Reyna Hastalığı

Konusu 'Cilt Hastalıkları' forumundadır ve elif tarafından 27 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Reyna Hastalığı (Reynaud Sendromu)
  Reynaud hastalığı yada reynaud fenomeni el ve ayak parmaklarına giden kan akımında bir bozulma sonucu el ve ayak uçlarında ağrı, solukluk ve morarma ile seyreden bir hastalıktır. Genellikle soğuk veya stres sonucu tekrarlayan ataklar halinde seyreder. Skleroderma, lupus, polimiyozit, miks bağ dokusu hastalığı, romatoid artrit, trombosit fazlalığı gibi hastalıklarla birlikte görülür. Tek başına da görülebilir.

  Belirtileri nelerdir?
  Reynaud fenomeni nöbetler halinde seyreder. Soğuk ve stres nöbetleri başlatan en önemli faktörlerdir. El ve ayak parmaklarında görülür. Parmak eklemleri önce soluklaşır, daha sonra morarır ve sonra tekrar normal rengine döner. Parmaklarda şiddetli ağrı ve üşüme vardır. Ağrı ve üşüme dakikalar ve saatler içinde geçer. Bazı romatizmal hastalıkların seyri esnasında daha sık görülür. Ancak hastalığın önemli bir kısmında hiçbir sebep bulunamaz. Nadirde olsa bazen ellerde yaralar açılabilir.

  Nasıl teşhis edilir?
  Reynaud hastalığının teşhisi genellikle hastanın ifadesine göre konulur. Nöbeti görmek için hastanın elleri buzdolabının buzluk kısmına konulabilir. Mikroskopla tırnak kan damarları incelenebilir. Ayrıca eşlik edebilecek romatizmal bir hastalık araştırılabilir. turkeyarena.net

  Tedavi nasıl yapılır?
  Kalsiyum kanal blokerleri adı verilen ilaçlar kullanılır. Ayrıca el ve ayağın soğuktan korunması gerekir. Stres önleyici ilaçlar kullanılır. Aspirin benzeri ilaçlar dolaşımı düzenlemek için verilebilir. Bazı hastalıklarda konstrat banyoların uygulanması soğuk- sıcak hassasiyetini azaltabilir. Biofeedback denenebilir. İnatçı vakalarda sempatektomi adı verilen cerrahi müdahale yapılabilir.

  Hastalar nelere dikkat etmelidir?
  • Soğuktan korunmalıdır; eldiven, kalın çorap, başın örtülmesi
  • Kıyafetlerin soğuğu geçirmesini engelleyen yün elbiseler giyilmeli
  • Isıtılmış odalar, banyolar ve otomobil kullanılmalı
  • Sıcak suyla banyo yapılmalı
  • Klimalı ortamlardan kaçınılmalı (yazları)
  • Stresten uzak durulmalı
  • Buzdolabından bir şey alırken eldiven kullanılmalı
  • Sigarayı kesinlikle bırakılmalı
  • Cilt ve tırnak bakımına özen gösterilmeli
   


 2. Aylinn Well-Known Member

  bu sorunu bende yaşıyorum ama ağrı yok sadece elim ve ayağım soğuk yani hiç ısınmıyo. bunun için hangi doktora gitmek gerekiyo acaba
   
 3. Berra Well-Known Member

  canım bu hastalık benim arkadaşımdada vardı o kalp damar cerrahına gitmişti
   
 4. Misafir Guest

  Bugün bende doktora gittim ve ameliyat dedi. Benim hastalığım ilerlemiş. Sizde geç kalmadan kalp damar cerrahına başvurun!
   
 5. EmRe Well-Known Member

  Benim kardeşiminde elleri hiç ısınmaz onun reyna hastalığı ile bir ilgisi yok fazla yemek yememeden, vücutta yağ yok kaloriye dönüşecek :)

  Diğer arkadaşlarada geçmiş olsun Allah acil şifalar versin.
   

Sayfayı Paylaş