Sabancı 2. el ticari araç pazarına girdi

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Sabancı Grubu şirketlerinden Temsa Global,
  'Galeri Plus' markasıyla 2. el ticari araç ve iş makinelerinin kurumsal alım-satım işlemlerini yapacak. Galeri Plus'ta araçlara garanti de verilecek. Sabancı Grubu şirketlerinden Temsa Global, Galeri Plus (G+) markasıyla kurumsal olarak 2. el ticari araç ve iş makinesi pazarına girdi. Sadece 2. el ticari araç ve iş makinesi alım-satımıyla ilgilenecek olan Galeri Plus bayileri, sattıkları araçlara garanti de verecek.

  [​IMG]

  Galeri Plus Yöneticisi ve Temsa Global Otobüs, Midibüs Yurtiçi Satış ve Pazarlama Direktörü Ayhan Dayıoğlu, ticari araçların 2. elinde güven sağlamaya yönelik bir mekanizma kurduklarını, uygun ödeme koşullarıyla ve garantili araç alım-satımı yapmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye'de yılda yaklaşık 400 bin aracın 2. el satışının yapıldığını, bunun 100 bininin ticarilerden oluştuğunu kaydeden Dayıoğlu, bu pazarın yüzde 10-15'ine ulaşıp, yılda 10-15 bin adet arası hafif ticari, kamyon, otobüs, midibüs satışı yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

  Dayıoğlu, yapılan araştırmalara göre 2. el pazarın her dönemde sıfır araçlardan daha fazla talep gördüğüne dikkat çekti. Kullanılmış araçların tercih edilme nedenlerini fiyat uygunluğu, ödeme seçenekleri ve sosyal çevreden etkilenme olarak özetleyen Dayıoğlu, "Temsa Global bu gelişmelerden hareketle ticari araç ve iş makineleri segmentinde edindiği tecrübesini, Galeri Plus ile kullanılmış araç sektörüne de taşıdı. Türkiye'nin 2. el ticari araç ve iş makineleri segmentinde ilk ve tek kurumsal markasıyız. Sektörle ilgilenen herkesin kullanımı için web sitemizi de hizmete açtık. Hatta geçen günlerde yurtdışından bir müşteri gelerek bizden araç aldı ve Arnavutluk'a götürdü" dedi.

  Franchise de verecek

  2. el ticari araç alım-satım ve takas hizmetlerini Türkiye genelinde geniş yetkili satıcı teşkilatı ile gerçekleştirmeyi hedeflediklerini kaydeden Dayıoğlu, şunları söyledi: "Bu yolda ilk yetkili satıcımız Askale Otomotiv'i İstanbul Avcılar'da geçen günlerde açtık. Böylece hem web üzerinden dijital pazarlama hem de fiziki şartlar içinde ürünlerin satış organizasyonu sağlanıyor. Bu fiziki ağın da artarak gelişmesini hedefliyoruz. Temsa olarak otobüste 21, ticaride 45 bayimiz var. İlk etapta Galeri Plus'ı otobüs bayilerimizde açtık. Ardından diğerlerine de yayacağız."
  Galeri Plus noktalarıyla ayrı bir sözleşme imzaladıklarını anlatan Dayıoğlu, Temsa Global bayii olmayan noktalarda da büyümek istediklerini, bu nedenle değişik firmalarla franchise anlaşması yapacaklarını açıkladı.

  Sistem nasıl işliyor

  Sistemin işleyişi konusunda bilgi veren Galeri Plus Yöneticisi Ayhan Dayıoğlu, şunları söyledi: "Müşteri 2. el aracını Galeri Plus'a getiriyor. Araç alım ve satımının yanı sıra araç değeri de ekspertizce belirleniyor. Müşteri kendi aracını satabileceği gibi 3 veya 6 aylık garantilerle bayide beğendiği bir aracı da nakit veya kredi seçenekleriyle alabiliyor. Web sitesi üzerinden ise tüm kampanyalı araçlar görülebilirken, yetkili satıcılara da ulaşım sağlanabiliyor. Ayrıca, Galeri Plus yetkili satıcıları üzerinden finansman da sağlanabiliyor."

  2009'a 2. el arz fazlasıyla girildi

  Ayhan Dayıoğlu, ekonomik kriz neticesinde 2009 yılına 2. el araç arz fazlasıyla girildiğini kaydetti. 2. el araç alımının tüketici için verginin yanı sıra oldukça büyük avantaj sağladığını belirten Dayıoğlu, "Ancak şu anda pazarın dinamikleri gereği doygunluğa ulaşmamış olması 2. el pazarına olan ilgiyi de azaltıyor" dedi. Geçmişte sektörün kurumsallaşamaması nedeniyle galeriler ve açık pazarların piyasaya yön verdiğine dikkat çeken Dayıoğlu, son yıllarda 2. ele ilginin artması ile büyük firmaların pazara ilgi duymaya başladığını söyledi.
  03.02.2009, Salı
   


Sayfayı Paylaş