Renklendirme Yöntemiyle Çizilen Haritalarda Renkler Neyi İfade Eder

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 4 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Renklendirme Yöntemiyle Çizilmiş Fiziki Haritalarda Renkler Neyi Anlatır

  Eşyükselti eğrileriyle birlikte kullanılan bu yöntemde yükselti ve derinlik basamakları renklerle gösterilir. Fiziki haritalarda yükseltiler genellikle, yeşil, sarı ve kahverenginin çeşitli tonları, derinlikler ise açıktan koyuya mavi rengin tonları ile gösterilir.

  Eş yükselti eğrileriyle birlikte kullanılan bu yöntemde daha anlaşılır olması için yükselti ve derinlik basamakları farklı renklerde boyanır. Hangi renklerin hangi yükselti aralığını gösterdiği haritaların işaretler bölümünde belirtilir. Bu haritalarda renkler doğrudan yeryüzü şekillerini göstermez. Ancak harita üzerinde farklı yeryüzü şekillerinin daha kolay seçilmesini sağlar. Örneğin ; bütün ovalar yeşil renk ile gösterilmez. Sadece 0 – 500 metre arasındaki ovalar yeşil ile gösterilir.

  Kullanılan Renkler
  0-200 Yeşil

  200-500 Açık Yeşil

  500-1000 Sarı

  1000-1500 Turuncu

  1500-2000 Açık Kahverengi

  2000 ve üzeri Koyu Kahverengi

  Fiziki haritalarda beyaz renkler buzulları ya da kalıcı karları gösterirler. Göl, deniz ve okyanuslar ise mavi renkle gösterilmektedir. Mavinin tonu koyulaştıkça derinliğin arttığı anlaşılır. Renklendirme yöntemi, günümüzde en çok kullanılan yöntemlerdendir.
   


Sayfayı Paylaş