Rüzgar Nasıl Oluşur, Rüzgarın Oluşumu

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 7 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Rüzgar Nasıl Oluşur, Rüzgarın Oluşumu
  Rüzgar aslında hava moleküllerinin hareketidir. Rüzgarlara;
  1- hava,
  2- hava basıncı yol açar.
  Hava, azot molekülleri (hacim olarak yüzde 78), oksijen (yaklaşık yüzde 21), su molekülleri ve az miktardaki diğer elementlerden oluşur. Bütün bu hava molekülleri hızlı bir şekilde hareket ederken birbirleriyle ve yer seviyesindeki diğer nesnelerle çarpışır.

  Hava basıncı ise bu moleküllerin belirli bir alana verdiği kuvvet miktarıdır. Genel olarak ne kadar çok hava molekülü varsa hava basıncı da o kadar yüksek olur. Rüzgar, buna bağlı olarak, basınç değişim kuvvetidir. Fırtına sistemleri dinamiklerinin ve güneşin farklı derecelerdeki ısısının neden olduğu hava basıncındaki değişiklikler, belirli bir yatay alanda, hava moleküllerini görece olarak daha yüksek hava basıncından daha alçak basınç alanına doğru sürükler.

  Hava durumu haritalarında gösterilen yüksek ve alçak basınç bölgeleri arasındaki hava akımları, sık sık karşılaştığımız hafif rüzgarları oluşturur. Bu rüzgarın ardında yatan basınç farkı, toplam atmosferik basıncın yalnızca yüzde 1'i kadardır. Oysa şiddetli fırtınalar daha büyük ve daha yoğun basınç değişikliklerinin yaşandığı bölgelerde ortaya çıkar.
   


Sayfayı Paylaş