S7–200 Kumanda Programınızı Nasıl Çalıştırıyor

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 19 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  S7-200 sürekli olarak kumanda programmı tarar; verileri okur ve yazar.

  S7-200, ProgramınızıFiziksel Girişve Çıkışlarla İlişkilendirir

  S7-200’ün temel çalışma şekli oldukça basittir:
  • S7-200 girişlerin sinyal seviyesini okur.
  • S7-200deki program, kontrol lojiğini değerlendirken bu değerleri kullanır. Program çalıştıkça S7-200, verileri (sonuçları) günceller.
  • S7200 verileri (sonuçları) çıkışlara yazar.
  [​IMG]

  Resim 41 bir elektriksel devre şemasının nasıl S7200 ile ilişkilendirildiğini göstermektedir. Bu örnekte, motoru çalıştıran anahtarın değeri diğer girişlerin durumuyla biraraya getirilmiştir. Bu durumların hesaplanması sonucunda motoru çalıştıran aktüatöre bilgi gönderilir.  S7200, İşlemleri bir Tarama Döngüsünde Gerçekleştirir

  S7200 bir dizi işlemi sürekli olarak yapar. Bu işlemlerin döngüsel icrasına (işletilmesine) Tarama adı verilir. Resim 42de görüldüğü gibi, S7200 görevlerinin tamamını veya çoğunu bir döngü içinde gerçekleştirir:

  [​IMG]
  • Girişlerin okunması: S7200 fiziksel girişlerin durumunu PII kütüğü(Proses Girişİmge Kütüğü) denilen alana kopyalar.
  • Programdaki kumanda mantığının çalıştırılması: S7200 programdaki komutlarıçalıştırır ve sonuçları değişik hafıza alanlarına yazar. Bu sonuçlar fiziksel çıkışlarla ilgiliyse PIQ kütüğü(Proses Çıkışİmge Kütüğü) denilen alana yazılır
  • İletişim taleplerinin yerine getirilmesi: Bir PC veya operatör paneli ile iletişim gibi görevler yerine getirilir.
  • Kendi kendinin kontrol edilmesi: S7200, işletim sisteminin, program hafızasının ve genişleme modüllerinin sağlam olup olmadığını kontrol eder.
  • Çıkışların yazılması: PIQda saklanan sonuçlar fizikselçıkışlara aktarılır.
  Taramanın icrası S7200’ün STOP veya RUN konumunda olmasına bağlıdır. RUN konumunda programınız çalıştırılır; STOP konumunda çalıştırılmaz.
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  Dijital girişler: Her tarama, dijital girişlerin anlık durumlarının okunması ve Pll (Process Input lmage:proses Giriş imge Kütüğü) alanına yazılmasıyla başlar.

  Analog girişler: Analog giriş filtreleme seçilmediyse, S7-200 analog girişleri normal taramanın bir parçası olarak güncellemez. Analog filtreleme seçeneği daha dengeli bir sinyal sağlamak için kullanılabilir. Analog filtreyi her analog giriş kanalı için ayrı ayrı devreye sokabilirsiniz.

  Analog filtreleme devreye sokulduğunda S7-200 analog girişi her taramada bir kez okur, filtreleme işlemini yapar ve filtre edilmiş değeri dahili olarak saklar. Program o analog girişe her erişmek istediğinde en son filtrelenmiş değer sağlanır.

  Analog filtreleme devreye sokulmadıysa, fiziksel modülden okunan değer, program o analog girişe eriştiği zaman güncellenir. Bir başka deyişle, bu durumda analog girişler gerçek zaman (real time) olarak değerlendirilir.

  Programın Çalıştırılması

  Taramanın icrası sırasında, S7200 programınızıilk satırdan başlayıp son satıra kadar işleyerek çalıştırır. Immediate I/O(Anında giriş/çıkış) komutları, program icrası bitmeden de giriş ve çıkışlara erişim sağlar. Bir başka deyişle bu komutlar PII ve PIQyu kullanmadan direkt olarak fiziksel alanlara erişir.

  Eğer programınızda interruptlar kullanıyorsanız, interrupt olgularıyla ilişkilendirilmişinterrupt altprogramları, programınızın bir parçası olarak saklanır. Interrupt altprogramlarınormal taramanın bir parçası olarak değil, ilgili olduğu interrupt olgusu gerçekleştiğinde icra edilirler. Bu icra, taramanın herhangi bir noktasında ve normal tarama kesilerek o anda gerçekleştirilir (Interrupt=Yarıda Kesme). Bu nedenle, interrupt olguları, çok süratli gelişmesi ve/veya kısa sürmesi beklenen durumların izlenmesi ve kontrol edilmesi için kullanılır.

  İletişim Taleplerinin Yerine Getirilmesi
  Tarama süresinin bir evresinde, iletişim portu veya akıllı giriş/çıkış modüllerinden gelen mesajlar değerlendirilir.

  Kendi Kendinin Kontrol Edilmesi (Selftest Diagnostics)
  Tarama süresinin bu evresinde, herhangi bir hataya karşıCPU, hafıza alanları ve genişleme modüllerinin durumu değerlendirilir.

  Çıkışların Yazılması
  Her taramanın sonunda, PIQda toplanmış olan sonuçlar, fiziksel çıkışlara aktarılır (Analog çıkışların değeri, taramadan bağımsız olarak icra edildikleri anda fiziksel analog çıkışlara aktarılır).
   

Sayfayı Paylaş