Sağlık Sigortası (Health Insurance)

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 13 Haziran 2007 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Sağlık hepimizin önemle üzerinde durması gerekli bir konu iken aynı zamanda hiç dikkat etmediğimiz ve ihmal ettiğimiz konulardan biridir. Amerikalı ve yabancı öğrencilerin çoğu genç ve sağlıklı oldukları için bundan sonra da hep sağlıklı kalacakları düşüncesiyle eğitim sırasında ve daha sonra sağlık sigortasının gerekliliğine inanmazlar. Fakat ciddi bir hastalık ve kaza geçiren kişiler tıbbi tedavinin ne kadar pahalı olduğunu bilirler. Hatırlanması gereken noktalar:

  Kimse kimin sağlıklı kalacağını ya da kalamayacağını bilemez.
  Amerika'da tıbbi bakım diğer dünya ülkelerine göre daha pahalıdır. Amerika'daki çoğu yabancı öğrenci, uzun tıbbi bakım ve tedavi gerektiren ciddi bir hastalık veya kazanın neden olduğu masraflar yüzünden perişan olmaktadır.
  Amerikan Hükümeti Amerika'da okuyan yabancı öğrencilerin sağlık masraflarının hiçbir bölümünü ödememektedir. Amerikan yasaları üniversitelerin, yabancı öğrenci kaydı yaparken özellikle J-1 veya J-2 vizeli öğrencilerin önce sağlık sigortası yapmalarını şart koşar. Federal hükümet F-1 vizeli öğrencilerden sağlık sigortası talep etmez ama birçok okul talep eder.
  Sağlık sigortası yaptırmakla beklenmedik sağlık giderleri için endişe etmenize gerek kalmayacaktır.
  Genelde hastalandıktan sonra sigorta yaptırmanız mümkün değildir çünkü önceden taşıdığınız hastalık ya da geçirdiğiniz kaza genellikle sigorta tarafından karşılanmamaktadır.
  Amerika'daki birçok kolej ve üniversite yabancı öğrencileri kayıt ederken sağlık sigortasına sahip olmalarını istemektedir. Bunu istemekteki nedenleri ise çoğu yabancı öğrencinin Amerikan sağlık sisteminin nasıl işlediğini bilmemeleri ve bazı öğrencilerin okullarından veya Amerikan Hükümetinden sağlık masraflarını ödemelerini beklemeleridir. A.B.D. göçmen kanunları, çoğu göçmen olmayan kişilerden de sağlık sigortası yaptırmalarını istemektedir. Bazı üniversiteler de belli bir sağlık sigortası planı seçerek bütün yabancı öğrencilerin bu planı satın almalarını zorunlu kılar. Kendi sağlık planınızı seçmeden önce okulunuzdaki İnternational Student Service'ler ile ya da kampüs sağlık merkezleri ile görüşerek okul tarafından tavsiye edilen planın neleri içerdiğini iyice öğrenin.

  Diş korumasını da sağlık sigortasına dahil ettirmek mümkün olduğu halde birçok okulun temin ettiği sağlık sigortaları diş bakımını içermez. Diş doktoruna gittiğiniz zaman faturaları kendiniz ödemeniz gerekir veya ayrıca kendiniz diş sigortası yaptırabilirsiniz.

  • Sağlık Sigortası Türleri
  • Sağlık Sigortasının İşleyişi
  • Sağlık Sigortası Terimleri
  • Diğer Sigorta Türleri
   


 2. EjjeNNa Administrator

  Sağlık Sigortası Türleri:

  Amerika Birleşik Devletlerinde çoğu insan aşağıdaki dört sistemden birini kullanarak sigorta yaptırırlar:

  Indemnity Plan (Tazminat planı): Indemnity planı ile bir sigorta primi ödersiniz ve daha sonra uzmanlığınıza göre doktorunuzu ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını seçebilirsiniz. Aksi taktirde ne tür bir sağlık hizmeti aradığınız konusunda bağımsız karar vermek durumunda kalabilirsiniz. Sigorta, masrafların sabit bir yüzdesini ödemekte ve genellikle deductible ve co-payment talep etmektedir.

