S7-200 ün Özellikleri

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 20 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Uygulamalarınızda karşınıza çıkabilecek bazı özel gereksinimleri karşılamak üzere S7200, bir takım özelliklerle donatılmıştır.

  S7200, Girişlerin ve Çıkışların Anında Okunmasına/Yazılmasına İmkan Verir
  S7200 komut seti, fiziksel giriş/çıkışların program tarafından anında okunmasını/yazılmasını sağlayan komutlar içermektedir. Normalde giriş/çıkış erişimi için giriş ve çıkış kütükleri (PII ve PIQ) kullanılmakla birlikte, Anında (Immediate) giriş/çıkış komutları, gerçek giriş ve çıkış noktalarına direkt erişim sağlar.

  Bir anında komutuyla bir giriş noktasına erişim yapıldığında, ilgili kütük güncellenmez. Ancak, çıkışa erişim sağlandığında, anında komutu kullanılsa bile ilgili kütük güncellenir.

  Bilgi Notu
  S7-200, analog filtreleme kullanılmadığı sürece analog girişleri de anında okur. Aynışekilde analog çıkışa değer yazıldığında bu değer de direkt olarak fiziksel çıkışa aktarılır.


  Normal şartlar altında, girişlere ve çıkışlara direkt erişmektense, onları giriş ve çıkış kütükleri aracılığıyla okumak daha avantajlıdır. Giriş ve çıkış kütüklerini kullanmanın 3 temel nedeni vardır:
  • Tüm girişler taramanın başında ve aynı zamanda okunarak program akışı sırasında sabit kalmak üzere giriş kütüğüne yazılırlar. Çıkışlar da program içersinde değerlerinin değiştiği zaman değil, tarama bittiği zaman aynı zamanda fiziksel çıkışlara aktarılırlar. Bu durumun proses üzerinde dengeleyici bir rolü vardır.
  • Programınız kütüklere fiziksel giriş/çıkışlara kıyasla daha kısa sürede erişebilir, bu da programın tarama süresini kısaltır.
  • Giriş/çıkış noktaları bit değerleridir ve bu nedenle bit veya bayt olarak erişilebilir. Oysa kütüklere bit, bayt, word ve double word olarak erişmek mümkündür. Bu da programlama sırasında kullanıcıya esneklik sağlar.
  S7-200 Taramanın Kesintiye Uğratılabilmesine Olanak Verir
  Eğer interrupt kullanıyorsanız, her bir interrupt olgusuyla ilintili altprogram, ana programın bir parçası olarak saklanır. Bu altprogramlar sadece interrupt olgusu geldiğinde ve taramayı kesintiye uğratarak çalışırlar.

  Öncelik sırası gözetilmek şartıyla Interruptlar, ilk gelen ilk hizmet alır prensibine göre işletilirler. Detaylı bilgi için Bölüm 6ya bakınız.
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  Tarama süresinin belli bir yüzdesi RUN konumunda düzeltme yapma veya izleme işlemleri için ayrılmaktadır (İletişim Arka Plan Süresi). Bu sürenin değiştirilebilmesi mümkündür. Bu yüzdenin arttırılması durumunda iletişimle ilgli süre ve tarama süresi artar, bu durumda programınız daha yavaş çalışır.

  İletişim görevleri için ayrılan sürenin başlangıçtaki değeri %10dur. Bu süre, izleme işlemleri yapılırken program akışının çok fazla etkilenmemesi için seçilmiş bir değerdir. Program tarama süresinin artması proses için sakıncalı değilse, buna karşılık izleme fonksiyonlarının daha verimli yapılması gerekiyorsa bu değer %5lik artımlar halinde %50ye kadar çıkartılabilir. Ayarlamak için:


  [​IMG]
  1. View > Component > System Block menü komutunu seçip Background Time bölmesine tıklatın.
  2. Communications background timedeğerini değiştirin ve OKi tıklatın.
  3. Değiştirilmiş olan sistem bloğunu S7200e yükleyin.
  S7200, STOPa Geçtiğinde Dijital Çıkışların Alacağı Değerleri Seçebilmenizi Sağlar
  Çoğu proseste CPU STOP konumundayken çıkışların sıfırlanması istenmekle birlikte, bazıözel uygulamalarda belli çıkışların çalışır duruma getirilmesi istenebilir. S7200’ün çıkış tablosu, CPU STOP durumundayken çıkışların önceden saptanmış değerlere gelmesine veya mevcut durumlarını korumasına imkan verir. Çıkış tablosu S7-200e yüklenen ve orada saklanan sistem bloğunun bir parçasıdır ve sadece dijital çıkışlara uygulanabilir.


