Saç Dökülmesi Genetik

Konusu 'Sağlık Haber' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Saç Dökülmesi Genetik

  [​IMG]

  İki genetik farklılık saç dökülmesi riskini 7 kat artırıyor...
  Bonn Üniversitesi’nden Axel Hillmer ve Londra’daki King’s College’dan Tim Spector, iki grup üzerinde araştırma yaptı. Bilim adamları, yüzde 80’i irsi olan ve şakaklarda başlayan, başın ön ve orta bölümlerinde devam eden erkeksi saç dökülmesine (alopesi androgenetik) büyük ölçüde zemin hazırlayan kromozoma bağlı iki değişiklik belirledi.

  Avrupa’da saç dökülmesi sorunu olan, 1125 ve 296 erkekten oluşan gruplar üzerinde yapılan araştırmalar, androjen (erkeklik hormonu) alıcısını kodlayan gendekinin yanı sıra 20. kromozomda farklılık belirlenen kişilerin saçlarının dökülme riskinin diğerlerine göre 7 kat fazla olduğunu gösterdi.

  Genellikle erkekleri etkileyen ancak kadınlarda da görülebilen, çok sık rastlanan bu saç kaybı şeklinin erkeklik hormonlarına bağlı olduğu sanılıyordu.

  Tim Spector, araştırmanın saç dökülmesine karşı, dökülme başlamadan önce daha etkili tedavilerin yapılmasını sağlayabileceğini belirtti.

  Araştırma, İngiliz “Nature Genetics” dergisinde yayımlandı.
   


 2. brourse New Member

  Günümüzde saç dökülmesinin genetik yönü ile ilgili gelişmeler mevcuttur. Bu çalışmalar sonucunda saç dökülmesi ve tedavisi için bazı genetik testler geliştirilmiştir. Özellikle Hairdx firması bu konuda dünyada tek ve ilktir.

  Hairdx, androgenetik saç dökülmesi ve Finasterid´e yanıt (erkek) konusunda önceden bilgi verici genetik testlerin dünyadaki ilk uygulayıcısı olup DermaGenoma Inc. içerisinde yer alır.

  Bu kapsamda, kadınlarda Finasterid tedavisine yanıtın önceden bilinmesini ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

  1. HairDX Genetik Tarama Testi (erkek): HairDX AGA testi, erkeklerde gözlenen androgenetik saç dökülmesini önceden teşhis edebilen ilk genetik testtir. Sonucun pozitif çıktığı (AR geninde A>G değişimi) hastaların %80´inde saç dökülme riski mevcuttur. Test sonuçlarının negatif çıktığı hastalarda ise bu oran %10´lara inmektedir (%90 oranında saç dökülmesi görülmemektedir).

  2. HairDX Genetik Tarama Testi (kadın): HairDX AGA testi, kadınlarda saç kaybı konusunda devrim niteliğinde bir genetik testtir. Düşük test skoruna (CAG tekrar sayısı) sahip kadınlarda saç dökülmesi ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Buna karşılık yüksek test skoruna sahip kişilerde saç kaybı olasılığı oldukça düşüktür.

  3. Finasterid Tedavisine Yanıt (erkek): HairDX (RxR) testi, Finasterid tedavisinin saç kaybını önlemede göstereceği etkiyi önceden belirleyen bir testtir. Test sayesinde ilacın hasta üzerindeki olası etkisi yüksek, orta, düşük şeklinde önceden tahmin edilebilir.

  HairDX in geliştirdiği bu testler atrık ülkemizde de Genetiks firması aracılığı ile yaptırılabiliyor.

  Daha fazla bilgi için:

  Genetiks Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi
  www.hairdx.com.tr
   

Sayfayı Paylaş