Safer Ayı Dert Ayı Mıdır

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 5 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Safer Ayı Dert Ayı mıdır?

  Safer ayını niçin dert ayı, musîbetli ay, suçlu ay ilân ediyoruz; bunu anlamak mümkün değil! İlâhî ikaz ve felâketler başka aylarda olmuyor mu? Kaldı ki, belli aylarda İlâhî ikazların yoğunlaştığını hesaba katsak bile, o ayların musîbet ve uğursuzluk ayı olarak ilan edilmesi bizzat Peygamber Efendimiz (asm) tarafından yasaklanmıştır.

  Safer ayını uğursuz ay sayan Müslümanlar değil; cahiliye Araplarıydı.

  Safer ayı cahiliye Arapları tarafından uğursuz ay olarak tanınıyor ve bu ayda umre yapmak büyük günahlardan sayılıyordu. Peygamber Efendimiz (asm) Umre her zaman helaldir! buyurarak bu aya atfedilen uğursuzluk inancını kırmıştır.

  Unutmayalım Hastalığın kendiliğinden sirayeti yoktur; uğursuzluk ve baykuş ötüşünün olumsuz etkisi yoktur; Safer ayının hayır ve şerle bir alâkası yoktur; bunlar cahiliyye hurafeleridir.

  Safer ayında yapılacak dua ve ibadetler;

  Safer ayının ilk ve son çarşamba gecesi gece yarısından sonra, yeryüzüne nazil olacak belalardan ALLAH'ın izniyle muhafaza olmak için sabah namazından evvel dört rekat nafile namaz kılıp, birinci rekatta fatihadan sonra onyedi Kevser suresi, ikinci rekatta fatihadan sonra beş ihlas-ı şerif, üçüncü rekatta fatihadan sonra bir felak suresi, dördüncü rekatta bir nas suresi okuyup selam verilip safer duası yapılacaktır.

  Safer ayının son Çarşamba gecesi veya gündüzü iki rekat namaz kılıp birinci ve ikinci rekatta fatihadan sonra onbir ihlas-ı şerif okunacak, namazdan sonra yedi defa istiğfar edip, el kaldırıp onbir defa salat-ı münciye okunup, sonunda "İnneke ala külli şeyin kadir" denecek.

  Ayrıca bu ay ümmeti Muhammed için, aile efradımız, anne ve babamız için çokça istiğfar yapılmalı. Fakirler, garipler, yetimler sevindirilmeli. Bolca sadaka verilmeli. Hatimler inilmeli dualar edilmeli. Safer ayında bir çok musibetlerin gelebileceğini Peygamber Efendimiz (asm) hadisi şeriflerinde haber verdiler. Cenabı HAK (c.c) Ümmeti Muhammedi her türlü musibetlerden korusun.
   


Sayfayı Paylaş