Renault yeni Laguna izlenim

Konusu 'Renault' forumundadır ve OrKuN tarafından 8 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Yeni Laguna, Sürüş Keyfi ve Kalitenin Huzuru (18 Mart 2008)

  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  Renault’nun lüks sınıfa geri dönüşünü simgeleyen Yeni Laguna, sağlam ve güvenilir bir otomobil olarak tasarlandı. Hedef: ürün ve hizmet kalitesi yönünden segmentinin en iyi ilk üç modeli arasında yer almak. Yeni Laguna'nın referans oluşturan sürüş özellikleri üst sınıf dinamik performans sunuyor.

  Kalitenin huzuru...

  Ocak 1994’teki ilk ticari lansmanından itibaren, ilk iki Laguna nesli 2,3 milyon adetin üzerinde satıldı. Yeni Laguna, daha önce ulaşılmamış düzeyde bir kalite standartıyla üretiliyor. Renault’nun lüks sınıfa geri dönüşünü simgeleyen Yeni Laguna, sağlam ve güvenilir bir otomobil olarak tasarlandı. Hedef: ürün ve hizmet kalitesi yönünden segmentinin en iyi ilk üç modeli arasında yer almak.

  Sürüş keyfi…

  Yeni Laguna gerçek bir sürüş keyfi sunacak şekilde tasarlandı. Dinamik ve akıcı bir çizgiye sahip olan Yeni Laguna, prestijli lüks modeller dünyasında yerini alıyor. Referans oluşturan sürüş özellikleri üst sınıf dinamik performans sunuyor. Şasisi ve son derece hassas direksiyon sistemi ile sağladığı sürüş keyfi ile dikkat çekiyor. Daha büyük, ferah ve geniş olan araç, mükemmel şekilde kontrol altında tutulan ve daha önceki versiyona göre ortalama 15 kg azaltılan bir ağırlığa ve hem yüksek performanslı ve hem de yakıt tüketimi yönünden tutumlu çok geniş bir motor seçenekleri yelpazesine dayanıyor.

  ….iç rahatlığıyla.

  Yeni Laguna, içinde seyahat eden herkese bir huzur duygusu veriyor. Laguna II modeli bağımsız kurum EuroNCAP tarafından gerçekleştirilen pasif güvenlik testleri sonucunda 5 yıldız alan tarihin ilk modeli olmuş, otomobil dünyasında yeni bir dönemi başlatmıştı. Yeni Laguna da, EuroNCAP’tan maksimum not « 5 yıldız » aldı. 37 üzerinden toplam 36 puan alan Yeni Laguna, öncüsüne göre daha da ileri giderek bir kez daha Renault’nun pasif güvenlik alanındaki üstünlüğünü kanıtladı. Bu değerlendirmenin ötesinde, Yeni Laguna reaktif ve hassas şasisi, güçlü fren sistemi ve reel sürüş durumlarını karşılayan sınıfının en ileri teknolojileri sayesinde güvenli bir sürüş özelliği sunuyor.

  Geniş kliması sayesinde termik konfor birinci sınıf. Yeni Laguna özel bir çalışmaya konu olan ve kendisini segmentinin referansı konumuna getiren bir akustikten yararlanıyor. « Renault eco2 » imzalı ekonomik ve çevreci bir versiyonla, Yeni Laguna dCi 110 bg karma parkurda 100 km’de sadece 5,1 litre yakıt tüketiyor, yani km başına sadece 140 g CO2 salgılıyor. Yeni Laguna tasarımından geri dönüşümüne kadar çevreye saygılı.

  Kullanım, bakım ve onarım maliyetleri yönünden segmentinin referansı olacak Yeni Laguna, 27 Mart 2008 tarihinden itibaren 42.500 YTL’den başlayan anahtar teslim fiyatlar ile Türkiye pazarında satışa sunulacak.

  Sürüş keyfi

  Yeni Laguna gerçek bir sürüş keyfi vermek üzere tasarlandı. Referans sürüş özellikleri üst sınıf dinamik performans sunuyor. Şasisi ve son derece hassas direksiyon sistemi ile sağladığı sürüş keyfi ile dikkat çekiyor. Üstünlüğünü mükemmel şekilde kontrol altında tutulan ağırlığı ile yüksek performanslı ve tutumlu geniş bir motor ve vites kutusu seçenekleri yelpazesinden alıyor.