  [​IMG]

  1. View > Component > System Block
  2. menü komutunu seçin ve Output Table (Çıkış tablosu) bölmesine tıklatın.
  3. Çıkışların son konumlarında kalmasını istiyorsanız Freeze Outputs (Çıkışları Dondur) kutucuğunu işaretleyiniz.
  4. CPU STOP durumuna geçtiğinde çalışır duruma geçmesini istediğiniz çıkışları tabloda birer birer işaretleyiniz (Başlangıç değerleri tüm çıkışlar için sıfırdır).
  5. OKi tıklatarak seçiminizi onaylayınız.
  6. Değiştirilmiş sistem bloğunu S7-200e yükleyiniz.
   
 3. oguzturk Administrator Staff Member

  Enerji kesintisi durumda (Süper kondansatör ve/veya opsiyonel pil tarafından) değerleri korunacak hafıza alanlarının tanımlanması için 6 ayrı kalıcı hafıza aralığı tanımlamanız mümkündür. V, M, C ve T alanları için aralıklar tanımlayabilirsiniz. Zaman röleleri için sadece kalıcı tipler (TONR) seçilebilir. M hafızasının ilk 14 baytı başlangıçta kalıcı olmamak üzere ayarlanmıştır.

  Zaman rölelerinin ve sayıcıların sadece anlık değerleri saklanabilir; zaman rölesi ve sayıcı bitleri kalıcı olamaz.

  Bilgi Notu
  MB0 ila MB13 arasındaki baytların kalıcı olması seçilirse, özel birfonksiyon gerçekleştirilir: Herenerji kesilmesinde buradaki değerler otomatik olarak EEPROMa kaydedilir
  Seçilebilen kısmın sadece değişkenlerin değerleri olduğuna dikkat edin; programınız, her durumda enerji kesintisine karşı korunmuştur.

  [​IMG]

  Kalıcı hafızayı tanımlamak için:
  1. View > Component > System Block
   menü komutunu seçin ve Retentive Ranges (Kalıcı Aralıklar) bölmesini tıklatın.
  2. Enerji kesilmesi durumunda kalıcı olacak hafıza aralıklarını seçin ve OKi tıklatın.
  3. Değiştirilmiş sistem bloğunu S7-200e yükleyin.
  S7200 Dijital Girişler için Filtre Sunar
  S7-200, CPU üzerinde yer alan azami 16 giriş için filtre seçilebilmesine imkan verir. Bu giriş filtreleri 0.2 msn ile 12.8 msn arasında ayarlanabilir ve bu gecikme sayesinde giriş kablolarındaki parazitlerin filtrelenerek yanlış giriş değeri okuma olasılığı azaltılır.

  Giriş filtresi S7-200e yüklenen ve orada saklanan sistem bloğunun bir parçasıdır. Başlangıçtaki filtre ayarı 6.4 msndir. Resim 4-24de görüleceği gibi her filtre değeri 4 girişlik bir grup için etkilidir.

  [​IMG]

  Giriş filtrelerinin gecikme süresini ayarlamak için:
  1. View > Component > System Block
   menü komutunu seçin ve Input Filters bölmesini tıklatın.
  2. Her giriş grubu için istediğiniz gecikme süresini girin ve OKi tıklatın.
  3. Değiştirilmiş sistem bloğunu S7-200e yükleyin.
   
 4. oguzturk Administrator Staff Member

  S7-200’ün işletim sistemine entegre edilmiş bir yazılımla herbir analog girişin filtre edilebilmesi mümkündür. Filtre edilmiş değer, seçilen örnekleme sayısındaki analog değerlerin ortalamasıdır. Girilen örnekleme zamanı ve ölü bant, tüm seçilen analog girişlere uygulanır.

  Büyük değişimlerin süratle farkedilmesi amacıyla filtre, hızlı yanıt imkanı da sunar. Analog giriş değeri ortalamadan belli bir miktardan fazla değişirse, filtre çıkışı derhal yeni değere ulaşacak şekilde güncellenir. Ölü bant denen, girişteki bu değişim, analog değerin dijital karşılığı cinsinden tanımlanır.

  [​IMG]

  Başlangıçtaki ayarlar tüm analog girişlerin filtre LtwjJJ.ii.iJH edilmesi şeklindedir.
  1. View > Component > System Block
   menü komutunu seçin ve Analog Input Filters bölmesini tıklatın.
  2. Filtrelemek istediğiniz analog girişleri, örnekleme sayısını ve ölü bandı seçin.
  3. OKi tıklatın.
  4. Değiştirmiş olduğunuz sistem bloğunu S7-200 e yükleyin.
  Bilgi Notu
  Analog vvord içerisinde dijital bilgi veya alarm gösterimi ileten modüllerde analog filtre kullanmayın. Bu nedenle termokupl, RTD ve AS-lnterface Master modüllerinde analog filtreyi iptal edin.

