Retina Yırtılması Ameliyatı, Sonrası

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 16 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Retina Yırtılması Ameliyatı
  -Retina hastalıklarının tedavisi hastalığın aşamasına göre farklılık gösterebilir. Sıklıkla lazer tedavisi ve cerrahi müdahale şeklindedir.
  -Retina yırtıklarında dekolman gelişmemişse argon lazer kullanılır. Yırtığın çevresi ağrısız bir işlemle onarılır. Göz damla ile uyuşturulur. Daha sonra mercekler yardımıyla hasta oturur durumdayken, muayene mikroskobuyla yırtık, delik ve hasarlı alanın etrafı 2-3 sıra lazer ile çepeçevre kapatılır.
  -Argon lazer uygulandığı bölgede bir yanık oluşturarak, retina sinir tabakasını altındaki pigment tabakasına yapıştırır ve böylece yırtığın çevresine sıvı sızıp retinanın yerinden ayrılması önlenir.
  -Retina dekolmanı olan gözlerde cerrahi genel veya lokal anestezi altında yapılır.
  -Dekolmanın aşamasına göre, göz dışından dekolman ameliyatı (serklaj) veya vitrektomi uygulanabilir.
  -Dekolman ameliyatında göz dışına yırtığı kapatan bir bant veya silikon parça yerleştirilir.
  -Vitrektomi ameliyatı ile göz içine girilerek yırtığa neden olan vitreus alınır, retina yatıştırılır, yırtık kapatılır, etrafına lazer uygulanır ve tekrar açılmaması için göze özel gazlar veya silikon yağ verilir.
  -Dev yırtıklı dekolmanlarda ve diabetik retinopatinin ileri evrelerinde gelişen traksiyonel dekolmanda, travma, göz içi yabancı cisime bağlı retina hasarlarında genellikle vitrektomi uygulanır.
   


Sayfayı Paylaş