Retinitis Pigmentosa Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 23 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Retinitis Pigmentosa
  Halk arasında tavuk karası olarak da bilinen retinitis pigmentosa, nadir görülen, kalıtımsal bir hastalıktır. Gözün içini kaplayan retina adını verdiçimiz tabakada görme hücreleri bulunur. Bu görme hücrelerinden rod adı verilenler karanlıkta görmeyi veya gece görmeyi ve çevre görmeyi saçlar. Hastalık rod adı verilen bu hücrelerde bozulmayla karakterizedir. Erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür.

  Belirtileri
  Retinitis pigmentosa genellikle çocuklukta farkedilirse de herhangi bir yaşlta da görülebilir. Gece özellikle az ışlıkta cisimlere çarpma ve düşlme ailenin dikkatini çekebilir. Çevre görme azalır. Aydınlıktan karanlığa geçişte, uyum zor olur.

  Teşhis
  Genellikle çocukluk çaçlarında tanısı konulur. Hasta özellikle gece görme zorluçu şlikayetiyle doktora gelir. Gözün içini kaplayan, retina tabakasının gözdibi muayenesiyle incelenmesinde tanı konulur. Tipik bir görünümü vardır. Bunun dışlında ERG denilen özel bir test tanının kesinleşltirilmesinde kullanılabilir.

  Retinis Pigmentosa da kalıtım neden önemlidir ?
  Retinitis pigmentosanın çoğu tipleri kalıtımla geçer. Eğer hastanın aile ağacı bilinirse hastanın ileride nasıl bir durumda olacağı konusunda tahmin yürütülebilir. Bu bilgi hastanın evlilik, çocuk sahibi olma ve meslek seçiminde yardımcı olabilir.

  Retinis Pigmentosa'nın tedavisi var mıdır ?
  Günümüzde retinitis pigmentosanın standard bir tedavisi yoktur. Ancak retinitis pigmentosayla birlikte görülebilen katarakt, glokom gibi yandaşl hastalıkların düzenli yapılan göz muayenesiyle teşlhis ve tedavisi mümkündür. Retinitis pigmentosalı hastalarda görme kaybı aynı derecede olmaz. Hastaların bir kısmı erken yaşlta görmelerini kaybederken, bir kısmı hayat boyunca kendilerini idare edecek kadar görmeyi koruyabilirler. Görme azlığı bulunan hastalara LVA denilen özelbüyüteçli gözlükler verilebilir. Retinitis pigmentosanın tedavisi konusunda bilimadamları yoğun çalışlmalar yapmaktadırlar. Johns Hopkins üniversitesinde bilimadamları MARC adı verilen yapay bir retina geliştirmişlerdir. Bu çip retina tabakasına implante edilir ve hastanın gözlüğüne yerleştirilmiş kameradan alınan görüntüleri beyne iletir. Hala araştırma safhasındadır. Henüz yaygın olarak kullanımı başlamamıştır. Bunun dışında hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur.
  Bu nedenle hastaların mucize ilaç veya mucize ameliyat gibi tedavi yöntemleri bulduklarını iddia edenlere itibar etmemeleri uygundur.

  Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
   


Sayfayı Paylaş