Saç bakimi....

Konusu 'Saç Bakımı' forumundadır ve elif tarafından 8 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Bir kişi ne kadar sık ve bakımlı olursa olsun saçı bakımlı değilse, gerçek güzelliğini gösteremez. Saç makyajda olduğu gibi kişinin güzelliğini bütünler ve yüzüne ışıltı verir.

  [​IMG]

  Saç güzelliği için, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saç tipine uygun şampuan kullanmaktadır. Yanlış şampuan seçimi, diş etkenler, saçların rengi ile fazla oynama gibi faktörler saçın yıpranmasına neden olur. Saç ile ilgili önemli diğer bir nokta ise, saçların sık yıkanması fazla yağlanmaya neden olabilir.

  Sık yıkanan saçlarda saç derisindeki pigmentler genişler ve gözenekler açılır. Beslenme düzenine de dikkat etmek gerekir. Çok yağlı yiyecekler vücutta olduğu gibi saçta da yağlandırmayı arttırır. Bunların sonucunda ise saçlar yıpranır ve dökülür.

  Saç bakımını evde kendiniz yapabileceğiniz gibi kuaförlerinize de yaptırabilirsiniz. Gelir düzeyine göre pahalı saç bakim ürünleri ya da basit doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. Zeytinyağı, badem yağı, yumurta gibi ürünlerle saçlarınıza parlaklık ve canlılık sağlayabiliriz.

  SAĞLIKLI VE BAKIMLI SAÇLARA KAVUŞABİLİRSİNİZ.

  Saçınız, görünüşünüzü ve moralinizi etkilemekte önemli rol oynar. Su parlak, sağlıklı saçların anahtarıdır. Sağlıklı ve bakımlı saçlar için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

  1. Arındırıcı Şampuan Kullanın. En iyi sonucu elde etmek istiyorsanız, arındırıcı şampuanları kuru saça ve masaj yaparak uygulayın. Böylece şampuanın içerdiği maddelerin suda akıp gitmesini önlemiş olursunuz.
  2. Saçınızı Boyadıktan Sonra Yıkamayın. Saçlar boyandıktan sonra renk kaybının %50sini ilk hafta içinde kaybeder. Boyama sırasında saçın dış koruyucu kısmı açılıyor ve boya emiliyor. Eğer bu kısım kapanmadan saçınızı yıkarsanız çok fazla renk kaybı meydana gelecektir. Bu nedenle boyadan sonraki ilk 24 saat saçınızı yıkamayın. Yıkamaya karar verdiğinizde renk koruyuculu şampuanları tercih edin.
  3. Saç Kurutma Makinesine Dikkat! Makineyi saçınıza yakın tutarak daha çabuk kuruyacağını düşünüyorsanız, anılıyorsunuz. Bu şekilde kurutmak saçınıza zarar verir, uçlarının çatallaşmasına neden olur. Saçınızın nemini havlu ile aldıktan sonra, makineyi bir kol boyu uzakta tutup dipten uca doğru kurutun.
  4. Saç Diplerine Krem Uygulamayın. Saç tipiniz ne olursa olsun, saç diplerinin kreme ihtiyacı yoktur. Doğru bir krem uygulaması, saçın uç kısımları dikkate alınarak yapılmalıdır. Kremi saçın uç kısımlarına sürmelisiniz.

  SAÇLARINIZ VE SİZ...

  Hepiniz uzun ve sağlıklı bir saça sahip olmak için onu sürekli kestirmeniz gerektiğini duyarsınız. Aslında sürekli saçınızı kestirmek sadece onun daha kısa olmasını sağlar. Sağlıklı olması ile hiçbir ilgisi yoktur. Saç uzunluğu kafanızın şekli ve genişliği ile orantılıdır ve yeni teknolojilerle bile bunu değiştirmenize olanak yoktur. Sağlıklı ya da sağlıksız saç yoktur. Saçımız aslında ölüdür.

  Ölü olmasaydı kesildiğinde canımız yanmazmıydı? Eğer saçlarınızın ucu kırılmamışsa ya da boyama yüzünden hasar görmemişse onu sürekli kestirip sağlıklı ve uzun yapmaya çalışmak yanlış bir şey. Sadece stil değişikliği düşünenler için sık saç kestirilmesi önerilebilir.

  Saçınızın sağlıklı olması için yapabilecekleriniz:

  • Günlük olarak pahalı olmayan bir Vitamin (One-A-Day) alın.
  • Saçınızı fazla taramayın. Sadece gerektiğinde şekil vermek için tarayın.
  • Kaliteli bir tarak ya da fırça kullanın. Keskin metal ya da plastik uçlar saçlarınızın uçlarının kırılmasına neden olur.
  • Kaliteli saç ürünleri kullanın. Çoğu alışveriş merkezlerinde satılan şampuan ve saç ürünleri aslında birçok kötü kimyasal maddeyi içlerinde bulunduruyor. Mesela 'ammonium laurel sulfate' , ya da silikon içeren ürünler saçınızı kurutarak daha kolay kırılmasına neden olabiliyor. İçlerinde birçok koruyucu madde bulunduğunu iddia eden bu ürünler saçınız için aslında en büyük tehlikeyi oluşturuyor.
  • Saçınızı sıkı bantlarla toplamayın. Bırakın rahat kalsın. Bu tür toplama şekilleri de kırılmalara neden oluyor.
   


Sayfayı Paylaş