Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalı

Konusu 'Diyet-Fitness' forumundadır ve elif tarafından 27 Aralık 2007 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalı
  sağlıklı beslenmek için neler gerekli, sağlıklı beslenmek için neler yemeliyiz, sağlıklı beslenmek için neler tüketmeliyiz

  Sağlıklı beslenme kuralları ve doğru beslenme ilkeleri
  Öğün atlamayın, güne kahvaltıyla başlayın. Nitekim kahvaltı günün ilk öğünüdür ve metabolizmanızın gün içinde daha hızlı çalışmasını sağlar.

  3 ana öğün, 2 -3 ara öğün ile beslenmeye dikkat edin. Bunu karnınızı tıka basa doldurmamaya gayret ederek yapmalısınız, yoksa hiçbir faydası dokunmaz.

  Yiyecekleri iyice çiğneyin; unutmayın ki sindirim ağızda başlar, o halde bu görevin ağır bir kısmını midemize vermek yerine ağızda iyice çiğneyerek yapalım. Yemek yerken yiyecekleri ağzınızda kaç defa çiğnediğinize dikkat ediniz. Bunun standardının 23 kez olması gerektiğini biliyor muydunuz? Aradaki farkı siz hesaplayın..

  Bir insan günde 2 -3 litre su kaybeder. Buy nedenle bol bol su içmelisiniz ve suyu içerken büyük, boğum şeklinde yudumla yerine küçük yudumlarla içmek önemli.

  Her gün minimum 5-6 porsiyon yeşil sebze ve meyve yiyin. Ayrıca konumuz dışı da olsa, atalarımızın yeşilliği sofradan eksik etmemenin evde bereketi ve doğurganlığı arttırdığına inandıklarını biliyor muydunuz?

  Her öğünde midenizin 3/4′ünü boş bırakın, midenizi sadece katı gıdalarla doldurmaya orantılı olarak sıvı almaya dikkat edin, böylece sindirimi kolaylaştırmış olursunuz.

  Aşırı şekerli gıdalardan uzak durun.

  Çay, kahve gibi içecekleri şekersiz için veya şekeri azaltın.

  Yemeklerde dahil olmak üzere günlük en fazla 5 gr tuz tüketin. Kullandığınız tuz “eğer zehirli guatrınız yoksa”; iyotlu tuz olmalı. İyotlu tuz kullanmak özellikle çocuklarda önemli.

  Yüksek tansiyonu olanlar hiç tuz kullanmayın.

  Sadece protein veya karbonhidratla beslenmek doğru değildir. Çeşit önemlidir.

  Tatlılar ve rafine şekerler kalitesiz karbonhidratlar olduğu için vücutta yağ olarak depolanır. Bunun için bu besinlerde mümkün olduğunca kaçın.
   


 2. SHaDe_19 Well-Known Member

  ellerine sağlık elif güzel paylaşım
   
 3. Pelin Super Moderator

  saolasın elifcim güzel konulara değinmişin inşallah herkes yararlanır
   
 4. Aylinn Well-Known Member

  çok faydalı bilgiler teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş