Revizyon Burun Ameliyatı Nedir, Sonrası

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 31 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Revizyon Burun Ameliyatı
  ilk burun ameliyatı sonrasında problem yaşayan ya da beklentisi gerçekleşmeyen hastalar doğal olarak moral bozukluğu yaşayıp olması gereken, burun şekline hiç kavuşamayacağını ya da burnunun artık düzeltilemeyeceğini düşünürler. Burun ameliyatı sonrasında kişi bir an önce sonucu görmek istediğinden sabırsız olması son derce doğaldır. Fakat unutulmamalıdır ki burun estetiği ameliyatları sonrasındaki iyileşme, zaman alan bir olgudur. Ameliyat sonrasında ilk başlarda karamsarlığa kapılmamalı ve sabırla iyileşme süreci beklenmelidir. Acil bir durum olmadığında revizyon burun ameliyatı için en az 6.5 ay, eğer beklenebiliyorsa yaklaşık 12-13 ay beklenmelidir.

  Revizyon yani ‘yenileme’ ameliyatları, ilk ameliyata göre daha çok bilgi, tecrübe ve iyi planlama gerektiren zor ameliyatlardır. İlk ameliyat sırasında beklentinin dışında bir sonuç ile kaşılaşıldığında, revizyon burun estetiği ameliyatı gündeme gelebilir. Bazen küçük rötuş gerektiren durumlar olabileceği gibi kimi zaman da burnun tamamının yeniden onarılması ya da yapılandırılması gerekli görülebilir. İlk ameliyatı yapan doktorun burun estetiği konusundaki bilgi ve becerisi sonraki ameliyatlarda karşılaşılabilecek zorlukların üstesinden gelebilecek ana faktörlerden biridir. İlk ameliyat öncesindeki burnun durumu, kişinin cilt yapısı ve iyileşme sürecinde karşılaşılabilecek sorunlar, revizyon burun ameliyatlarına ihtiyaç duyulmasına yol açabilir.

  Revizyon burun cerrahisini zor taraflarından biri de , hiç ameliyat geçirmemiş bir burunda karşımıza çıkacak burun anatomisi ne kadar problemli olursa olsun yapılacak ameliyatın tahmin edebilmemize karşın, daha önceden ameliyat geçirmiş bir burunda doğal burun yapılarının değişikliğe uğramış olmasıdır. İlk ameliyattan önce burun ne kadar kötü durumda olursa olsun ameliyat sırasında neyle karşılaşacağımızı öngörebiliriz. Ancak revizyon burun cerrahisi sırasında karşımıza çıkabilecek sorunlara karşı hızlı ve onarıcı yeni planlama yapma zorundayızdır. İlk ameliyat sırasında burun içerisindeki kıkırdak ve kemik yapılardan bir kısmı alınmış olduğu için burnun yapılandırılması için kullanacağımız burun içindeki doğal yapılar azalmış durumdadır. Bu nedenle revizyon burun ameliyatlarında onarım için doku ihtiyacı duyduğumuz malzemeleri sıklıkla kulaktan ya da kaburga üzerinden alacağımız kıkırdağı kullanabiliriz. Ancak küçük rötuş ameliyatları bu tip bir doku malzeme ihtiyacına gerek kalmadan yapılabilir.

  ilk sefer burun ameliyatı olacak hastalarımıza yüz analizi ve doğal burun ameliyatı planlaması yapıyoruz. Aynı şekilde revizyon burun ameliyatı yapacağımız hastalarımıza da ilk olarak yüz ve burun analizi yapıp, olması gereken doğal burunu planlarız. Ancak ilk ameliyattan farklı olarak revizyon ameliyatlarında mevcut burnun durumu elde edilecek sonuç ve beklenti açısından daha da önemli olmaktadır. Revizyon burun ameliyatı öncesinde özellikle bu ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın revizyon burunlarda ne kadar deneyimi olup olmadığının araştırılması gerekmekte ve iyileşmenin ,ilk ameliyat olan hastalar göre bir süre hatta daha uzun sürebileceği ihtimali olduğu bilinmelidir. ikinci , üçüncü veya dördüncü ameliyatınızı olmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Yüz analizi, doğru planlama ve doğru cerrahi tekniklerle her zaman daha iyi sonuç için şansınız olmaktadır.

  Revizyon rinoplasti ameliyatlarında cerrahın düşünceleri ve hedefleri, yapılacak olan revizyon burun ameliyatının, hastalar için son ameliyat olması ve ameliyat öncesinde hastaların kafalarında oluşmuş olan moral bozukluğu ve ümitsizliğin yerini mutluluğun alması olmalıdır..
   


Sayfayı Paylaş