Salat-ı Tefriciye ve Anlamı

Konusu 'Kuran-ı Kerim' forumundadır ve OrKuN tarafından 2 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Salat-ı Tefriciye Yazılışı ve Anlamı

  İmamı Kurtubî Hazretleri şöyle buyurmuş: "Bir kimse, çok önemli bir işinin veya önemli bir dileğinin gerçekleşmesini, ya da üzerinde devam edip duran büyük bir belanın üzerinden çekilip gitmesi (kalkması) için "Salât-i Tefriciye"yi (4444) defa okuyup, bu mübarek Salâtü Selâm ile Yüce Peygamberimizi vesile edinse, hiç şüphe ve tereddüt yoktur ki, Yüce Allah, okulunun istek ve muradının olması için hayırlı bir sebeb yaratır ve ona muradını verir."

  "Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma'lûmin lek."

  "Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed'e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O'nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O'nun hürmetine elde edilir. O'nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah'ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et."

  [​IMG]
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 16 Nisan 2017

 2. Pelin Super Moderator

  tşkkler paylaşım için
   
 3. hakan788 Well-Known Member

  sağol kardeş
   
 4. Misafir Guest

  ben 2000 tane okudum bile :) allah kabul eder inşallah :)
   
 5. Misafir Guest

  okuyalım okutalım allah kabul etsin inşaallah.....
   
 6. Misafir Guest

  4444 rakamı kafamda soru işareti yarattı bu rakam hakkında bilgi verebilirseniz bana çok ıyilik yapmış olursunuz
   
 7. mehmet Guest

  Rakam verirmesinin nedeni benim bildiğim peygamber efendimizin (sav) böyle okuduğu için biliyorum yani sunnettir
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 3 Mayıs 2015
 8. Snm Guest

  Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s) bu duayı okumamis (cami imamından alınan bilgidir) zaten peygamberimizin kendine Salat etmesi de çok mantıklı değildir. Peygamberimizden sonra çıkan bir salatmis. Bunu imama soran teyze aynı zamanda böyle bir sayının da olmadığını öğrenmiş.

  Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s) bu duayı okumamis (cami imamından alınan bilgidir) zaten peygamberimizin kendine Salat etmesi de çok mantıklı değildir. Peygamberimizden sonra çıkan bir salatmis. Bunu imama soran teyze aynı zamanda böyle bir sayının da olmadığını öğrenmiş.siz kaç tane okuduğunuzda kendinizi iyi hissediyorsanız o kadar okuyun.Bu 4444 ise öyle devam edin.Şahsen ben 4444 okuyunca huzurlu hissediyorum .Önemli olan niyetiniz.Allah kabul etsin.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 11 Ekim 2016
 9. EnesSebre Guest

  Arkadaşlar selâmün aleyküm salatı tefriciyenin anlamını düşünün bir Efendimiz e Allah in sifatlari verilmiş bu düpedüz bir şirktir.Allah rızası için mumeyyiz bir akılla aklı selimle bakalım.
   

 10. Anlam ve içeriğine bakınca edilen dua Peygamber Efendimiz'e ithafen ama Allah vasıflarıyla dile getiriliyor. Araştırıp öyle dua edelim, yanlışa düşürecek bir dua şeklidir.

  Allah yanlışa düşmekten esirgesin.

  Vesselam, veddua...
   
 11. kim Guest

  Allahın rahmetiyle, affıyla, bereketiyle, bağışlamasıyla, dilemesiyle, düğümler çözülür, bereket gelir, yağmur yağar, sağlık bulunur... Rasulullahın(a.s) yüzü suyu hürmetine olmaz...
   
 12. aylinaylin Guest

  Ben günde 700 yada 1000 tane okuyorum inşallah hepimizin gönlüne göre versin yüce rabbim.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 4 Mart 2016
 13. Eğer inanmıyorsan bu duaya, bu sayfada işiniz ne bende bunu anlamıyorum. İnananları saptırmak için mi buradasınız. Allah bu alemi peygamberimiz için yarattığını söyluyor onun yüzü suyu hürmetine tabi ki düğümler çözülür istenenler verilir sen Allah'tan istiyorsun ki zaten. Ayrıca yüce Allah'tan rahmet etmesini diliyoruz peygamberimize. Ona salat etmesini istiyoruz. Laf cambazlığı yapıp insanları yanlışa sürüklemeyelim.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 11 Mart 2016
 14. tubahkk Guest

  Zaten anlamina bakarsaniz anlarsiniz ne demek isteniyo buyuk bir salavattir bazi sayilar vardir hocalarinda ustunde durduklari kilit olabilirler bilemeyiz onemli olan niyet ve inanc..
   
