Salatalık Suyu ve Salatalık Suyunun Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 21 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Salatalık Suyu ve Salatalık Suyunun Faydaları
  Salatalık içerisinde % 96 oranında su bulunmaktadır. Bu nedenle oldukça düşük kalori içeren bir sebzedir. Orta boyuttaki bir Salatalık içerisinde yaklaşık olarak 45 kalori bulunmaktadır. Yani 4-5 adet salatalık yersek ancak 250 kalori almış oluyoruz. Bu da hem tok tutucu hem de zayıflatıcı bir bitki ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

  Salatalık Zayıflatır mı?
  Gerek içerisindeki yağ yakıcı bitkisel enzimler, gerekse düşük kalori içeren sulu bir gıda olması nedeniyle salatalık ve salatalık suyu zayıflamak için birebir bir bitkisel çözümdür. Salatalık ile zayıflamayı salatalık suyu içerek veya salatalık kürü diyeti yaparak başarabilirsiniz.

  Salatalığın besleyici değeri ve sağlığa faydaları
  Salatalık içerisinde bulunan silika maddesi, vücudun bağ dokusu ve cildin kolojen yapısını güçlendirmektedir. Özellikle kıkırdak, kemik, tendon, bağ doku gibi vücudun hassas bölgelerinin sağlıklı bir biçimde gelişimi için oldukça faydalı ve yararlı bir sebzedir.Salatalığın cilde faydaları da önemle belirtilmesi gereken bir husustur. Özellikle cildin nem dengesini kurması nedeniyle cildin canlı görünümünü sağlar kırışıklıkları ve ciltteli izleri cilt lekeleri ile sivilceleri yok eder.

  Salatalık içerisinde bulunan askorbik asit ile kafeik asit maddeleri cildin kurumasını engellediği için cilt kremi ve cilt losyonu formülleri içerisinde bolca salatalık özüne yer verilir. Salatalığın güneş lekeleri, güneş yanıkları, dermatit ve gözde sulanma sorunlarına da iyi geldiği ve bitkisel tedavi çözüm sunduğu bilim adamlarınca ispatlanmıştır.

  Salatalık, bilinen en iyi idrar sökücü bitkidir. Böbrek ve idrar yolları hastalıklarına iyi gelir. Karaciğer hastalıklarına bitkisel çözüm sunar. Pankreas hastalıkları için şifa kaynağıdır. İçerisinde bulunan potasyum minerali nedeniyle yüksek ve düşük tansiyon sorunlarının çözümünde etkilidir. Salatalık içerisinde bulunan erepsin enzimi proteinlerin sindirimini hızlandırır ve yağ yakıcı zayıflatıcı etki gösterir. Salatalıkta bulunan yüksek silikon ve sülfür oranı nedeniyle saç dökülmeleri, kellik sorununa iyi gelir. Saç dökülmesi tedavisi için salatalık suyu içmenizi tavsiye ederim. Salatalık suyuna havuç suyu, limon suyu, marul suyu ve ıspanak suyu karıştırırsanız düzenli olarak içerseniz 100 yaşına kadar ölmeden yaşarsınız. Salatalık suyu ile havuç suyu karıştırıldığında özellikle romatoid artrit gibi romatizmal rahatsızlıkların ağrılarına bitkisel şifa kaynağı olmaktadır. Romatioid artrit in nedenlerinden başlıcası olan vücutta biriken ürik asit, salatalık suyu tarafından detoksik etki ile vücuttan atılır.turkeyarena.net Salatalık suyu beyaz ve sağlıklı dişler için de faydalıdır. Diş eti kanamalarına karşı salatalık suyu içmenizi tavsiye ediyoruz. Salatalık ve salatalık suyu içinde bulunan yüksek mineral oranı nedeniyle tırnak kırılmaları, kemik çatlakları ve osteoporoz, menopoz sonrası kemik erimelerine karşı bitkisel çözüm olarak kullanılır. Salatalık suyu aynı zamanda diyabet şeker hastalarının kan şekerini düzenlemektedir.

  Salatalık Suyu Nasıl Yapılır? Manavdan veya pazardan aldığınız 10 adet salatalığı blender den veya meyva suyu sıkacağından geçirip suyunu süzgeçte süzün, içerisine 1 çay kaşığı limon suyu ve bir tatlı kaşığı elma sirkesi atın. Afiyetle için. Günde bir büyük bardak salatalık suyu içmeniz şifa bulmanız bakımından yeterli olacaktır.
   


 2. Dila Well-Known Member

  çok teşekkür ederim çok yararlı bilgiler
   
 3. Misafir Guest

  Salatalık suyu yüz bakımına fayda edermi?
   
 4. OrKuN Well-Known Member

  Konudan alıntı yaparak sorunuza cevap vermek istiyorum.

   

Sayfayı Paylaş