Safer ayında yapılması gerekenler

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 12 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Safer ayında yapılacak ibadetler ve ilk çarşambası

  Safer ayının ilk ve son çarşamba gecesi gece yarısından sonra, yeryüzüne nazil olacak belalardan ALLAH'ın izniyle muhafaza olmak için sabah namazından evvel dört rekat nafile namaz kılıp, birinci rekatta fatihadan sonra onyedi Kevser suresi, ikinci rekatta fatihadan sonra beş ihlas-ı şerif, üçüncü rekatta fatihadan sonra bir felak suresi, dördüncü rekatta bir nas suresi okuyup selam verilip safer duası yapılacaktır.

  Safer ayının son Çarşamba gecesi veya gündüzü iki rekat namaz kılıp birinci ve ikinci rekatta fatihadan sonra onbir ihlas-ı şerif okunacak, namazdan sonra yedi defa istiğfar edip, el kaldırıp onbir defa salat-ı münciye okunup, sonunda "İnneke ala külli şeyin kadir" denecek.

  Ayrıca bu ay ümmeti Muhammed için, aile efradımız, anne ve babamız için çokça istiğfar yapılmalı. Fakirler, garipler, yetimler sevindirilmeli. Bolca sadaka verilmeli. Hatimler inilmeli dualar edilmeli. Safer ayında bir çok musibetlerin gelebileceğini Peygamber Efendimiz (s.a.v) hadisi şeriflerinde haber verdiler. Cenabı HAK (c.c) Ümmeti Muhammedi her türlü musibetlerden korusun.

  Tahric; Osman Doğan
   


Sayfayı Paylaş