Renault yeni Laguna sürüş izlenimi

Konusu 'Renault' forumundadır ve OrKuN tarafından 5 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  turkeyarena.com

  Gönül rahatlığıyla otomobil kullanmanın keyfi

  Sürüş İzlenimi

  Laguna’nın birinci nesli ile güvenlik alanında bir standart oluşturan Renault, Yeni Laguna ile bu alanda daha da ileri gidiyor. Temmuz ayı başında Türkiye pazarına sunulacak olan Yeni Laguna’da aktif ve pasif güvenlik donanımlarının tamamı geliştirildi, araç Üçüncü kuşak Renault Koruma Sistemi ve daha etkin bir fren sistemi ile donatıldı.

  Yeni Laguna, özellikle ön tasarımındaki değişiklik, konfor alanındaki gelişmeler, yeni motor seçenekleri ve şasi ayarları sayesinde iyileştirilen dinamik yol tutuşu ile ön plana çıkıyor.
  Laguna’da detay işçilik kalitesi net bir ilerleme gösteriyor. Daha kaliteli malzemelerin kullanıldığı yeni ön panel bu değişime katkıda bulunuyor. Kumandaların ergonomisinden en yenilikçi teknolojilere kadar herşey sürücünün ve yolcuların otomobilde yaşam keyfi için tasarlandı.
  Yeni Laguna gamı daha da performanslı. Yeni Laguna’da sunulan 1.6 16v motor 110 bg yerine 115 bg, 1.9 dCi dizel motor 120 BG, 2.0 T motor ise 170 bg güç üretiyor. Yeni Laguna’da Expression, Privilege ve Dynamique olmak üzere 3 farklı versiyon sunuluyor. 2.0T motor seçeneği ile sunulan Dynamique versiyonu koyu iç ambiyansı ve sportif görünümü ile dikkat çekiyor.

  [​IMG]

  Yenilenen stil ve yeni ön tasarım

  2001 yılında Renault’nun hedefi Laguna’nın segmentinde güvenliğin yanısıra stil yönünden de bir referans oluşturmasıydı. Bugün dizayn, otomobilin temel satınalma kriterlerinden biri olduğuna göre bu amaca ulaşıldı denilebilir.
  Renault tasarımcıları ve mühendisleri özelikle iki hedef üzerine yoğunlaştılar: Otomobilde kalite hissinin güçlendirilmesi ve dinamik dizaynın korunması. Yeni Laguna’daki başlıca değişiklikler otomobilin tamamen yenilenmiş olan ön yüzü ile ilgili. Tampon ve ızgarayı birleştiren tek bir parçadan oluşan otomobilin yeni ön yüzü markanın diğer modellerinin görsel kimliğini yansıtıyor. Kısaltılan ön kaputa bombeli bir şekil verildi ve yeni farlar yanlara doğru uzatıldı. Alt kısımda yer alan hava girişi aracın genel görünüşünü daha dinamik bir hale getiriyor. Nikelajlı çubuklar şık bir şekilde tüm bu değişikliklerin altını çiziyor.
  Artık yarı saydam olan arka farlar önceki versiyona göre daha modern bir tasarıma sahip. Renault gamının diğer yeni modellerinde olduğu gibi Renault logosu bundan böyle tabanı Laguna yazısından oluşan bir üçgenin tepesinde yer alıyor. Yeni Laguna ile tamamen yenilenen bir jant ve jant kapağı yelpazesi ile Antik bej ve Platin gri olmak üzere iki yeni renk alternatifi sunuluyor.

  [​IMG]