  S7200 ile Kısa Süreli Darbeleri Yakalayabilirsiniz
  S7200, CPU üzerinde yer alan girişlerin bir kısmı veya tamamı için darbe yakalama özelliği içerir. Darbe yakalama özelliği, S7-200 taramanın başında girişleri okurken her döngüde hissedemeyeceği kadar kısa süren, düşük veya yüksek seviye sinyal değişiminin okunabilmesini sağlar. Bir giriş için darbe yakalama özelliği devreye alındığında, girişin değerindeki değişim kilitlenir ve bir sonraki giriş okumasına kadar o durumda tutulur. Bu şekilde, kısa süren girişin yakalanması ve S7200 okuyuncaya kadar tutulması sağlanmış olur.

  [​IMG]

  CPU üzerindeki girişlerin herbiri için darbe yakalama özelliğini ayrı ayrı devreye sokabilirsiniz.

  Darbe yakalama ekranına erişim için:
  1. View > Component > System Block
   menü komutunu seçin Pulse Catch Bits bölmesine tıklatın.
  2. İlgili onay kutucuğunu seçin ve OKi tıklatın.
  3. Değiştirmiş olduğunuz sistem bloğunu S7-200e yükleyin.
   
 5. oguzturk Administrator Staff Member

  [​IMG]

  Resim 429da darbe yakalama devredeyken değişik giriş durumlarındaki durum görülmektedir. Bir tarama içerisinde birden fazla darbe varsa, sadece birincisi okunur. Bu şekilde bir taramada birden çok darbenin yer aldığı durumlarda yükselen/düşen kenar interruptlarını kullanmalısınız (Interrupt olgularının listesi için Tablo 6-44e bakınız).

  [​IMG]


  S7200 Şifre Koruması Sağlar
  S7200’ün tüm modelleri belirli fonksiyonlara erişimi kısıtlamak amacıyla şifre koruması içerir.

  Şifre, fonksiyonlara ve hafızaya erişimi sınırlar: Şifre olmadan S7200e erişim sınırsızdır. Şifreyle korunduğu zaman, kısıtlanan özelliklere erişim engellenir.

  Şifrede büyük harf/küçük harf ayırımı yoktur.

  Tablo 43de görülebileceği gibi S7200, üç kısıtlama seviyesi sunar. Her seviye için değişik özellikler şifre olmadan kullanılamaz. Her üç seviye için de, geçerli şifreyi girmek tüm fonksiyonlara erişimi mümkün kılar. S7200’ün başlangıç kısıtlaması seviye 1dir (kısıtlama yok).

  [​IMG]

  Windows network sistemi üzerinde girilen şifre, S7200 şifresini ortadan kaldırmaz. Bir kişinin kısıtlanmış fonksiyonlara erişim sağlaması, S7-200’ü diğer kullanıcıların kullanımına açmaz. Aynı anda sadece bir kullanıcının sınırsız yetkilerle S7200e erişimine izin verilir.


  Bilgi Notu
  Şifreyi girdikten ve programlama cihazının S7-200 ile bağlantısı kesildikten sonra, o şifreye ait erişim seviyesi yaklaşık 1 dakika süreyle halen devrededir. Ancak, PC/PPI kablosu bağlıyken STEP 7-MicroAA/IN kurallara uygun olarak kapatılırsa, erişim seviyesi derhal kısıtlanır.


  [​IMG]


  S7200 için Şifre Tanımlamak
  Resim 430da görülen diyalog kutusu S7200 şifresini girmek ve değiştirmek için kullanılır:
  1. View > Component > System Block menü komutunu seçin ve Password bölmesini tıklatın.
  2. S7200e uygulamak istediğiniz erişim seviyesini seçin.
  3. Şifreyi girin ve tekrarlayın.
  4. OKi tıklatın.
  5. Değiştirmiş olduğunuz sistem bloğunu S7200e yükleyin.
   
 6. oguzturk Administrator Staff Member

  Şifreyi unuttuysanız S7-200 hafızasını silmek ve programınızı PCden yüklemek dışında seçeneğiniz yoktur. Hafızayı silmek S7-200’ü STOP konumuna getirir ve iletişim ağı adresi, iletişim hızı ve saat dışında tüm ayarlar fabrika değerlerine çekilir. S7-200 programını silmek için:
  1. PLC > Clear menü komutunu seçin.
  2. Her üç blok tipini de seçin ve işlemi OK ile onaylayın.
  3. Eğer daha önce şifre girilmişse, STEP 7-Micro/WINde şifrenizi girmeniz için bir diyalog kutusu görünecektir. Bu kısıma CLEARPLC yazıp Clear All işlemini onaylayın (CLEARPLC şifresi küçük harfle de yazılabilir).
  Clear All (Hepsini Silme) işlemi programı hafıza kartuşundan silmez. Hafıza kartuşunda programla birlikte şifre de saklandığı için onu da yeniden programlamanız gerekecektir.

