Sakal Çıkma Yaşı Nedir

Konusu 'Erkek Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 1 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Erkeklerde sakal çıkma yaşı nedir?

  Genellikle erkeklerin çene, yanak, boyun ve üst dudak kısımlarında büyüyen kıllara sakal denir. Erkeklerde ergenlik çağından itibaren çıkmaya başlar. Erkeklerde ergenlik belirtileri 9-14 yaşları arasında (ortalama 12 yaş) başlar. İşte bu yaşlarda sakal bıyık bölgesinde kıllanma meydana gelir.

  Sakal, bıyık gibi kılların sıklığı ve çıkma yaşı kalıtıma bağlı olaylardır. Hem anne hem de baba tarafındaki erkeklerin kıllanma oranına bakarak muhtemel kıllanma konusunda kabaca fikir sahibi olabilirsiniz. Vücudunuzdaki diğer kıllanma normal bir seyir gösteriyorsa hormonal bir sorun olmadığı ve sakalının geç gelişeceği düşünülür. Eğer hormonal gelişiminizden emin olmak istiyorsanız, bir endokrinoloji uzmanına başvurabilirsiniz.

  Doğal yöntemlerle sakal nasıl çıkartılır?

  lk önce yaşı 16′dan küçük olan arkadaşlar bu konuyu kafasına takıyor ise, cidden o yaşta kafaya takılacak bir konu değil ve o yaştaki bir kişiye tedavi uygulanamaz. İlk önce gelişiminizi tamamlamalısınız. Tabii ki 17,18 yaşlarındaki arkadaşlar için zamanla çıkar gibisinden şeyler söylemeyeceğiz. Sakal ve bıyığınızın çıkmasını hızlandırmak için yapacaklarımızı sıralayalım.

  Jiletin yanlış kullanımı size zarar verir!

  Çoğu genç arkadaşımız jileti her gün suratına vurursa sakalının çıkacağını zanneder. Bu yanlıştır. Tabii ki jilet ile çıkan ufak tüyleri vs.. almanız gerek, bu olumlu sonuçlar doğuracak bir yöntemdir. Fakat bu işlemi her gün yapmak cildinize zarar verir. Sivilce ve benzerleri bir çok sorun ile karşılaşmanıza sebep olur. O yüzden jilet 5 günde bir tıraş olmanız yeterli olacaktır.

  Sarımsak yöntemi

  Herkes sarımsağın iyi geldiğini söyler, bu doğrudur. Yapmanız gerekenler şunlardır.

  Jilet ile güzelce tıraş olun. Ardından sarımsağı dövün ve alıp yüzünüzde gezdirin. Yüzünüz çok yanacaktır bu normaldir, 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü sıcak su ile temizleyebilirsiniz. (Cildiniz narin ve hassassa kesinlile bu yöntemi denemeyin, yada kısa sürede tutunuz. Sonuçta herkesin cildi bir değildir.)

  Son çare olarak eczanelerde bir çok losyon, yağ vs.. bulunuyor. Onları araştırarak deneyebilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş