Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 16 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi
  Hastalar safra kesesi ameliyatında çıktıktan birkaç saat sonra tümüyle kendine gelir. 5-6 saat sonra yürüyebilir, ağızdan gıda alabilir ve serum ihtiyaçları kalmaz. Ameliyat gecesi karın ağrısı sırt ağrısı şikayetleri olmaması için birkaç kez ağrı kesici yapılması yeterlidir.

  Ameliyatta karın içinden dışarıya doğru uzanan bir 4-5 mm çapında plastik bir boru (dren) yerleştirilmiş olabilir. Bu boru ameliyat sonrası erken dönemde ameliyat alanından olabilecek sızmaları dışarıya almak için nadiren ihtiyaç duyulur. Genellikle ertesi sabah çıkartılır.

  Hastaların hemen hemen hepsi ameliyat gününün gecesi hastanede kaldıktan sonra ertesi sabah taburcu olabilir. Yaraların 2 gün daha kapalı kalması yeterlidir. Üçüncü gün pansuman sökülüp yara açık bırakılabilir. Tekrar pansuman gerekmez. Taburcu olduktan 3 gün sonra banyo yapılabilir. Çoğu zaman kendiliğinden eriyen gizli dikişler kullanıldığı için dikiş alınması gerekmez.

  Taburcu olduktan sonraki ilk birkaç gün birkaç kez ağrı kesici hap kullanılması yeterlidir. Yara enfeksiyon oranı çok düşüktür, antibiyotik kullanmaya gerek yoktur.

  Hastalar arasında farklılık olmakla beraber kapalı ameliyatta bazen 3. gün, bazen bir hafta sonra, açık ameliyatta 15 - 20 gün sonra işe dönülebilir.
   


Sayfayı Paylaş