Saç Klonlama Rehberi

Konusu 'Erkek Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 30 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Saç Klonlama:Saç ekimi tarihe mi karışıyor?
  Saç Klonlama Ne Zaman Olur, Saç Klonlama Yapılıyor Mu

  Saç eksiği olanlar için ideal bir çözüm gibi dursada hala çok yakın tarihte yapılamayacağı düşünülmektedir.

  Klonlama:Bir anlamda alınan tek kıl kökünden on binlerce kıl kökü üretme tekniğidir.Bu açıdan bakıldığında özellikle donör (kıl kökü alınacak bölge)alanı yetersiz olan bireyler için ciddi bir çözüm gibi durmaktadır.

  Tıbbi gelişmenin son noktası olarak değerlendirilebilecek klonlama son on yılda ciddi araştırmalar sayesinde önemli mesafe kaydetmiştir.

  Diğer klonlama çalışmaları gibi kıl kökü çoğaltma amaçlı klonlama konusunda İngiltere ve Amerikada araştırmalar hala devam etmektedir.

  Saç klonlama modelleri:
  Saç kökleri basitçe kültürlenip çoğaltılamayacak kadar komplike yapıya sahiptirler. Ayrıca bir koyun gibi bütün yapıda bir organizma olmadıklarından vücut içinde ya da dışında klonlanmaları oldukça güçtür. Dr. Amanda Reynolds tarafından ABD de yapılan bir çalışmada insan kıl foliküllerinin alt kısmında yer alan dermal kılıf hücreleri, bir kişiden alınıp diğer bir kişiye enjekte edildiğinde, yeni saç hücrelerinin oluşumunu lokal olarak etkileşime geçerek sağlayabildikleri gösterilmiştir. Bu işlem gerçek bir klonlama olmasa da dermal kılıf hücreleri bir deney laboratuarında, petri kapları içinde üretilip çoğaltılarak başka bir kişiye enjekte edilebildikleri ve terminal (olgun) kıl kökü oluşumunu başlatabildikleri gösterilmiştir. Bu saç indüksiyon modeli şu anda üzerinde en yoğunlaşılan ve bize yeni ufuklar açabilecek modeldir.

  Bu çalışmadaki önemli noktalardan birisi de dermal kılıf hücrelerinin bir erkekten alınmasına karşılık, enjeksiyon bir kadına yapılmıştır ve saç kökleri oluşumu meydana gelmiştir. Yani iki farklı insan arasında bir hücre transferi yapılmasına karşın doku reddedilmesi gibi bir olguyla karşılaşılmamıştır. Bu da bir bakıma saç kökü dermal kılıf hücrelerinin, vücudumuzdaki kıkırdak dokusu gibi bağışıklıktan muaf bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir.Kişiden kişiye transfer, özellikle total saç yokluğunun olduğu nadir durumlarda kurtarıcı bir prosedür olarak karşımıza yeni ufuklar açmıştır.Ama zaten genetik tipte saç dökülmelerinde her zaman ense kısmında verici bir alan olduğundan, dermal kılıf hücreleri için ömür boyu kişinin kendi vücudunda yer alan bir doğal rezerv mutlaka olacaktır.

  Dikkat çeken bir önemli husus da kişiden kişiye transfer durumlarında oluşan saç kılı yapısı, verici kişinin özelliklerinden çok, transfer edilen ve saçları olmayan kel kişinin bizzat kendi saç özelliklerine daha çok benzemesi ve alıcı kişinin orijinal saçlarını taklit ederek çıkmasıdır. Bu olgu kozmetik sonucu son derece desteklemektedir.

  Yapılan bu deneysel çalışmada en sevindirici nokta, dermal kılıf hücrelerinin fibroblast yapısında olmasıdır. Çünkü fibroblast hücreleri bilindiği gibi kültür üretimi en kolay olan dermal hücrelerdir . Yani kişi kendi vücudundaki bir tek kıl folikülünden bile pek çok sayıda kıl kökü üretebilecek dermal kök hücre kültürüne sahip olabilir. Bu sonsuz hücre kültürü implantasyonu ile hasta saçsızlık sorunundan kurtulmuş olacaktır.

  Saç klonlama işlemi artık Türkiye de de konuşulan beklenen bir sistem. Peki nedir bu saç klonlama ? İsminden de anlaşıldığı gibi, hastadan alınan tek bir saç kökünün labaratuar ortamında binlerce kopyasının üretilmesi yani kopyalama. Bu işlem şuan da Türkiye de veya Dünya nın herhangi bir yerinde kullanılan bir yöntem değil. Şuan deneme aşamasında olup birkaç hastada olumlu sonuçlar verdiği yazılıyor.

  Şuan bu işlem için başvuran yapıldığını sanan birçok hasta var. Hatta merkezler bile biz bu işe destek veriyoruz saç klonluyoruz gibi sloganlar atabiliyor. Saç klonlama önümüzde ki 5- 10 yılın teknolojisi olduğunu düşünüyorum. Bu işlem eğer yüzde yüz çalışır hale getirilse bile, bu işlemin nerede ve ne kadara yapılacağı da ayrı bir konu. Saç kopyaladığını idda eden bir merkez bu işlemi 3-4 bin liraya yapacak mı ?

  Türkiye de saç dökülmelerine veya saçsızlık sorunlarına şuan için en ideal en mantıklı ve en ucuz yöntemin saç ektirmek olduğunu düşünüyorum. Saç ekimlerinde başarı oranı olsun veya ameliyat sonrası konfor artık lüks hale gelmiş ve hiç bir konudan dolayı hasta eziyet çekmiyor.

  Saç klonlama işlemi yapıldığında, bence bir çok konuda kopyalama üretme işi gerçekleşmiş olacaktır. Bu teknolojiye insan oğlu ulaştığında, bence artık bazı şeyler hiçte eskisi gibi olmayacağını düşünüyorum.
   


Sayfayı Paylaş