  Uyarı
  S7-200 hafızasının silinmesi, çıkış tablosunda ne tanımlanmış olursa olsun tüm dijital çıkışların sıfırlanmasıyla, tüm analog çıkışların da belli bir değerde sabit kalmasıyla sonuçlanacaktır.
  Eğer hafızayı sildiğinizde S7-200 birtakım ekipmanlara bağlı ise, çıkış seviyesinin değişimi bu ekipmana yansıyacaktır. Çıkışların sıfırlanması sisteminiz için emniyetli değilse, ekipman önceden kestirilemeyecek şekilde davranabilir, ölüm veya ciddi yaralanmayla ve/veya maddi zararla bitecek sonuçlar ortaya çıkabilir.
  Her zaman güvenlik önlemleri alın ve S7-200 hafızasını silmeden önce prosesinizin güvenli bir konumda olduğundan emin olun.

  S7200, Analog Ayar Potansiyometresi İçerir
  Analog ayar potansiyometreleri ön erişim kapağının altında yer alır. Bu potansiyometreleri kullanarak özel hafıza alanındaki (SMB) belirli baytların değerlerini arttırabilir ve azaltabilir, bu salt oku değerleri zaman veya sınır değeri ayarı gibi kaba ayar değerleri için kullanabilirsiniz. Bir klemens tornavidası kullanarak, değeri arttırmak için potansiyometreyi saat yönünde (sağa), azaltmak için saatin aksi yönünde (sola) çevirin.

  Analog ayar 0’ın dijital karşılığı SMB28de, analog ayar 1in dijital karşılığı SMB29da yer alır. Bu değerler bayt olduğu için 0 ila 255 arasında olabilir ve tekrarlanabilirliği ±2dir. Yani, örneğin bir kez 200 olarak okuduğunuz değer hiç potansiyometre ile oynanmamış olsa bile sonraki sefer 198 veya 202 olabilir.

  [​IMG]
   
 7. oguzturk Administrator Staff Member

  Hızlı Sayıcılar
  S7200, herhangi bir ek modül gerektirmeden hızlı sayıcı fonksiyonları sağlar. Bu hızlı sayıcılar kullanılarak, yüksek süratte darbelerin ölçülmesi S7200 performansı azaltılmadan gerçekleştirilebilir. CPU modelleri tarafından imkan tanınan hızlar için Ek Aya bakınız. Bu imkanların sağlandığı sayıcılarda sayma, yön kontrolu, reset ve start girişleri vardır. Geniş bilgi için Bölüm 6ya bakınız.


  Darbe Çıkışları
  S7200, yüksek frekanslı darbe çıkışları sağlar. Q0.0 ve Q0.1den alınabilecek bu çıkışlar, bir darbe dizisi (PTO) veya Darbe Genişliği Modülasyonu (PWM) olabilir.


  PTO fonksiyonu seçilen bir darbe sayısı (1 ila 4,294,967,295) kadar kare dalgayı, seçilen tarama süresi (50 µsn ila 65,535 µsn veya 2 msn ila 65,535 msn) içerisinde çıkışa verir. PTO fonksiyonu genellikle step motor kumandası için kullanılır ve birden çok (255e kadar) darbe dizisinin ardarda dizilmesi mümkündür. Bu şekilde step motorun hızlanması, değişik uzaklıklara gitmesi ve yavaşlamasıçok kolaylıkla sağlanabilir.


  PWM fonksiyonu sabit bir peryot boyunca ayarlanabilir çıkış yüzdesi imkanı sunar. Periyot 50 µsn ila 65,535 µsn veya 2 msn ila 65,535 msn arasında olabilir. Darbe genişliği miktarı ise 0 µsn ila 65,535 µsn veya 0 msn ila 65,535 msn arasında olabilir. PWM fonksiyonu hassas sıcaklık kontrolu için çok uygundur. Darbe genişliği, periyoda eşit olduğunda çıkış %100 sürülür, darbe genişliği 0 iken çıkış hiç sürülmez, aradaki değerlerde ise belirli bir yüzdeyle çıkışın üzerinde enerji miktarı ayarlanabilir.

  Darbe çıkışlarıyla ilgili detaylı bilgi için Bölüm 6ya bakınız.
   

Sayfayı Paylaş