  Özenli iç mekan finisyonu

  Yeni Laguna kalite konusunda D segmenti müşterilerinin beklentilerine cevap veriyor. Yeni Laguna’nın en güçlü yönlerinden biri önceki versiyona kıyasla belirgin artış gösteren kalite hissi. Yeni Laguna’nın iç mekanı daha özenli bir atmosfere sahip. Yeni tasarım, yeni iç mekan malzemeleri ve yeni teknolojilerin uyarlanması ile aracın kalitesi artırıldı.
  Bu değişim kapsamında koltuk döşemelerinin kalitesi de gözden geçirildi. Yeni Laguna’da daha çağdaş kumaşlar kullanıldı. Döşemelerde, kadife yerini daha modern mikroelyaf kumaşlara bırakırken, daha mat ve daha yumuşak deri kullanıldı. Yeni Laguna ile ambiyansa göre bir veya iki iç döşeme rengi sunuluyor: koyu gri veya bej. Derilerde ise açık ve koyu gri renkleriyle seçenekler daha da zengin.
  Parçalarının %70’i değiştirilen ön panel sadeliği ve ergonomisi ile dikkat çekiyor. Orta konsol ise tamamen değiştirildi. Yeni müzik sistemleri ön panel ile aynı hizada olacak şekilde konsola entegre edildi. Orta konsolda yer alan yeni bir göz küçük eşyaların yerleştirilmesi için ideal. Orta kolçakta bundan böyle otomatik kapaklı bir eşya gözü de yer alıyor.
  Yeni Laguna’da yeni nesil direksiyon simitleri ile ön panelin üst kısmını boydan boya kateden bir çıta bulunuyor. Bu çıta iç mekanın akışkanlığını vurguluyor ve detay işçilik kalitesinin artırılmasına katkıda bulunuyor. Gösterge tablosu kadranları ve müzik sistemi de ambiyansa göre farklılık gösteriyorlar. Gösterge panelinin ortasındaki bir ekranda toplanan yol bilgisayarı verileri öncelik sırasına göre yer alıyorlar. Veriler üç grupta toplanıyor : Durum mesajları (beyaz), risk uyarıları (turuncu) ve tehlike alarmları (kırmızı).

  [​IMG]

  Konforun hizmetinde yeni teknolojiler

  Yeni Laguna, otomobilde yaşam konforu ve sürüş keyfine adanmış yeni teknolojilerle donatıldı : Eller Serbest çalışan anahtarsız Renault Card Sistemi ve hidrolik destekli otomatik park freni gibi... Otomatik park freni, çoğunlukla gereksiz yer kaplayan ve daha az ergonomik olan klasik el freninin bütün fonksiyonlarına ek olarak motor durduğunda otomatik frenleme sağlıyor. Motor çalıştırıldığında ve tekerleklerde gerekli torka ulaşıldığında park freni otomatik olarak devreden çıkıyor. Gösterge tablosunun solunda yer alan bir manuel kumanda klasik el frenlerinin bütün fonksiyonlarını sağlıyor. Örneğin otomobil kontak kapatılmadan bir rampada durduğu zaman faydalı oluyor. Bu otomatik park freni daha yüksek kullanım konforu ve daha işlevsel mimarisi ile iki avantaj sunuyor. Ön koltukların arasında boşalan alana da bir eşya gözü yerleştiriliyor.

  [​IMG]

  Yeni Laguna ile kapıları açıp kapamaya ve motoru çalıştırmaya yarayan eller serbest Renault Card sistemi sunuluyor. Önceki kuşaktan farklı olarak bu kart, okuyucu yuvasına yerleştirmeden motoru çalıştırmayı sağlıyor Bu kartta birçok ek özellik de bulunuyor : Manuel kapı kilitleme - açma, ve dış aydınlatma otomatiği. « Follow me » adı verilen bu sistem sayesinde sadece bir butona basmak suretiyle dış farlar 30 saniye daha açık kalabiliyor.
  Otomatik park freni ve eller serbest Renault Card sistemi zaten zengin olan donanım listesini tamamlıyor. Yeni Laguna ile arka park sensörü, otomatik yanan farlar, yağmur sensörlü otomatik ön cam silecekleri, hız ayar/sınırlayıcı ve sürücü ile yolcu için ayrı ayarlı otomatik klima sunuluyor.


  Direksiyonda daha fazla keyif

  Estetik yönden yapılan değişiklikler ve getirilen yeni teknolojilere ek olarak, Yeni Laguna motor gruplarında, yürür aksamlarda ve akustik alanda gerçekleştirilen iyileştirmelerden de yararlanıyor.


  Daha yüksek performanslı yeni motor seçenekleri
  Benzinli motor yelpazesi 115 bg güç üreten 1.6 16v ve 170 bg güç üreten 2.0 T olmak üzere iki farklı motor tipinden oluşuyor. Dizel gamında ise 120 bg güç üreten 1.9 dCi motor seçeneği sunuluyor.
  Benzinli 1.6 16v motor da yapılan birtakım geliştirmelerden yararlandı. Emme fazında sürekli değişken eksantrik mili faz kaydırıcı motor performansını artırırken (+ 5 bg ), aynı zamanda tüketimi düşürüyor (karma parkurda %1,5 kazanç), rölanti stabilitesini iyileştiriyor (eksantrik millerinin çakışmasını azaltmak suretiyle) ve tüm çalışma aralığında sürüş keyfini artırıyor. Esnek volan özellikle homurtu yönünden ses düzeyinin düşürülmesini sağlıyor (düşük frekanslarda). Yeni Laguna 1.6 16v 6 000 d/d’da 115 bg güç ve 4 250 d/d’da 151 Nm tork üretiyor. 5 ileri vitesli şanzıman ise özellikle düşük devirlerde ve kalkışlarda canlılığı artırmak üzere ilk kademelerde kısaltıldı.
  2.0T motorun gücü de aşırı besleme basıncının optimize edilmesiyle (1,75 bar) 170 bg’ye çıkarıldı. Bu motorun özelliği Twin Scroll ismi verilen çift girişli bir türbine sahip olması. Bu şekilde, düşük devirlerde sağlanan yüksek tork ile tüketim azaltılırken, sürüş keyfi artırılıyor (1 750 d/d’den itibaren 230 Nm).


  Motor, 5 vitesli Proaktif otomatik şanzıman ile sunuluyor.
  1.9 dCi motor ise 4 000 d/d’da 120 bg güç üretiyor ve 2 000 d/d’da 300 Nm azami tork üretiyor. Avrupa karma parkurda 5,5 l/100 km yakıt tüketimine sahip 1.9 dCi motor 6 ileri vitesli şanzıman ile sunuluyor.
  Getirilen akustik iyileştirmeler ve ek teknolojik donanımlara rağmen Yeni Laguna önceki nesilden daha ağır değil. Bu performans esas itibariyle modelin ilk ticarileştirme yıllarında sürdürülen ağırlık minimizasyon çalışmaları (bazı parçaların değiştirilmesi) ve Yeni Laguna’nın tüm yeni parçalarında (ön yüz ve dashboard) sağlanan kazançlarla elde edildi. Tüketim düzeylerini düşürmek için mühendisler aerodinamik üzerine de odaklandılar.


  Daha dinamik bir şasi

  Yürür aksamın mimarisi sürüş keyfinde belirleyici rol oynayan bir faktör. Yeni Laguna ile mükemmel konfor düzeyini koruyarak sürücüye daha fazla keyif sağlamak ve şasi ile motor performanslarını arttırmak hedeflendi.
  Yeni Laguna, MacPherson tipi ön takım ve arkada H tipi esnek bir dingil takımıyla donatıldı. Bu iki eleman ilk nesilde konfor ve davranış alanlarındaki performanslarıyla kendilerini kanıtladılar. İkinci kuşakta yapılan değişiklikler özellikle bozuk yol koşulları da dahil olmak üzere yol tutuş hassasiyetini ve konforu daha da artırmak amacıyla otomobilin kasa süspansiyonu ile ilgili olarak gerçekleştirildi. Bu dengeye stabilizatör çubukları (viraj denge çubukları) ve amortisörler üzerinde yapılan çalışmayla ulaşıldı. Kasa yapısı daha kalın stabilizatör çubukları sayesinde daha stabil bir hale getirildi: Çubuk çapı önde 19,5 mm’den 20,5 mm’ye ve versiyonlara göre arkada 27 mm veya 28,5 mm’ye çıkarıldı. Önde, amortisörlerin yoldaki çukur ve tümsekleri daha iyi emmeleri sağlandı. Yeni amortisör sertlik ayarı, kasanın virajlarda daha iyi tutulmasını sağladı. Sonuçta, Yeni Laguna ile daha keyifli bir sürüş sağlanırken, titreşim konforu da iyileştirildi.
  Bütün versiyonlar değişken hidrolik destekli direksiyon sistemiyle donatıldı. Değişken destek fonksiyonu « dropping flow » tipinde ; sistem, düşük motor devirlerindeki manevra ve kullanımlarda tedrici olarak artan bir destek sağlıyor.


  Sessizlik ön planda

  Lansmanından itibaren, Laguna’nın akustik performansı, özellikle dış ses ve seyir gürültüleri yönünden, D segmentinin en iyi seviyesindeydi. Laguna böylece benzinli motorlar için 71 dB, ve dizel için 72 dB ile altın Desibel ödülünü kazandı ; bu sonuçlar 74 dB olan Avrupa standardının net olarak altında kalıyor. Renault mühendislerinin yoğun çalışmaları sayesinde, Yeni Laguna, orta ve yüksek devirlerde uğultu ve homurtu sesleri yönünden yaklaşık 3 dB ilerleme kaydetti.
  Tüm versiyonlarda aynı zamanda, ön cam ile kokpit paneli arasında gürültünün yayılmasını sınırlayan bir conta ve motorun ses yalıtımını arttırmak üzere kaput altına yerleştirilen bir fenolik cam keçe bulunmaktadır. Önceki nesle kıyasla, kaputun iç yüzeyindeki ses emici tabakanın daha homojen şekilde dağılımıyla motor grubunun akustik emisyonları sınırlı tutulmuştur. Bu gelişmeler sayesinde Laguna, kabin içi akustik konforu ile segmentinin üst sınırını geliştirdi.