  Reaktif şasi

  Laguna’nın genel kabul gören dinamik niteliklerini de aşmak üzere geliştirilen Yeni Laguna’nın şasisi, virajda dikkat çekici bir yol tutuş kalitesi sağlıyor. Renault mühendisleri tüm dikkatlerini yol hassasiyeti ve tutuşu üzerinde yoğunlaştırdılar.

  Yeni Laguna süspansiyon üzerinde yapılan çalışma sayesinde sürekli konforlu kalıyor: Şasinin hassas noktalarındaki takviyeler dingillerin sağlamlığını ve güvenilirliğini en üst düzeye çıkarırken, aynı zamanda hafifleme de sağlıyorlar.

  Lastikler, daha fazla performans ve etkinlik sağlamak üzere motor tiplerine göre farklı ebatlarda seçildi.

  Hassas direksiyon

  Daha fazla dinamik keyfi vermek üzere artırılan direksiyon hassasiyeti, küçültülmüş direksiyon oranı ve sertleştirilmiş sütuna dayanıyor. 1’e 16’lık oranla direksiyon oranı (yani 1° direksiyon simidi açısıyla 16° tekerlek açısı) manevralar kolaylaştırıldı ve araç daha çevik hale getirildi.

  Performans ve etkinlikte lider motor seçenekleri yelpazesi

  Yeni Laguna, hepsi 6 ileri düz veya otomatik vites kutularıyla birlikte kullanılan geniş bir motor seçenekleri yelpazesine sahip. Motor-şanzıman gruplarının her biri kendi sınıfının zirvesinde, daha fazla sürüş keyfi ve düşük yakıt tüketimleri sunuyor.

  Benzinli motorlar yelpazesi’nde yer alan 170 bg (125 KW) güç ve 270 Nm tork üreten 16 supaplı 2.0 litre Turbo benzinli motor, 6 ileri vitesli proaktif otomatik vites kutusu (AJ0) ile birleşerek, benzinli motor arzını tamamlıyor. Karma parkurda 8,9l/100km tüketimi ile (210 g CO2/km), Yeni Laguna, 1.000 m’yi 39 saniyenin altında kat ederek son derece hoş ve dinamik bir sürüş olanağı sunuyor.

  Yeni Laguna gam girişinde, tüketim ve maliyetine göre mükemmel performans sunan 110 bg (81 kW) güç ve 151 Nm güç üreten 1.6 16v motor ile sunulacak.

  Dizel motor yelpazesi ise pazarın iki referansına dayanıyor: 110 bg (81 kW) maksimum güç ve 2000 d/d’da 240 Nm azami tork üreten 1.5 dCi motor. Renault’nun motor « downsizing »i alanındaki bilgi birikiminin yeni bir örneği. Bu segmentte çevreci-lider statüsüyle birlikte en iyi performans/tüketim oranını sunuyor. Özellikle etkin şekilde kademelendirilmiş manuel vites kutusu ile birleşen bu motor, karma parkurda sadece 5,1 l/100 km tüketiyor, bu rakam da Yeni Laguna’ya teorik olarak yaklaşık 1300 km’lik bir menzil kazandırıyor. Renault 2009 Kontratı çerçevesinde, Yeni Laguna dCi 110 bg Renault eco2 çevre yaklaşımına büyük bir katkıda bulunuyor.

  Performans, sürüş keyfi ve sessizlikte lider 2 .0 dCi motor partikül filtresi ile donatılmış olarak 150 bg (110 kW) güç sunuyor. 340 Nm maxi torkuyla, 4000 d/d’ya kadar hızlı ve sabit devir artışları gösterebiliyor ve proaktif otomatik vites kutusu ile birleşiyor. Ultra hızlı ön ısıtma bujileri ile dondurucu soğuklarda bile (-23°C) « Start » düğmesine basar basmaz çalışıyor. Bu motor düşük devirde dinamik kazanç sağlamak üzere daha düşük ataletli değişken geometrili bir turbo ile donatıldı. Pazarın en düşüklerinden biri olan kullanım maliyeti ile Yeni Laguna 2.0 dCi 150 bg otomatik vitesli versiyon, 400 metre (start-stop) mesafeyi 17 saniyenin altında kat ediyor ve yakıt tüketimi 7 litre / 100 km (185 g CO2/km) ile sınırlı kalıyor.

  AJ0

  Renault Nissan İttifakı çerçevesinde Japon partner Jatco ile geliştirilen AJ0 ilk kez 2007 yılında Yeni Scénic versiyonları ile Espace’da kullanıldı. Oto-adaptatif bir vites kutusu: vites büyütme ve küçültmeleri gözlemlenen sürüş tarzına ve yol şartlarına göre belirliyor. Eski BVA5 şanzımana kıyasla daha kısa birinci vites (18%) ve daha uzun altıncı vites (7%) ile bu vites kutusunun açıklığı 5’ten 6,1’e çıkartıldı (1. ve 6. vites küçültme oranları arasındaki yüzde). Böylece kalkış dinamiği artışına katkıda bulunurken yakıt tüketimini (ortalama %8) ve ses düzeyini özellikle otoyolda azaltıyor (130 km/s hızda 2500 d/d).Dikkat çekici yumuşaklıkta vites geçişleri ile tüketim azaltılırken sürüş keyfi artırılıyor. Vites geçiş devirleri düşürüldü, bu da daha fazla dinamik ve akustik konfor sağlayacak şekilde uğultu etkilerini sınırlıyor. Buna paralel olarak, bu BVA6 sürüş keyfini artırmak üzere tek dokunuşlu bir kumanda sunuyor (daha sportif veya kaygan zeminde sürüş, örneğin dağda motor freni ve vites küçültmeler için).

  Daha da hafif ve aerodinamik

  Ortalama 15 kg ve dizel 110 bg versiyonunda 65 kg hafifleme ile Yeni Laguna, dikkat çekici bir ağırlık kontrolünden yararlanmaktadır. Öncüsünden daha hafif olan ilk Renault modelidir. Sürüş keyfi bileşeni olan ağırlık kontrolü çeşitli düzeylerde aranan temel bir beklentidir: dinamik performans (yol tutuşu, hızlanma, virajda yalpalama), yakıt tüketimi ve CO2 salınımları, aktif güvenlik (daha kısa frenaj) ve pasif güvenlik (bir çarpışma anında tepki). Bu sonuca ulaşmak için bütün mühendislik bölümleri tarafından yaklaşık 300 eylem belirlendi.

  Tam rahatlık içinde

  Yeni Laguna, sınıfında en yüksek konfor ve güvenlik düzeyi ile tüm yolculara rahatlık ve güven duygusu veriyor. Yolcuları koruma konusunda, Renault’nun reel kaza araştırmaları alanındaki genel kabul gören bilgi birikimi ve son yeniliklerden yararlanıyor. Birinci sınıf termik konfora ek olarak Yeni Laguna özellikle dizel versiyonunda sınıfının referansı olarak konumlandırılmasını sağlayan özel olarak çalışılmış bir akustikten yararlanıyor.

  Aktif güvenlikte …

  Yeni Laguna Renault’nun hem aktif hem de pasif güvenlik alanındaki genel kabul gören bilgi birikiminden yararlanıyor. Şasisinin dikkat çekici dinamik davranışına ek olarak, Yeni Laguna sınıfının en iyi düzeyinde yer alan fren performansına sahip. Özellikle sıcakta fren dayanıklılık testinde (100 km/s’den 0 km’ye ardı ardına 10 frenaj sonucunda 16" lastiklerle sadece 40 metre nihai durma mesafesi ölçüldü). Fren disk ve kaliperleri önde 57 280 / 24 – 296 / 26 hava kanalcıklı ve arkada 38 300/11 tanımlarla buna göre boyutlandırıldı. Yeni işlemci/hidrolik blok grubuna mekanik değişimlere karşı duyarsız olduğundan daha hassas şekilde devreye giren elektronik acil fren yardımı (AFU) dahil edildi. Şasi kalitesi, acil durumların çok daha hassas ve gerçekçi bir şekilde saptanmasına olanak veriyor. Standart ABS ve ESP fonksiyonları, öngörüde bulunmaya gerek kalmaksızın doğru anda devreye girerek ve ani darbelerin meydana gelmesini önleyen frenlerin ön dolumuyla daha etkinler. Çift-xenon farlar hıza ve direksiyon simidinin açısına göre yön değiştiriyorlar. Virajda halojen farlara kıyasla %90’a kadar daha fazla ışık temin ederek ileri teknolojinin avantajlarını kullanıcıya sunuyorlar.

  … ve pasif güvenlikte liderlik

  Laguna, bağımsız kurum EuroNCAP tarafından gerçekleştirilen pasif güvenlik testleri sonucunda 5 yıldız alan tarihin ilk modeli olmuş, otomobil dünyasında yeni bir dönemi başlatmıştı. Yeni Laguna da, EuroNCAP’tan maksimum not « 5 yıldız » aldı. 37 üzerinden toplam 36 puan alan Yeni Laguna öncüsüne göre daha da ileri giderek bir kez daha Renault’nun pasif güvenlik alanındaki üstünlüğünü kanıtladı. Bu değerlendirmenin ötesinde, Yeni Laguna reaktif ve hassas şasisi, güçlü fren sistemi ve reel sürüş durumlarını karşılayan sınıfının en ileri teknolojileri sayesinde güvenli bir sürüş özelliği sunuyor.

  Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alan tarihin ilk modeli Laguna’nın ardından Yeni Laguna’nın bu alanda da yenilik yapması gerekiyordu : Renault, araç içindekilerin güvenliği için daha global ve daha etkin bir yaklaşımla, reel kaza durumlarını ve fiili davranış biçimlerini dikkate alan yeni çözümler geliştirdi. Yolcularına daha yüksek güvenlik sağlamak üzere, Yeni Laguna son nesil koruma donanımlarının daha erken devreye girmesini sağlayacak şekilde geliştirildi. Farklı çarpışma durumlarında güvenlik perfomansını en üst seviyeye çıkarmak amacıyla üçlü bir algoritma ile bütün konfigürasyonlara kumanda ediliyor (karmaşık önden, arkadan, yandan çarpışma durumları). Bu etkin sistem yolcuları çepeçevre kuşatan ve sayıları 6 ilâ 8 arasında değişen hava yastıkları içeriyor.

  Cepheden çarpışma durumunda, Yeni Laguna önde sürücü koltuğu tarafındaki kızak sensörlü olmak üzere iki adet yeni kuşak çift hacimli adaptatif hava yastığı ile donatıldı. Özel şekli ve hacmi ile ön hava yastığı sürücünün bedensel yapısına bağlı olarak açılıyor (boy ve oturma konumuna göre) ve yolcunun kafası ile göğüs kafesi arasında yüklerin dağılımını optimize ediyor. Bütün 3 noktalı emniyet kemerleri güç sınırlandırıcılarla donatıldı (400 ve 600 daN). Koltuk minderi içindeki kemer altından kaymayı önleyici destek ile birleşen bu çözüm hem basen kısmının koltuk üzerinde sağlam şekilde tutulmasını, hem de önden çarpışma durumunda göğüs kafesinin daha iyi korunmasını sağlıyor. Sabit orta toka kemerin takılmasını kolaylaştıracak şekilde tasarlandı.

  Yandan çarpışma da özel bir çalışmaya konu oldu ve bu alanda da çarpıcı bir sonuç alındı. İki misline yakın daha hızlı algılamak ve tepki göstermek için, Yeni Laguna ön kapı ve orta direk içine yerleştirilmiş 2 sensörlü benzersiz bir sisteme sahip. Özel bir algoritma ile işlem süresi darbenin şiddetine göre uyarlanıyor ve çift hacimli ve çift basınçlı iki adet yeni nesil yan hava yastığına kumanda ediliyor. Yönetmeliklerle 50 km/s’e kadar etkinlik aranan bir ortamda, Yeni Laguna 70 km/s hıza kadar koruma sağlıyor.

  Yeni Laguna’nın 5 koltuğu emniyet kemerinin takılı olmaması halinde görsel, ön koltuklar ise ayrıca sesli uyarı ile donatıldı. Koltuklar, performans ve konforu artıracak şekilde yeniden tasarlandı. Önde daha ince sırtlığa rağmen, yolcunun sırtı boşluksuz dayanıyor ve entegre kızaklı yeni nesil kafalıklarla, arkadan darbe alınması durumunda boyun bölümü daha etkin şekilde korunuyor.

  Maksimum konfor: Sessizlik yasası…

  Segmentinin en sessiz 5 kapılı hatchback modeli olmak için, Yeni Laguna, başta düşük hızlarda motor gürültü seviyeleri ile ilgili olarak, tekerlek seslerinin yalıtımı ve özellikle aerodinamik (rüzgar) seslerin azaltılması yönünde yapılan çalışmalardan yararlandı. Dizel versiyonların akustik konfor düzeyi özelikle motor tiplerinin yapısal nitelikleri sayesinde benzinli versiyonlarla eşdeğer olacak. Yüksek devirlerdeki boğuk motor sesi %40 azaltıldı. Yeni Laguna’nın aerodinamik yapısı projenin en erken aşamalarında dikkate alındı ve bu şekilde cam silecekleri motor kaputu altına gizlendi. Dış dikiz aynaları ve ön cam dikmeleri hava türbülansını ve dolayısıyla aerodinamik gürültüyü azaltacak şekilde özel olarak dizayn edildi.

  ... sürüş konforu…

  Araçta dikkat çekici bir süspansiyon konforu elde edildi. Önde kullanılan basınçlı amortisör teknolojisine arkada çift borulu amortisörlerin eklenmesi ile düşük hızlarda son derece yumuşak bir engel geçiş kapasitesi sağlandı. Virajda konfor, kuşkusuz şasi düzeyinde, fakat aynı zamanda daha dinamik bir konfor sağlamak üzere sertlikleri artırılan koltuklarla yolcuların daha iyi tutulmasından geçiyor. Yolcuların koltuklarında yan tutunmaları aracın dinamik yol davranışının da daha iyi hissedilmesini sağlıyor. Oturma alanı genişliği üzerinde yapılan çalışma sayesinde bütün yolcular iç mekan konforundan yararlanıyorlar. İnce gövdeli ön koltuk sırtlığı sayesinde arkada tavan yüksekliği 11 mm, alın hizası genişliği 10 mm ve diz boşluğu yarıçapı 20 mm artırıldı.

  … ve yeniden iklimlendirilen iç mekân

  Geliştirilen ve yenilikçi üçlü otomatik sistem sayesinde « Soft-Auto-Fast » klima kumandaları kullanıldı. Müşterinin zevk ve ihtiyaçlarına bağlı olarak kişiselleştirilebilir bir otomatik kumanda sistemi söz konusu. Pazardaki en iyi işlevselliklerden (termik ve akustik konfor arasında denge ve ayarlama hızı) esinlenen Auto modu referans işlevi görüyor. Soft programı pazardaki en iyi sistemlere kıyasla 15 dB’e varan ölçüde sessiz ve önde oturanlara öncelik veren yumuşak çalışması ile kabin içinde homojen ve sessiz bir ambiyans oluşturuyor. Arkaya kadar etki gösteren hızlı ve dinamik tepkisiyle, Fast modu havalandırmalı ve etkin bir ambiyans yaratıyor.

  Air Quality System

  Zararlı gazlardan koruyan otomatik sistem Yeni Laguna’da en büyük yeniliği oluşturuyor. Toksisite sensörü aşırı hava kirliliğini algılıyor (CO veya NO) ve dış hava giriş klapesini otomatik olara kapatıyor. Bundan sonra kirli hava araç içine giremiyor ve aktif kömürlü filtre iç mekandaki havayı arıtıyor (polen, gaz, koku ve parçacıkları süzüyor).

  Yeni Laguna, termik konfor ve iç hava kalitesi için yeni bir geliştirmeden yararlanıyor. Atermik ön cam araç içinde güneş ışınmalarını %30 azaltıyor. Bundan böyle, ön camın üst kısmına yerleştirilen yağmur ve ışık sensörlerine iki bölümlü bir güneş sensörü de eklendi. İki hücresi her iki yan için güneş ışınlarının şiddetini ölçüyor ve böylece araç kabini içinde daha iyi bir ısı ayarlaması sağlıyor. Bunlara ek olarak iç dikiz aynasının altına yerleştirilen bir nem sensörü ön cam üzerinde buğulanmayı önlüyor.