  Preferred Provider Organization (PPO): Preferred Provider Organization, Indemnity plan gibi faaliyet göstermektedir ama bu plan sigorta yaptıran kişileri sigorta şirketi tarafından hazırlanmış bir listede bulunan doktorların sağlık hizmetini denemenizi teşvik etmektedir. PPO planı ile sigorta şirketi genellikle masrafların büyük bir yüzdesini karşılamaktadır. Şirketin "preferred provider" larından birini seçmeniz durumunda ise daha düşük deductible ödemeniz istenebilir.

  Health Maintenance Organization (açık girişli): Açık girişli HMO birçok hizmeti karşılamaktadır ama sizin herhangi bir doktora ya da sağlık birimine gitmeden önce anlaşmalı bir doktora (primary care provider) gitmenizi istemektedir. HMO size bir primary care provider seçebileceğiniz doktorların listesini sunacaktır. Sigortanız doktor ziyaretlerinizi ve onun önereceği birçok servisi ödeyecektir. Doktorunuza danışmadan, bağımsız olarak kullandığınız servisler genellikle ödenmez.

  Health Maintenance Organization (kapalı panel): Kapalı panelli HMO, doktorların ve praktisyenlerin HMO için direk çalıştığı bir organizasyondur. Bütün hizmetler doğrudan HMO ve çalışanları tarafından sağlanır. HMO dışında kullandığınız hizmetler ödenmemektedir.

  Seçtiğiniz sağlık sigortası aşağıda sıralanan hizmetlerin çoğunu sunmalıdır:

  • Tıbbi testler ve röntgen
  • Doktor muayenesi
  • Hastane tedavisi ve acil bakım
  • Reçeteli ilaçlar
  • Göz tedavisi (kontroller ve gözlükler)
  • Diş tedavisi (kontrol, temizlik, dolgu, vs.)
  • Psikolojik tedavi
  • Alkol ve uyuşturucudan kurtulmak için yapılan tedaviler
  • Aile planlaması hizmetleri
  • Kronik hastalıklar veya durumlar, sakatlıklar
  • Fizik tedavi
  • Evde bakım ve tedavi
  • Ameliyat
  Sağlık sigortanız yok ise doktor ve hastane ziyaretleri, labarotuar testleri, röntgen ve reçeteli ilaçlar çok pahalı olmaktadır.
   
 3. EjjeNNa Administrator

  Sigorta satın aldığınız zaman ödediğiniz prim, plan altında sigortalanan diğer kişilerin ödediği primler ile birleştirilir ve bu para havuzu, katkıda bulunan herkesin tıbbi masraflarını karşılamak için kullanılır. Çoğu Amerikalı ve yabancı öğrenciler için sigorta sadece beklenmedik durumlara ve artan tıbbi masraflara karşı bir korunmadır. Bir sağlık planına dahil olduktan sonra sigorta şirketiniz size bir sigorta kimlik kartı yollayacaktır. Bu kart sigorta primlerinizi ödemeye devam ettiğiniz sürece geçerli olacaktır. Unutmamanız gereken noktalar:

  • Sigorta kartınızı herzaman yanınızda taşımalısınız ve tıbbi tedavi gördüğünüz zaman kartı doktorunuza veya hastaneye göstermelisiniz.
  • HMO sigortası ile genellikle tıbbi bakım gördüğünüz sırada kartınızı gösterirsiniz ve gerekirse copayment ödersiniz. Ekstra faturalar direkt HMO tarafından ele alınır.
  • Indemnity ve PPO planlarında ise sigorta şirketi ödeme için yazılı bir istek almak zorundadır ve böylece sigorta herhangi bir ödeme yapmadan önce masrafları tekrar gözden geçirebilecektir.
  • İstek formunu tam doldurmalı ve sigorta şirketi sizden herhangi bir bilgi istediği zaman hemen vermelisiniz. Aksi taktirde sigorta şirketinin size veya doktorunuza yapacağı ödeme gecikecektir.
  • Bazı doktorlar ödemeler için sigorta şirketinizle doğrudan bağlantıya geçerler ama bazıları da sizin ödemenizi isterler ve sizde masrafların geri ödenmesi için sigorta şirketine gidersiniz. Tıbbi tedavi göreceğiniz zaman ödeme şeklini sormalı ve böylece ne umacağınızı bilmelisiniz.
  Sigortaya başvuru formu doldurmadan, priminizi ödemeden ve başvurunuz sigorta şirketi tarafından kabul edilmeden bir sigortaya sahip değilsinizdir. Bazı poliçeler ödeme başlamadan önce bir bekleme süresi belirlerler. Bu nedenle Amerika'ya varır varmaz hemen bir sigorta satın almak önemlidir. Bütün poliçelerin bir bitiş tarihi vardır ve masraflarınızın ödenmesinin devamını istiyorsanız bir sonraki primi ödemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde sağlık sigortanız kesilecektir.
   
