Rusyanın Gezilecek Yerleri

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 9 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Rusya'nın Gezilecek Yerleri

  Rusyada gezilecek görülecek yerler
  Rusyada gezilecek şehirler
  Moskovada gezilecek yerler

  [​IMG]

  Rusya; çok soğuk olmasından dolayı yaşamak için çok tercih edilebilecek bir ülke olmasa da, en azından herkesin bir kez bile olsa, görmesi gereken bir ülke.

  Buz gibi bir soğuk ama bu soğuğu hissettirmeyen insanın içini ısıtan büyüleyici yapıları, geniş caddeleri, bu caddelerin iki tarafında bulunan heykelleri, müzeleri, sıra sıra sıralanmış olan dünyanın önde gelen markalarından oluşan mağazaları, votkası, havyarı, özel Rus porseleni, matruşkası, liderleri kısacası Rusya'nın dünü ve bugünü bir arada ...

  BAŞKENT:MOSKOVA
  Moskova için Rusya'yı anlatan bir şehir denebilir. Geçmişini, tarihini, yaşanan olaylarının izlerini görebileceğiniz tek yer Moskova'nın büyüleyici yapıları olacaktır.

  Moskova'da son yıllarda açılan lüks mağazaların, restoranların ışıltısı bile tarihi yapılarının büyüsünü gölgeleyememiş bir şehirdir. Moskova'yı Moskova yapan eserler genel olarak tarihi Kızıl Meydan'da bulunur. Bakmayın adının kızıl olduğuna bu meydanın rengi kızıl olduğundan değil, kızıl rengi, kırmızı ve güzel anl***** geldiği için böyle bir ismi vardır.

  Kremlin Sarayı: Kızıl Meydan'a gittiğinizde sizi ilk karşılayacak olan Kremlin Sarayı olacaktır. Uzun kubbeleri ve bu sarayın içinde bulunan kiliseleri, sarayın etrafını çevreleyen surları ile Moskova'da ilk görülecek yerler arasındadır.

  Saint-Basile Katedrali:
  Kremlin Sarayı'nın ardından sizi bekleyen bir diğer şaheser ise Saint-Basile Katedrali'dir. 8 tane kulesi, kulelerin büyüklü küçüklü dizaynı ve bu kulelerin hepsinin ayrı ismi ve ayrı ayrı yapılış nedeninin olması ile ilgi çekici bir yapıdır. Yapımında kullanılan çinilerin farklı renkleri en yüksek kubbesinin altın kaplama görüntüsü ile gece ışıklandırıldığında, masallar diyarına benzeyen görüntüsüyle hayran kalacağınız bir yapı.

  Moskova'yı tepeden seyretmek için, Poklonnoya ve Lenin tepelerine çıkabilirsiniz. Buradan kuşbakışı Moskova'yı seyredebilirsiniz. Ya da nehir turuyla Moskova'nın bütün güzelliklerine hayran kalabilirsiniz.

  Rus lider Lenin'in Mozolesini görebilir, Gorki Parkı'nda yapılan buzdan heykelleri hayretle seyredebilir, sokaklarında gezerken göreceğiniz birçok katedral, müze, tiyatro, sanata dair olan birçok yapı ve hatta en sıradan görünen evlerin bile büyüleyici atmosferinde, Moskova'nın soğuğunu bile unutabilirsiniz.

  ŞEHİR: ST PETERSBURG
  St. Petersburg her köşesinden tarih fışkıran bir şehir, her caddesinde bir heykel, her sokağında tarihi bir bina görebileceğiniz bu yer, evet soğuk! evet karlar ülkesi ama her güzel şeyin bir bedeli yok mudur? İşte bu bedellerin en keyiflisini St. Petersburg'da yaşayacaksınız. Gezdikçe gördükçe bu soğuğa zamanla aldırmadan bütün bir şehri keşfetmek isteyeceksiniz.

  St Petersburg ya da eski adıyla Leningrad, Rusya'nın liman şehridir. Finlandiya körfezine dökülen Neva deltasının üzerinde 42 ada üzerine kurulan şehirde en etkileyici olan iki yakayı birbirine bağlayan sayısız köprüleri olsa gerek. Bu köprüler bir kıyıdan öbürüne geçiş sağlamanın dışına çoktan çıkmış köprülerdir.

  Uzaktan, köprülerin görünüşleri mi? Köprülerin üzerinden gördüğünüz, Petersburg manzarası mı?Hangisinin daha etkileyici olduğuna karara veremezsiniz. Haziran ayı sonlarında başlayan ve günün kararmaya başladığı saatlerde, yaklaşık iki saat süren alacakaranlığı ile yaşayacağınız görüntü; Petersburg’un meşhur “Beyaz Geceleri”...

  St. Petersburg ünlü yapan o kadar çok neden var ki. Bunların en başında geçmiş yıllara ve bir çok olaylara tanıklık etmiş olan mimari eserlerdir.

  Hermitage Müzesi:
  Kışlık Saray, Küçük Hermitaj, Büyük Hermitaj ve Hermitaj Tiyatrosu ile beş binadan oluşan müze, dünyada en çok dikkat çeken müzelerden biridir. Müzede Leonardo Da Vinci, Michelangelo gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görmeniz mümkün. Ayrıca müzede 3.000 üzerinde eser bulunmaktadır. Müzenin içindeki eserler kadar, dış güzelliğiyle de etkileyicidir. Dış mimarisi bahçe düzeni ve kapı girişlerinde bulunan heykelleriyle de etkileyici bir müzedir.

  Rus Müzesi:
  Bu müzede sadece Rus sanatçıların eserleri sergileniyor. Dünyanın en geniş binalarından biri olan bu bina, Rusların sanata ne kadar düşkün olduklarının bir simgesidir adeta...

  St. Petersburg da Kazan Katedrali, Aziz İsaak Katedrali, Yeniden Diriliş Katedrali gibi birçok katedralin içinde, bu saydıklarımız sadece birkaçıdır. Katedraller dış görünüş olarak Kızıl Meydan'da bulunan katedrallerden esinlenerek yapılmıştır. Ancak ne kadar birbirine benziyor olsa da bütün yapıların geçmişe ait birer hikayelerinin olması, ve bu hikayeleri yapıları görerek dinleyebiliyor olmak büyük bir keyif olacaktır.

  Petersburg şehri “onlar ölmedi kalbimizde yaşıyor” dedikleri ve Petersburg’u meşhurlaştıran dünyaca ünlü eserleri ile Puşkin ve Dostoyevski gibi sanatçıların, eserlerine ilham veren sokakları ve yaşadıkları evlerini şu anda birer müze haline çevirmiştir. Bu müzelerde ünü sanatçıların kişisel eşyalarından, el yazması eserlerine kadar bir çok eseri gözler önüne sermekten hiç çekinmemişlerdir.

  Petersburg’un bütün ihtiş***** kapılmak için kesinlikle botla bir nehir turu yapmalısınız. Bu nehir turunda göreceğiniz kanallar, sayısız köprüler, şehrin binalarının etkileyici görüntüsü eşliğinde bir kez de kendi gözlerinizle görün. O zaman, neden bu şehrin adını etrafınızdaki insanlardan bu kadar sık bir şekilde duyduğunuzu anlayacaksınız.
   


Sayfayı Paylaş