Safranın Yapısı ve Görevleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 19 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Safra Yapısı ve Görevleri
  Safra sıvısında; su, yağ asitleri, kolestrol, safra tuzları, safra boyaları ve iyonlar bulunur.

  Safranın Görevleri:
  Safra yağın homojen halde dağılmasını sağlayarak lipazın etkinliği arttırır ve yağın sindirimini hızlandırır.Safra boyaları,dışkıya renk verir.Bağırsaktaki mikroorganizmaların ölmesini sağlar.Yağ asitlerinin emilimini sağlar.Safra boyaları gibi zararlı maddelerin vücut dışına dışkıyla atılmasını sağlar.

  Safra sıvısı isimli bu salgı yalnızca yağları parçalamakla kalmaz. Parçalanan yağların ince bağırsaktan emilmesine de yardım eder. Ayrıca bağırsakların vitaminleri emebilmelerini sağlayan özel kimyasal bileşimleri de içinde barındırır. Hatta aynı zamanda bağırsağın içindeki zararlı bakterileri öldüren bir antiseptiktir.

  Safranın görevi, mideden incebağırsağa gelen besin bulamacındaki yağları bir ön işlemden geçirmektir. Bu ön işlem pankreas salgısının etkisini artıracaktır. İçinde çeşitli enzimler bulunan pankreas özsuyu yağların yanısıra nişasta ve proteinlerin sindirilmesine de yardımcı olur. İnce bağırsağın iç yüzeyini döşeyen mukozada da çok sayıda küçük salgıbezi vardır. Bu bezlerin salgıladığı bağırsak özsuyundaki çeşitli enzimler, o ana kadar yeterince parçalanmış olan besinlerin sindirilmesinde önemli rol oynar. Yemekten 3-5 saat sonra incebağırsaktaki besinlerin çoğu öğütülmüş olur. Böylece, karbonhidratlar basit şekerlere, proteinler aminoasitlere, yağlar da gliserol ile yağ asitlerine ayrışarak emilmeye hazır duruma gelir. turkeyarena İncebağırsakta bulunan emici hücreler emilmeye hazır besin moleküllerini yakalar ve emerler. Ardından bu besinleri kan dolaşımına verirler.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 23 Mart 2015

 2. Beta722 Well-Known Member

  teşekkür ederim çok sağolun
   
 3. Misafir Guest

  çok teşekkür ederim...
  Güzel bilgilerin yanı sıra saçmalarda var ama verimli anlatımdı.
   
 4. Misafir Guest

  teşekkür ederim böyle yararlı siteler yapmanız çok ama çok güzel sevgiler EMRE AK
   
 5. Faruk P Guest

  bilgi için teşekkürler
   
 6. EmRe Well-Known Member

  Arkadaşın biri güzel bilgiler yanında saçmalarda var demiş ama gayet başarılı ve net bilgi bence. Çok daha geniş bilgi verse içerisinde kaybolur ve sıkılırız.
   

Sayfayı Paylaş