 4. EjjeNNa Administrator

  Claim: Sigorta poliçenizin kapsadığı tıbbi masrafların sigorta şirketi tarafından ödenmesi için sigortalanan kişinin yazdığı dilekçedir.

  Co-payment: Sigortalı kişi tarafından ödenmesi zorunlu olan deductible'ın ödenmesinden sonra karşılanan masraflardır. Copayment belli bir miktar olabileceği gibi (örneğin; bir doktor ziyareti için copayment 10 dolardır) bir yüzde de olabilir (örneğin; sigorta şirketi masrafların %80'ini öderse copayment %20 olur).

  Cost Containment: Hem sigortalı kişiye hem de sigorta şirketine çıkabilecek masrafları minimize edebilmek için yapılan faaliyet ya da uygulamalardır. Cost containment, uygun sigorta priminin sağlanmasına ve tıbbi masraflar için enflasyon oranının yavaşlamasına yardım eder.

  Covered expense: Sigorta poliçesi kapsamında ödenen masrafların tümü veya bir kısmıdır.

  Deductible: Sigorta poliçesinin masrafların bir kısmını ödemeden önce sigortalanan kişinin ödemesi zorunlu olan masrafların ilk bölümüdür ve genellikle Indemnity veya PPO planlarında uygulanır.

  Exclusion: Sigorta poliçesinin kapsamadığı ve hiçbir ödemenin yapılmayacağı durum veya masraflardır.

  Fee for service: Sağlık hizmetinin verildiği anda doktora, kliniğe ya da diğer tıbbi birimlere ödenmesi zorunlu ücrettir.

  Insurance (HMO) Identification Card: Sigorta şirketi veya HMO tarafından verilen bu kartta sigortalanan kişinin adı, poliçe ya da kimlik numarası ve soru veya istekler için adres ve telefon numaraları bulunur. Tedavi sırasında kartın gösterilmesi gerekmektedir.

  Insurance policy: Sigorta planını, hangi masrafları karşıladığını, harici masrafları, uygun şartları ve plan içersinde kişiye uygulanan tüm menfaatleri ve durumları tanımlayan yazılı bir kontraktır.

  Insurance premium: Bir zaman dönemi için belli bir sigorta poliçesi kapsamında masraflar için talep edilen paranın miktarıdır. Sigorta anlaşmasına bağlı olarak aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık primler ödenebilir.

  Lapse in coverage: Düzenli sigorta ödemelerindeki bir kesinti genellikle primlerin ödenmemesinden kaynaklanmaktadır. Örneğin, sigortanızı yenilemeyi unutursanız ve masraflarınızın iadesi biterse sigortanız yok demektir. Daha sonra tekrar prim ödemeye başlarsanız, sigortanız olmadığı bu zamana "lapse in coverage" (zamanaşımı) denir.

  Preexisting condition: Bir sigorta poliçesi satın almadan önce varolan sağlık durumudur. Poliçeye göre daha önceki sağlık durumu, hastalığın ilk ne zaman başladığına, ilk belirtilerin ne zaman görüldüğüne ya da ilk tedavinin ne zaman yapıldığına göre tanımlanabilir.

  Preventive care: Hastalığı ya da kazayı önlemek için önceden alınan önlemlerdir.