  Ödünsüz güvenlik

  Renault müşterilerine ödünsüz bir güvenlik düzeyi sunuyor. Hedef : EuroNCAP testlerinde en yüksek not 5 yıldızı alan dünyadaki ilk otomobil olan bir önceki kuşağın performansını aynen korumak ve geliştirmektir. Kaza Bilimi ve Biyomekanik Laboratuvarına göre, yeni Laguna’nın güvenlik bilançosu bir önceki nesle kıyasla net bir ilerleme göstermiştir. Koruma sistemlerinin, aktif güvenlik yapı ve özelliklerinin (Acil Fren Yardımı ve ESP) 10 yılı aşkın bir süreden beri hızlı gelişiminin kaza sayılarını yarı yarıya düşürmede ve yaralanma oranlarını azaltmada büyük ölçüde katkısı olmuştur.


  [​IMG]

  Daha da geliştirilen aktif güvenlik

  2001 yılından beri, Laguna’nın fren performansı sınıfının en yüksek düzeyindedir. Yeni Laguna bu konumu daha da geliştirdi ve pekiştirdi.
  Otomobilin Privilege ve Dynamique versiyonlarında, virajda savrulma kontrollü ESP dinamik sürüş kontrolü standart olarak sunuluyor. Sistem bundan böyle yürüyen aksamın elasto-kinematik değişimi ile lastiklerin aşınma durumunu da dikkate alıyor. Entegre basınç sensörlü, yeni işlemcili ve yeni bir hidrolik bloklu yeni nesil bir ABS/ESP (MK 60 P) sistemi aynı zamanda dönüş kontrol sisteminin daha hassas şekilde tepki vermesini de garanti ediyor.
  Tutunma koşulları bozuk olduğunda, kalkış ve hızlanma aşamalarında ESP dinamik sürüş kontrolünü tamamlayan ASR antipatinaj fonksiyonu da daha etkinleştirilmiştir. Bir önceki nesle kıyasla, yapılan ayarlar, tutunmanın tek bir tekerlek meydana geldiği asimetrik yüzeylerde ve %15’e kadar rampalarda kalkışları iyileştirir. Tekerleklerin kilitlenmesini önleyen MSR fonksiyonu vites düşürülürken motor torkunu düzenler ve tutunma seviyesi ne olursa olsun (kar, buzlanma...) motorun durmasını önler.
  Kendinden önceki kuşakta olduğu gibi, Yeni Laguna da, acil fren desteğine, EBV elektronik dağıtıcıya, kuvvetli frenleme halinde flaşörlerin otomatik yanma sistemine ve önde 280 ilâ 308 mm çapında hava kanalcıklı ve arkada 274 mm çapında dolu büyük boyutlu disklere sahip.
  Otomatik dinamik kontrol düzeyinde yapılan değişikliklerle aydınlatma sistemi de iyileştirildi. Yeni Laguna, dinamik yükseklik ayarı fonksiyonlu mesafe ayarlı xenon farlarla donatıldı. Uzun huzmeli moda geçişte ışık akısının güçlendirilmesi ve yan görüş alanının genişletilmesi amacıyla farlar kademeli olarak yukarı doğru kalkar. Kısa huzme fonksiyonuna geri dönüş de aşamalı şekilde yapılır. Sistemde bundan böyle aracın yükseklik konumu ne olursa olsun, dinamik ve statik olarak sürekli bir huzme kontrolü sağlanıyor. Kademeli düşürme ışık huzmesinin kapsamını otomobilin hızına uyumlu hale getirir. 30 km/s’in altında, göz kamaşma riskini azaltmak için huzme aşağı doğru indirilir. 30 km/s’in üzerinde ise nominal konumdadır. Eliptik merceklerin kullanımı ile xenon lambalı kısa huzmeli farların genişlik, güç ve homojenliği arttırılmıştır.
   


Sayfayı Paylaş