 15. okuyalim Guest

  Peygamberimize salavat göndermek buyuk sevaptır ki bu dua da büyük salavattır anlamında da peygamberimiz övülmüş. İnsanlık peygamberimizin yüzü suyu hürmetine yaratılmışken bunun şirk olduğunu düşünmek gerçekten sığ bir düşüncedir sayı belki bir sembol olabilir ama anlamı büyük ve önemli bir duadır önemli olan niyettir kimseye aldanıp bırakmayın. Allah kabul etsin..
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 3 Nisan 2016
 16. Smsn Guest

  Unutulmamalidir ki Hristiyanlar hz. İsayi çok sevdikleri için ona Allah'ın oğlu demişlerdir. Kuranda anlatıldığına göre peygamberimiz (s.a.v.) sadece vahye uymuştur. Peygamberi sevenler de vahye uymak durumundadır. Peygamberi çok sevip aşırı övmenin ucu şirke kadar gidebilir. Son olarak şu hadisi şerifi hatırlatmak isterim: Hristiyanların Hz. İsayı yücelttikleri gibi beni yüceltmeyin bana sadece Allah'ın kulu ve rasulu deyin. Bir ayette ise "Sadece Rabbini yücelt" denilmektedir.

  Allah alemleri peygamberimiz (s.a.v.) için yarattığını söylemedi. Allah kendisine iftira atanlara ne olacağını yüce kitabında bildiriyor.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 11 Ekim 2016
 17. Enessebre Guest

  İslamda belli sayıda birşey okumak yoktur salatı tefriciyeyi kim uydurmuş bir düşünün acaba Peygamber kendini mi övüyor hemde Allah'a ait sıfatlarla! bunu ilk okul çocuğu bile anlayabilir. Ama siz hurafelerle uğraşıyorsunuz çünkü dinin gerçek hükümleri ve Kur'anı yaşam tarzı nefsinize ağır geliyor.

  Allah (c.c.) peygamber efendimiz (s.a.v.) için yaratmadı alemleri... Kimin daha iyi kul olacağını ölçmek için yarattı. Alla (c.c.) Onun hürmetine ve hiçbir şeyin hürmetine değil sade ve sadece rahmet ve mafiretiyle kabul eder duaları... Vesselam...
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 11 Ekim 2016
 18. Bhn Guest

  Arkadaslar Allahü teâlâ en sevdiği kulu ve elçi olan peygamber efendimize (s.a.v.) ne kadar Salat ve selam getirsek azdır o yüzden bu dua ya şirk diyen kişiler peygamber efendimizin (s.a.v.) küçük görmüş olurlar kendilerine bi çeki düzen versinler.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 11 Ekim 2016
 19. ÖMER Guest

  ONLARA ALLAHIN İNDİRDİĞİNE UYUN DENDİĞİNDE HAYIR!! BİZ ATALARIMIZDAN DUYDUĞUMUZA UYARIZ DERLER. ATALARI BİR ŞEYİ DÜŞÜNEMEMİŞ OLSALAR DA MI? BAKARA 170

  Allah'ın kitabında peygamberin yüzü suyu hürmetine dua örneği bir tane gösteremezsiniz. Dahası Allah'ın müslümanların nasıl dua yapacağını onlarca örnek vererek göstermiştir. Birinde bile peygamberin yüzü suyu hürmetine dua edin demez. Bu dua peygamberden sonra uydurulmuştur. 4444 sayısı verilerek uhrevi bir hava katılmıştır.

  Bende lise ve üniversite sınavlarına hazırlanırken bu tür hurafelere inandım. Bütün sülaleme bunları okuttum. Aynı yoldan geldiğimiz için sizi en iyi ben anlarım.

  Allah rızası için ön yargılı bakmayın.Aklınızı kullanın. Atalarınızın değil Allah'ın dinini öğrenin..
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 5 Kasım 2016
 20. Babakan Guest

  Selaminaleyküm arkadaşlar günaha girmeyin kendi akli tam teslimiyette olmayan kendince matematiksel denklemler kurup kelimeler arasindaki boşluklardan konu yaratmaya çalişan arkadaşlar PEYGAMBERLER ALLAH CC İNSAN OLUNA BİR NİMETIDİR VE ALLAHIN NURUDUR SON DIN SON PEYGAMBER BİZE GELMİŞTIR HZ. MUHAMMET (s.a.v) RABBİMİN NURUDUR. ### AYET kalem 4--- ahzap 56--- nisa 69--- nisa 80 (şüphezsiz Allah ve melekleri peygambere selat ederler ey iman edenler peygambere tam teslim olun onlar Allahin nurudur ve size bir nimetidir. (ahzap 56) Allah ve peygamber sevgisi kariştirilamayacak kadar nettir. Ya MUHAMMET (s.a.v) anam babam sana feda olsun diyen Hz ÖMER (r.a). Sen peygammeri sev ALLAH aşki da PEYGAMMER AŞKIDA YERINI BULUR DERDİ DEDEM. amaca uygun işler yapmayip amaç dişi işler peşinde koşan kuzu olmayin diye bağiran kurtlar sayilara takilacak kadar ilminiz var ise irfan yok demek ki. Kuran oku salavat getir kalbin vesveselerden kurtulsun.ALLAH KABUL ETSİN .
   

Sayfayı Paylaş