S7–200 Verileri Nasıl Saklıyor ve Kullanıyor

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 20 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  S7–200, programınızın, programınızla ilgili verilerin ve S7–200’ün konfigürasyonuyla ilgili bilgilerin düzgün şekilde saklandığını temin etmek için değişik emniyet önlemleri almaktadır.

  [​IMG]

  S7–200’ün içerisinde bir süper kondansatör vardır. Uzun süreli enerji saklayan bu kondansatör, bir kere şarj olduktan sonra enerji olmasa dahi RAM içeriğini uzun süre (CPU modeline bağlı olarak günlerce) saklar.

  Ayrıca S7–200’ün içerisinde bir EEPROM vardır. Bu hafıza tipi enerjiden bağımsız olarak programınızı, seçilen veri alanlarını ve konfigürasyon bilgilerini teorik olarak sonsuz zaman saklar.

  Bunlara ek olarak S7–200’de opsiyonel pil kartuşu kullanılabilir ve böylece RAM’daki bilgilerin enerji kesildikten sonraki saklanma süresi arttırılabilir. Pil, süper kondansatör deşarj olduktan sonra devreye girer.

  Projenizdeki Bileşenleri Yükleme ve Okuma
  Projeniz üç bileşenden oluşur: program bloğu, data blok (opsiyonel) ve sistem bloğu (opsiyonel).

  Resim 4–14’de bir projenin S7–200’e nasıl yüklendiği görülmektedir.

  Bir projeyi yüklediğiniz zaman, yüklenen proje bileşenleri RAM’da saklanır. S7–200 ayrıca programı, data bloğu ve sistem bloğu sürekli saklama için EEPROM’a otomatik olarak kopyalar.

  [​IMG]

  Resim 4–15’de bir projenin S7-200’den nasıl okunduğu görülmektedir.

  Bir projeyi PC’ye aktardığınız zaman, sistem bloğu RAM’dan, program bloğu ve data blok EEPROM’dan okunur.

  [​IMG]


  Enerji Kesilmesi Durumunda Kalıcı M Hafızasının Saklanması
  Bit hafızasının ilk 14 baytını (MB0 ila MB13) kalıcı olmak üzere ayarladıysanız, bu baytlar enerji kesilmesiyle birlikte kalıcı olarak EEPROM’da saklanır.

  Resim 4–16’da, S7–200’ün bu kalıcı kısmı EEPROM’a kopyaladığı görülmektedir.

  İlk 14 bayt için başlangıç ayarları kalıcı olmama üzerinedir.

  [​IMG]

  Enerji Geldiğinde Verilerin Yerine Konması
  Enerji geldiğinde S7–200 EEPROM’da yer alan program ve sistem bloklarını yerine koyar (Resim 4-17). Ayrıca bu sırada süper kondansatörün verileri sakladığı kontrol edilir. Eğer RAM içeriği kondansatör tarafından başarıyla saklandıysa, kalıcı RAM alanları değiştirilmez.

  V hafızasının kalıcı olan ve olmayan kısımları EEPROM’daki data bloktan yerine konur. Uzun süreli bir enerji kesilmesinden sonra RAM içeriğinde kayıp oluşmuşsa, Kalıcı Veri Kayboldu Biti (SM0.2) enerji verildikten sonraki ilk tarama süresince set edilir ve EEPROM’daki veriler RAM’a kopyalanır.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş