Saint Patrick's Day

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 25 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Saint Patrick's Day

  [​IMG]

  17 Mart Saint Patrick Günü, Saint Patrick'i onurlandırmak için kutlanan bir İrlanda bayramıdır. Bugünün Amerika ve diğer dünya ülkelerinde de kutlanması İrlandalılar'ın bütün dünya üzerindeki etkilerinin bir kanıtıdır.

  Saint Patrick gerçekte İrlandalı değildir. Doğum yeri tam olarak bilinmemesine rağmen tarihi kaynaklara göre MS 373 yılında ya İskoçya'da ya da Romalılar devrindeki İngiltere'de doğmuştur. Gerçek adı Maewyn Succat olarak bilinen Saint Patrick, Patrick ismini rahip olduktan sonra almıştır. 16 yaşındayken korsanlar tarafından kaçırılmış ve İrlanda'da köle olarak satılmıştı. Bu 6 yıllık tutsaklık boyunca Saint Patrick dini duygulara sahip oldu ve inançları kuvvetlendi. Sonunda firar ederek Fransa'ya gitti ve rahip oldu.

  Saint Patrick 60 yaşlarındayken hırıstiyanlığı yaymak için İrlanda'ya gitti. Patrick'in olağandışı bir liderlik özelliği olduğu ve bu kişiliği ona insanların dinini değiştirmesinde yardım ettiği söylenir. Hıristiyanlıktaki baba, oğul ve kutsal ruh kavramlarını mecazi anlamda açıklamak için üç yapraklı yonca kullanmıştır. Efsanelere göre Saint Patrick'in bütün yılanları İrlanda'nın dışına sürdüğü, yılanların denize atılarak boğulduğu söylenir.

  [​IMG]

  Amerika'da Saint Patrick Günü genelde yeşil renk giyinme ve eğlenme zamanıdır. Saint Patrick Günü'nün Amerika'da ilk kutlanışı 1737 yılında Boston, Massachusetts'de olmuştur. Söylenişe göre bu özel günde herkes İrlandalı sayılır. En büyüğü New York'da düzenlenmek üzere 100'ün üzerinde şehirde gösteriler düzenlenmektedir. Yeşil renk baharın, İrlanda'nın ve yoncanın rengi olduğu için Saint Patrick Günü'nün de sembolü olmuştur. Bu günde üç yapraklı yonca bulmak, yeşil kıyafetler giymek ve "blarney stone" olarak bilinen taşı öpmek uğur getirmektedir. Bugünde yapılan ilginç olaylardan bazıları ise barlarda biraların yeşil renkte satılması ve nehirlerin yeşil boya ile boyanmasıdır.
   


Sayfayı Paylaş