Sakız Ağacının Özellikleri

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 11 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Sakız Ağacı ve Özellikleri

  Sakız ağacı (Pistacia lentiscus), sakız ağacıgiller familyasından bir ağaç türü. Akdeniz bölgesinin doğal bitkisidir. Türkiye'de Batı ve Güney Anadolu'da ve Sakız Adası'nda yetişir. Nisan-Mayıs ayları arasında, yeşilimsi renkte çiçekler açar. 1-3 m yüksekliğinde, sık dallı, çalı görünüşündedir ve kışın yapraklarını dökmez. Gövdeleri dik ve silindir biçiminde olup, sağlamdır. Kabukları esmer renkli ve reçine kanalları ihtiva eder. Meyveleri ufak, yuvarlak ve kırmızımsı siyah renklidir.

  Faydaları: Diş etlerini temizler. Balgam söktürücüdür. Ağız kokusunu giderir. Çene kaslarını güçlendirir. Nefesin ferah olmasını sağlar. Tükürük salgılanmasını artırır. Midenin düzenli çalışmasını sağlar. Peptik ülser ve gastrite karşı faydalıdır. Antibakteriyel ve anti mantar etkilere sahiptir.

  Sakız Ağacı Nasıl Kullanılır?

  Ağacın gövdesine açılan çiziklerden akan reçine toplanır ve katılaştıktan sonra kullanılır. Özellikle yapıştırıcı ve vernik üretimi için sanayide kullanılmaktadır. Parfümeri ve kozmetik alanında da kullanılır. Ayrıca, güzel bir tat ve koku vermesi için başta sütlaç ve muhallebi gibi sütlü tatlılar olmak üzere tatlı ve yemeklere de katılmaktadır. Bu sakızdan bir miktar alınarak dövülüp bala katılıp yenilir. Sakız olarak da çiğnenir.
   


 2. Misafir Guest

  sakız agacının özellikleri ni çok merak ediyorum?
   

Sayfayı Paylaş