Sahte Frontosa (Neolamprologus tretocephalus)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 23 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Sahte Frontosa (Neolamprologus tretocephalus)
  Latince Adı: Neolamprologus tretocephalus

  Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü'nün kayalık ve kumluk bölgeleri

  Beslenme Biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Agresif

  Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

  Yüzme Seviyesi: Taban - Orta

  Üreme: Üremeleri Frontosa gibi değildir. Diğer neolamprologuslar gibi düz yumurta dökerler.

  Sıcaklık: 25 ° - 26 ° C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 200 litre.

  Su Sertliği: Çok Sert

  pH: 8,6–9,1

  Zorluk Seviyesi: 2

  Genel Yorum: Özelllikle küçükken Frontosalara çok benzediğinden karışıklığa sebe olabilmektedir. Tretocephalus'u akvaryumlarımıza taşınması da Frontosa'ya benzerliğinin katkısı da göz ardı edilemez. Tretocephalusların bandı alta gittikçe incelir ve yok olur. Oysa Frontosaların bantlarının boyu gövdenin altına indikçe değişmez.

  [​IMG]

  Tanganyika türleri içinde fazla popüler olmamış bir balıktır. Bazı kaynaklarda "Cüce Frontosa" gibi adlandırılmasına karşın, gerçekte alakasız balıklardır ve erkekleri 20 cm boya ulaşabilir. Hareketlidir. Oldukça sert karakterli bir balıktır. Erkekler arası kavgalar ölümle sonuçlanabilir. Özellikle su değişimleri sonrasında akvaryumun altını üstüne getirirler. Erkeğin aşırı baskısı nedeniyle dişi balık saklandığı kovukta günlerce aç kalabilir.

  Solungaç üzerinde parıltılı siyah-mavi benekleri vardır. Erkek ile dişi arasındaki kur kavga görünümündedir. Dişi balıklar eşleşme sırasında gövde renklerini iyice soldururken solungaçlarını açarak normalde yanda olan solungaç beneklerini karşıdan görünür hale getirirler.turkeyarena.com Erkeklerdeyse gövdedeki açık mavi renk bu dönemde iyice parlaklaşır. Yumurtalarını genelde kovuklar içinde ufak çakıl parçalarına dizmeyi tercih ederler.

  Tanganyika türleri içinde insana en az alışan balıklardan biri olduğunu söyleyebilirim. Yem almak için tüm balıklar cama gelse de Treto'lar her zaman temkinli şekilde beklerler. Salyangoz en sevdiği yemlerdendir.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş