Saf Madde ve Karışım Arasındaki Farklar

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Saf Madde ve Karışım Arasındaki Farklar
  A)Saf Maddeler
  * Çevremizdeki bazı maddeler saf durumundadır. İçlerinde kendinden başka madde bulunmayan maddelere saf maddeler denir. Saf maddeler 2 grupta toplanır.
  1)Elementler
  2)Bileşikler

  Bunları açıklayalım;
  1)Elementler: Tanecikleri aynı cins atomlardan oluşan maddelere ELEMENT denir. Örneğin; havadaki oksijen, azot, helyum gibi maddeler elementtir. Kükürt, İyot, Kalsiyum, hidrojen, demir, altın gibi maddeler birer elementtir.

  2)Bileşikler: En az 2 farklı atomun birleşmesiyle oluşan maddelerdir. Örneğin; su, yağ, alkol, şeker, yemek tuzu, karbondioksit, çamaşır sodası….vb.

  NOT: Süt; su, şeker, protein, yağ gibi besinlerin karışımından oluşur. Saf süt deyimi; süte başka maddeler katılmadığını belirtir.

  B)Karışımlar
  * Çevremizdeki bir çok madde karışımlar halindedir. Birden çok saf maddelerin kendi özelliklerini kaybetmeden bir araya gelmesiyle oluşan maddelere karışım denir. Toprak, şekerli su, limonata, ayran, ekmek, süt, reçel, bal, hava, deniz suyu, harç karışımdır.

  * Karışımlar 2 gruba ayrılır.
  1)Homojen karışımlar
  2)Heterojen karışımlar

  Bunları açıklayalım;
  1)Homojen Karışımlar: Her yanı aynı özelliği göstermeyen karışımlarıdır.

  2)Heterojen Karışımlar: Her yanı aynı özelliği gösteren karışımlardır. Heterojen Karışımlar birbiri içinde çözünmeyen karışımlardır. Ayran, süt, toprak, bulut, sis, çamurlu su….vb. Heterojen Karışımların en önemli özellikleri şunlardır;

  * Saydam Değildir.
  * Bekletildiklerinde maddelerin biri ya da birkaçı dibe çökebilir.
  * Süzgeçten geçirildiğinde maddeler birbirinden ayrılır.
   


Sayfayı Paylaş