Safer Ayı Nedir Kısa Bilgi

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 7 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Safer Ayı Nedir Hakkında Kısa Bilgi

  Safer ayı hicri ayların ikincisi olup, Muharrem ayından sonra başlayıp, Rebiülevvel ayı ile sona ermektedir. Safer ayının uğursuzluğu hakkında söylenenlerin asıl menşei cahiliyye devri davranışlarıdır.

  İslâmiyet’te hürmet duyulan ve belli ibadetler için tahsis edilen aylar, günler ve geceler bulunmakla beraber; âfetler, musibetler ve semavî belâlar için tahsis edilen muayyen her hangi bir zaman diliminden söz etmek mümkün değildir. Böyle bir tahsisat, İslâm’ın ruhuna uygun değildir. Belli ayları İlâhî musibet ayı olarak ilân etmek doğru da değildir. Allah’ın irâdesini aylarla veya günlerle sınırlamak mümkün olmadığı gibi; böyle bir sınırlama çabası kulluk terbiyesine de yakışmaz.

  İlâhî îkâz ve felâketler başka aylarda olmuyor mu? Kaldı ki, belli aylarda İlâhî ikazların yoğunlaştığını farz etsek bile, o ayların musibet ve uğursuzluk ayı olarak ilân edilmesi bizzat Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından yasaklanmıştır.

  Safer ayı, cahiliye Arapları tarafından uğursuz ay olarak tanınıyor ve bu ayda umre yapmak büyük günahlardan sayılıyordu. Resûlullah (s.a.v) ise "Umre her zaman helaldir!" buyurarak bu aya atfedilen uğursuzluk inancını kırmıştı. (Buhari, Hac, H. No:777) Ama ne yazık ki; bu ayda akdedilen nikâhların uzun ömürlü olmayacağı, bu ayda yapılan faaliyetlerin sonuçsuz kalacağı, bu ayda başlanılan işlerin uğursuzlukla biteceği tarzındaki inançların, cahiliye Araplarından beri halk arasında yer yer varlığını sürdüre gelen hurafelerden olduğunu görüyoruz.
   


Sayfayı Paylaş