Sahte Diploma Cezası

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve OrKuN tarafından 30 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Sahte Diploma Çıkarma
  sahte diploma yapma cezası, sahte diploma kullanma cezası, Sahte Diploma yapanların cezası, Sahte Diploma Suçu, Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu

  Sahte Diploma'nın Cezası
  Resmi Belgede Sahtecilik suçu ceza kanunumuzun 204. maddesinde :

  1. Bir resmî belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmî belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmî belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır (Asliye Ceza).

  2. Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmî bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmî belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır (G. Ağır Ceza).

  3. Resmî belgenin, kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması halinde, verilecek ceza yarısı oranında arttırılır. şeklinde düzenlenmiştir. Maddenin birinci fıkrasında herhangi bir kişi (kamu görevlisi olmayan) veya yetkisi dışında hareket eden kamu görevlisi, ikinci fıkrasında kamu görevlisi tarafından işlenen resmî belgede sahtecilik suçu düzenlenmiştir. Üçüncü fıkrada, birinci ve ikinci fıkradaki suçun nitelikli hali yer almaktadır.

  Sahte diploma cezası nedir hakkında
   


Sayfayı Paylaş