Romatizmal Ateş

Konusu 'Çocuk Sağlığı' forumundadır ve elif tarafından 7 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Romatizmal Ateş

  Sosyo-ekonomik faktörlerle yakindan ilgili bir hastaliktir. Tedavi edimeyen üst solunum yollarinin özellikle A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonlarindan sonra görülen bir hastaliktir.Bogaz iltihabindan yaklasik 10-12 gün sonra baslar.Hastalik en çok eklem agrisi seklinde ve aniden baslar.Bazen kalbi de tutarak kardit dedigimiz romatizmal kalp hastaligina neden olabilir. Daha nadir olarak da kollarda irade disi hareketler seklinde kendini göösteren ve sydenham coreasi denilen bulgularla kendini gösterir.

  Eklem romatizmasinda eklemde sisme, kizariklik, sicaklik ve agri olur. Agri çok siddetlidir.Diz, ayak bilegi, dirsek ve daha seyrek olarak da kalça eklemi gibi büyük eklemleri tutar ve gezici karakterdedir.

  Kardit seklinde ise, kalp kapaklarini tutar ve her ataktan sonra gittikce ilerleyerek kalici hale gelebilen kalp kapaklarinin yetmezligi ve darligi seklinde kendini gösterir.

  Tedavide yaklasim, agri kesici ve enflamasyonu önleyici tedavi, uygun antibiyotik tedavisi ve hareket kisitlanmasi olarak üç yönlüdür.

  Hastaliktan korunma ve ataklarin önlenmesi için hastaliga egilimi olan çocuklarda koruyucu olarak yirmibir gün arayla depo penisillin uygulanmasi gerekir.Koruyucu tedavi yalniz artrit geçirenler için 5 yil yada 21 yasina kadardir.Kalp kapagi tutulmasi olanlarda ise koruyuculuk yasam boyudur.
   


Sayfayı Paylaş