Resimlerle abdest alınışı...

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 30 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  Abdest ve Namaz

  RESİMLERLE ABDEST ALINIŞI
  [​IMG]1) Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir. Ve "Eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm" okunur.
  [​IMG] 2) Eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilir. Parmaklarda yüzük varsa oynatılıp altının yıkanması sağlanır. [​IMG]3) Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır. [​IMG]4) Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir. [​IMG]5) Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir. [​IMG]6) Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır. [​IMG]7) Sağ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.
  Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.
  [​IMG]
  8) Sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.
  Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.
  [​IMG]9) Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir. [​IMG]10) Eller ıslatılarak sağ elin şahadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şahadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir. [​IMG]11) Elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir. [​IMG]12) Sağ ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir. [​IMG]13) Sol ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.
  Abdest bitince ayakta ve kıbleye karşı "Kelime-i Şehadet" okunur.
   


Sayfayı Paylaş