, günümüzde hem insanlar hem de hayvanlar için üretilmektedir. İnsan yiyeceği olarak yetiştirilenleri yumuşak etli, hayvan yemi olanları ise sert etlidir. Şalgam, bazı çorba ve soslara katılır, yemeklerde garnitür olarak kullanılır.

  A, B1, B2, B3 ve C Vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, fosfor ve sodyum gibi mineraller içerir.

  Şalgam ve Şalgam Suyunun Faydaları: İştah açar. İdrar söktürür. Kabızlığı giderir. Göğsü yumuşatır. Sinirleri yatıştırır. Sindirimi kolaylaştırır. Vücuda dinçlik verir. Afrodizyak özelliği vardır. Boğaz iltihaplarını giderir. Nekahat devresini kısaltır. Gripe karşı korunma sağlar. Cinsel isteği ve gücü arttırır. Mide ve karaciğere faydalıdır. Kemik ve dişleri kuvvetlendirir. Şeker hastalarının susuzluğunu giderir. Kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır. Mafsal şişliklerini indirir, şikayetleri giderir. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Apse, dolama, kan çıbanı ve donmalarda kullanılır. Romatizma ve nikriste faydalıdır. Böbrek kumu ve taşının düşürülmesine yardımcı olur. Akciğerleri ve bronşları temizler, vücuda rahatlık verir. Haşlanan suyu ile saçlar yıkandığında beyazlaşmayı önler. Ergenlik sivilcesi ve egzama gibi cilt hastalıklarında faydalıdır.turkeyarena.net Zengin potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmektedir. Vücutta şişliklerin üstüne konduğu gibi, el ve ayağı donanlara haşlanıp lapası sürülür. Vücuttaki toksinleri atmak, kolesterolden uzaklaşmak, stresten kurtulmak için bolca yenip, suyu içilir. Yaşlıların ayak üşümelerini gidermek için; kalın, etlice soyulmuş, 2 şalgam kabuğu, 1 çay bardağı ısırgan otu ile 1 litre suda haşlanıp haftada 2 gün ayaklar bu suyla yıkanır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Şalgam Nasıl Kullanılır? Şalgamın yaprakları ince kıyılarak salata şeklinde yenilebilir ya da şalgam suyu şeklinde hazırlanıp kullanılmaktadır.

  Şalgamın kullanılan asıl kısmı kökleri olmakla birlikte yeşil yaprakları da yenebilir. Şalgam, bazı çorba ve soslara katılır, yemeklerde garnitür olarak kullanılır. Ayrıca, severek tüketilen bir içecek olan şalgam suyunun da ana maddesi şalgamdır.
  [​IMG]

  Şalgam Suyunun Yapılışı: Şalgam suyu, mor havucun özü alınarak yapılıyor. Önce, bulgur unu mayalanıp bir hafta bekletiliyor, iyice ekşidikten sonra sulandırılıp, dut ağacından yapılan özel tahta fıçılara bırakılıyor. Ardından, mor havuç iyice temizlenip kaynatıldıktan sonra bu fıçılara konuluyor, üzerine de şalgam turpu yerleştiriliyor. Tahta fıçılarda bir hafta daha bekletilen bu karışıma tuz ilave ediliyor. Fıçı içinde olgunlaştırılan şalgam, bekleme süresi sonunda süzülerek içime hazır hale getiriliyor.
  [​IMG]
   
 3. Dila Well-Known Member

  şalgam suyuna bayılırım çokta faydalıymış bilmiyordum çok sağolun bilgiler için
   

Sayfayı Paylaş