Sabah Namazına Kalkmak İçin Ne Yapmalı

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 17 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Sabah namazına uyanabilmek ve kalkmak için ne yapmalı?

  Öncelikle sabah namazına kalkabilmek için insan yatsı namazı sonrasını düzene koymalıdır. Peygamber Efendimizin de sünneti budur.

  Sabah namazı uyku saatine rastladığından, uyanmak nefse ağır gelmektedir. İslâm âlimleri, uykusu ağır olan kimselerin erken yatıp namaz için uyanmalarını tavsiye etmişlerdir. Geç saatlere kadar oyalanıp namazı geçirmelerini doğru bulmamışlardır.

  Sabah namazı için gece geç yatmamalı, akşam yağlı ve unlu yemekler yenmemeli, yatak odanızın havasının tazelenmiş olmasına dikkat edilmeli. Eşinizi görevlendirerek, kalkmanıza yardımcı olmasını istemelisiniz.

  Sabah kalkabilmeniz için saat ve telefon alarmını kullanınız. Ve bunları kapatıp tekrar uykuya dalmamak için yatağınıza uzak bir yere koyun ki çaldığında yataktan kalkmanızı sağlasın.

  Gece yatağa girerken maddî tedbir olarak çalar saati kurmanın yanında, mânevî tedbir olarak da “İnnâ âtaynâ, İhlas, Felak, Nas, ve Âyete'l-Kürsi” gibi sûreleri okumak ve dua etmek uyanmamıza yardım edecektir. Çünkü Cenab-ı Hakk'ın bu iş için vazifelendirdiği melekler vardır.

  Zaten asıl mesele, kalkmayı şuur altına yerleştirmektir. Dünyevî küçük bir menfaat için gerektiğinde uykusuz kaldığımızı, mühim bir iş arzuladığımız zaman uyandığımızı dikkate alırsak, sadece sünneti dahi “dünya ve içindekilerden daha hayırlı”(Riyazü's-Sâlihîn, II/411) olan bir ibadet için nelere katlanabileceğimizi düşünmek pek zor değildir. Kaldı ki bu sözü Peygamberimiz (sas) sabah namazının sadece sünneti için söylemiştir.
   


Sayfayı Paylaş