  Primary care provider: Bir sağlık problemi yaşandığında ilk etapta başvurulan doktor, uzman, aile doktoru gibi sağlığınızı sürekli kontrol altında tutan görevlilerdir.

  Renewal: İlk poliçe dönemi bittikten sonra sigortanın devamı için bir primin ödenmesidir.
   
 5. EjjeNNa Administrator

  Sigorta, kişinin bir zarara uğraması durumunda ona garanti vermek ya da zararını ödemek için yapılan bir işlemdir. Hasarın karşılanması için verilen para , aynı risklere maruz kalan kişilerin prim olarak adlandırılan belli miktardaki bağışlarından oluşturulmuş bir sermayaden ödenir. Kişisel kayıpların ödenmesi masrafların bölünmesi ile kişinin üstünde ağır bir yük olmaktan çıkmaktadır. Poliçe olarak adlandırılan sigorta kontratının esası karşılığının olmasıdır. Bir sigorta şirketinin ana faaliyetleri ise sigortacının alabileceği risklerin belirlenmesi ve bu riskler için uygun görülen fiyatların kararlaştırılamasında kullanılacak oranların ayarlanmasıdır.

  Sigorta çeşitleri çok çeşitli olmakla birlikte bunlardan en önemlisi olan sağlık sigortası ayrıntılı olarak incelenmiştir. Diğer sigorta türleri ise;

  Yaşam Sigortası (Life Insurance): Yaşam sigortası esasında düzenli geliri olmayan ya da borcu olan bir kişinin ölümünden sonra ailesini korumak için yaptırabileceği bir sigorta türüdür ve değişik poliçe planları geliştirilmiştir. "Whole life" (bütün yaşam) poliçesi ile sigortalı kişi yaşamı boyunca sabit bir prim ödemektedir. Kişinin ölümü yada poliçeyi sona erdirmesi ile bir menfaat ücreti ödenir. "Universal life" (genel yaşam) poliçesi ile sigortalı kişi primlerin zamanını ve miktarını değiştirebilir. "Variable life" (değişken yaşam) poliçesinde ise sabit primler ile bir portfolioda yatırım yapılır ve yatırımın performansına göre ölümden sonra bir menfaat ödenir. "Term life" (dönemlik yaşam) poliçesi de 5-10 yıllık gibi bir dönemi kapsar. Sigortalıya belli bir yaştan sonra yıllık bir ücret ödeyen "annuity policies" (yıllık poliçeler) de geliştirilmiştir.

  Araba Sigortası (Automobile Insurance): Tam bir araba sigortası, yangın ve çalınmaların dışında arabadaki hasarların telafisi ve kaza durumlarında yaralanma masraflarını (liability insurance) da öder. Araba sigortası kuralları eyaletten eyalete değişir. Bunun anlamı ise yaşınıza, arabanızın markasına, oturduğunuz yere, vs. göre prim miktarında değişiklik gösteren araba sigortası satın alacak olmanızdır. Çoğu eyalet kanunları araba sigortasını zorunlu tutmaktadır. Araba sigortası yanında "liability insurance" (sorumluluk sigortası) da yaptırırsanız, bir kazaya sebebiyet verdiğinizde sigortanız poliçenizdeki limite kadar karşı tarafın hastane faturalarını ve mülkünde meydana gelen hasarları ödeyecektir.

  Ev sigortası (Home Insurance): Ev sigortası hem evinizi hem de eşyalarınızı koruyacak şekilde düzenlenmiştir. Aynı zamanda birisinin sizin evinizde yaralanması sonucu sizi büyük bir finansal sorumluluktan da korur. Ev sigortası siz evde olsanızda olmasanızda evinizde ve eşyalarınızda, yangın, sel, yıldırım düşmesi, patlama, hırsızlık sonucu meydana gelebilecek hasarları ödemektedir.

  Bunların dışında dental insurance, vision insurance, bonding insurance, title insurance, credit insurance, marine insurance gibi daha pekçok sigorta türü bulunmaktadır.
   

Sayfayı Paylaş