Safra Kesesi Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 11 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Safra Kesesi Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır
  Safra kesesi ameliyatı genellikle kapalı (laparoskopik) teknikle yapılır. Bu ameliyatta tüm işlemler küçük deliklerden karına sokulan çubuk biçimindeki aletlerle yapılır. Ameliyat için hastanın tümüyle uyutulduğu genel anestezi tercih edilir.

  Önce göbekten küçük bir boru sokularak karın boşluğu yaklaşık 4 litre gazla şişirilir. Sonra bu boru içinden çubuk biçiminde bir kamera gönderilerek karın içinin manzarası televizyon ekranına yansıtılır. Böylece cerrahi aletler ve işlemler için hareket alanı ve görüntü sağlanmış olur. Kamera görüntüyü büyüterek ve istenilen açıdan yansıtabildiği için cerrahın görüş imkanı açık ameliyatlardan daha üstündür.

  Sağ kaburga yayı altından üç tane daha küçük boru yerleştirilerek çubuk biçimindeki cerrahi aletler karın içine sokulur. Cerrah, karın içindeki organları, kullanmakta olduğu çubukları ve yaptığı işlemleri ekrandan izleyerek ameliyatını yapar. Gerekirse ameliyat sırasında video kaydı alınabilir.

  İşlemin özü safra kesesinin bağlantılarından ayrılarak çıkartılmasıdır. Önce safra kesesinin damarı ve kanalı bulunarak titanyum zımbalarla kapatılır. Çıkarılacak taraf kesilerek ayrılır. Sonra safra kesesi karaciğerden sıyrılıp kese serbest hale getirilerek içindeki taşlarla beraber tamamen dışarı çıkartılır. Bitirirken karın içindeki gaz tümüyle boşaltılıp, minik kesiler gizli dikişlerle yaklaştırılarak ameliyat tamamlanır.

  Daha önce sık sık karın ağrısı atakları geçirmiş veya ciddi derecede alevlenmiş iltihapla başvurmuş hastalarda ameliyat daha zahmetli olabilir. Ayrıca hastanın genel sağlık koşulları, safra kesesinin ve komşu organların yapısı, yapışıklıkları, ameliyathanenin teknik donanımı ve cerrahın tecrübesi ameliyatın gidişatını etkileyen faktörler arasındadır. Ameliyat süresi genellikle 15-45 dakika arasında değişir.
   


Sayfayı Paylaş