Şalgam Ekimi

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 28 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Şalgam Ekimi
  Şalgam tohum ile üretilir. Her ne kadar yastıklara ekilip, fidesi elde olunup, fideleri de tarlaya dikilirse de, bu alışılmış bir yol değildir. Tohumlar doğrudan tarlaya atılır. Tohum ekimi ılık bölgelerde Mart, Nisan aylarında sıcak bölgelerde Eylül, Ekim aylarında yapılır.

  Tohum ekimi için tarlanın 15-20 cm derinlikte sürülmesi, tesviye edilmesi ve tırmıklanması gerekir. Toprağın iyice ufalanması tohumların sürme gücünü yükseltir. Bazı bölgelerde salma sulama verildiğinden, tarla sürüldükten sonra 3x5, 5x7, 5x10 m’lik tavalar yapılır.Yağmurlama sulama veya doğal yağışlardan yararlanılacaksa, tarla sürülür ve sadece düzeltilir. Tohum ekimi memleketimizde elle serpme şeklindedir. Oysa dış ülkelerde kaplanmış tohumla sırayla atılır. Sıraya ekimde, çapalama makine ile yapılacaksa bitkiler arasında 10x40, 15x40 cm aralık bırakılır.turkeyarena.net Bu bakımdan mibzerle tohumlar 40 cm sıra arası mesafede sık atılır. Bitkiler çıktıktan ve belli bir büyüklüğü aldıktan sonra seyreltme yapılır. Sıra üzerinde 10-15 cm’de bir bitki bırakılır.

  Dış ülkelerde seyreltme makine ile, bizde ise insan gücü kullanılarak, çapa ile yapılır. Tohum ekim derinliği 2-3 cm’dir. Tohum ekiminde toprağın tavda olması gerekir.

  Sulama: Yağmurlama sulama yapılacaksa toprağın tavına bakılmaz. Ekimin arkasından tarla yağmurlama sulama ile sulanır. 4-10 gün içerisinde bitkiler toprak yüzüne çıkar. Fideler 4-6 yapraklı olduklarından da seyreltme yapılır. Toprak işlenip hafif boğaz doldurulur. Bundan sonraki dönemde 3-5 defa sulama ve her sulamadan 2-5 gün sonra çapalayarak, toprağın yumuşatılması ve otsuz hale getirilmesi sağlanır. Çapalama öncesi temel gübrelemeden arta kalan ticaret gübrelerinin atılması ve toprağa karıştırılıp sulama yapılması uygun bir yöntemdir.

  Gübreleme: Şalgam ahır gübresinden hoşlanır. Ekimden hemen önce 4-6 ton dekara iyi yanmış ahır gübresi atılabilir. Yanmamış ahır gübresi atılabilir. Yanmamış ahır gübresi ise sonbaharda atılmalıdır. Bu taktirde ilkbaharda tarla kullanılır. Kumlu, hafif topraklarda ticaret gübreleri daha fazla, fakat birkaç seferde atılır. Ekimden önce başlık gübresi ve pancar oluşumuna başlarken bir gübreleme ve bir de pancar irileşme anında olmak üzere üç seferde yapılır. Dekara 10-15 kg azot, 8-10 kg fosfor, 20-30 kg potasyum ve 10-15 kg kalsiyum verilmelidir.
   


Sayfayı Paylaş