Saklambaç Oyunu Nasıl Oynanır

Konusu 'Çocuk Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 29 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Saklambaç Ebe seçimi ve oyun kuralları

  Saklambaç oynamak için en az 3 kişiye ihtiyaç vardır. 2 kişiylede oynanabilse de pek eğlenceli olacağını sanmıyorum. Neyse gelelim oyunumuzu tarif etmeye. Öncelikle bir ebe seçilir. Ebe seçiminde saymaca yapılabilir. Ebe seçimi yapıldıktan sonra; ebe bir duvara veya bir yüzeye kolunu yaslayıp başını üstüne koyarak sayar. Ebe en az 50'ye kadar dışından sayar. Bu sırada diğer oyuncularda ebe sayana kadar farklı yada aynı yerlere saklanırlar.

  [​IMG]

  Ebe dışından saymayı bitirince arkam önüm sağım solum SOBE diye bağırır ve gözünü açar ve ardından diğer oyuncuları bulmaya çalışır. Diğer oyuncular ise ebe kalenin başından ayrıldığını görünce ebenin saydığı yere sobe diyerek ebelemeye çlışırlar. Ebeliyen kişiler ebe olmaz.

  Ondan sonra ebe diğerlerini bulmaya çalışır. Eğer ebe bir kişiyi görüpte onun adını yanlış söylerse diğer oyuncular saklandığı yerden çıkar ve çanak çömlek patladı diye bağırırlar. Ve ebe olan kişi yeniden ebe olur.

  Bu oyunu oynarsanız eğer akşam oynamayı tercih edin. Bu oyunda ebe birisini uzun süre aradıysa ve bulamadıysa o kişinin ismini söyleyip kurt diye bağırır ve ismini söylediği oyuncu tek ayak üstünde gelerek sobeler fakat ebe kurt dediği zaman oyuncuyu sobeleyemez.
   


Sayfayı Paylaş