S7–200 CPU’nun Çalışma Konumunu Seçmek

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 20 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  S7-200’ün iki işlem durumu vardır: STOP ve RUN konumları. CPUnun ön tarafındaki durum LEDleri mevcut çalışma konumunu gösterir. STOP konumunda, S7-200 programı işletmez ve CPUya konfigürasyonu ve programı yükleyebilirsiniz. RUN konumunda, S7-200 programıçalıştırmaktadır.

  • Q S7-200’ün üzerinde çalışma konumunu değiştirmek için bir sviç yer alır. S7-200 erişim kapağının altında yer alan svici kullanarak çalışma konumunu manuel olarak değiştirebilirsiniz: Konum svicini STOP pozisyonuna almak programın icrasını durdurur; RUN konumuna almak programın çalışmasını başlatır; TERM (terminal) konumuna almak mevcut çalışma durumunu değiştirmez.
   Konum svici STOP veya TERM pozisyonundayken enerji gidip geri gelirse S7-200 otomatik olarak STOP konumuna geçer. Eğer aynıolay sviçRUN pozisyonundayken olursa, S7-200, RUN konumuna geçer.
  • Q STEP 7-Micro/WIN, S7-200’ün çalışma konumunu online olarak da değiştirmenizi sağlar. Yazılımın çalışma konumunu değiştirmesine imkan vermek için konum svicinin TERM veya RUN pozisyonuna almması gerekir. PLC > STOP veya PLC > RUN menü komutlan veya araççubuğundaki ılgılı butonlan kullanarak çalışma konumunu değiştirebilirsiniz.
  • Q S7-200’üSTOP konumuna getirmek için programınızın içerisinde STOP komutunu da kullanabilirsiniz. Bu komut, program mantığına uygun olarak programm akışının durdurulmasını sağlar. Dikkatlice kullamlması gereken bu komut için Bölüm 6ya bakınız.
   


Sayfayı Paylaş