Rüzgar Enerjisi Hakkında Bilgi

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Rüzgar Enerjisi Hakkında Bilgi
  Rüzgâr enerjisinden eskiden beri istifade edilmektedir. Ancak bu istifadeler: Denizlerde yelkenleri yürütmek, yel değirmenleri ile buğday öğütmek ve sulama işlerini yapmak, hatta İran’da 2000 yıl önce rüzgârlarla işleyen basit iş tezgâhları çalıştırılmak şeklinde oluyordu.

  Elektrik üretimi için yel değirmeni 1890 yılında Danimarka’da yapılmıştır Daha sonra Rusya’da ve Amerika’da enerji üretimi için rüzgâr türbinleri geliştirilmiştir. Hatta 1950–1960 yılları arasında İngiltere, Fransa, Danimarka ve Almanya’da güçlü rüzgâr türbinleri yapılmıştır.

  Şimdiye kadar yapılan tecrübeler göstermiştir ki, rüzgârdan enerji dönüşümü sistemleri muvaffakiyet ile yapılabilmektedir. Ancak ekonomik oluşu hakkında kesin neticeye varılmamıştır.

  Maliyette yapılacak tasarruf, işletmenin gerektireceği bakım, onarım giderleri vs daha tamimiyle incelenmiş değildir. Şayet uzun yıllar dayanabilecek, geniş çapta otomatik çalışan, bakım ve sermaye giderleri asgariye düşürülebilirse gelecekte enerji ihtiyacının büyük bir kısmını rüzgâr enerjisinden karşılamak mümkün olacaktır.
   


Sayfayı Paylaş