  Daha fazla kullanım kolaylığı

  Yeni Laguna, otomobilde yaşam konforuna öncelik veriyor. Yeni gösterge tablosu üzerindeki bütün kumandalara erişim yeniden gözden geçirildi ve sadeleştirildi. Orta konsolda Hidrolik Park Freni kumandası ile hız sabitleyici-sınırlayıcı kumanda düğmesi yer alıyor. Gözlerden uzak olması için torpido gözünde aksesuar olarak sunulan Audio Connexion Box seyyar mp3 çalarların kolaylıkla bağlanmasını sağlıyor.

  Yeni Laguna’da, gerek orta kolçak altında gerekse direksiyon yakınında sürücü için çakmaklık şeklinde, ya da pazardaki en geniş hacimli (9,2 litre) soğutmalı torpido gözü ile çok sayıda eşya yerleştirme alanı bulunuyor. Kokpit paneli üzerine veya arka kolçak altına yerleştirilen meşrubat kutusu taşıyıcıları farklı kutulara göre uyarlanabilen özel bir şekle sahipler.

  Üçüncü kuşak Renault Eller Serbest sistemi kendisinden önceki iki kuşağın avantajlarını bir arada sunuyor. Kartın daha iyi algılanması için araç içine altı anten yerleştirildi. Renault M2/S segmentinde klasik uzaktan kumandaya ilaveten, Yeni Laguna’da, sürücü kapı kolu üzerindeki bir buton yardımıyla kilitleme fonksiyonu da bulunuyor. Torpido paneli üzerindeki butona bir basışla aracın hareket etmesi gibi, kapı kollarına dokunulur dokunulmaz kilit sistemi açılıyor.

  Daha yüksek kullanım konforu ve ekranda görüntülenen bilgilerin açık ve okunur olması için grafik tasarımı yenilendi. Manuel vites kutularında, gösterge tablosundaki « Gear shift Indicator» fonksiyonu yakıt tüketimini minimize etmek üzere sürücüye tavsiyelerde bulunuyor.

  Kalite onun genlerinde

  Yeni Laguna, sağlam ve güvenilir bir araç olarak tasarlandı. Yeni Laguna, ürün ve hizmet kalitesi yönünden segmentinin ilk üçü arasında yer alma hedefiyle, tasarım, onay ve imalat aşamalarından servis aşamalarına kadar her noktada, daha önceki araçlarda elde edilmiş kalite kazanımlarını kalıcı kılmayı amaçlıyor.

  Sağlam ve güvenilir tasarım

  Yeni Laguna, bütün geliştirilme süreci boyunca özel bir ihtimam gördü. Bu sağlam tasarımda, bakım ve onarımın zorunlulukları dikkate alındı. Laguna “Mükemmellikte İlk 3” Planı çerçevesinde 150’ye yakın sayıda spesifik ilave eylem gerçekleştirildi.

  Yeni Laguna, gerçekleştirilen testlerle, gürültü de dahil olmak üzere bütün sağlamlık kıstaslarına göre onaylandı. Yollarda olduğu gibi pistte de, 120’den fazla Yeni Laguna pazara sunulmadan önce, toplam 6 milyon kilometreye eşdeğer test sürüşü yaptı. Yeni Laguna, uç koşullardaki davranışını değerlendirmek için, aralarında Arjantin, Rusya, Malezya ve Avustralya’nın da bulunduğu bütün dünya ülkeleri karayollarında daha şimdiden denenmiş durumda. Araç, bu spesifik onay programı sırasında normalden daha sert iklim ve kullanım şartlarına tabi tutuluyor : aşırı sıcaklar, nem, toz, çamur, soğuk, çok yüksek hız, irtifa, çok kötü karayolları vs. Kat edilen her km, müşterilerimizin olağan kullanım koşullarında 3 kilometreye tekabül ediyor. Yeni Laguna, aynı zamanda, geliştirilmesi sırasında 2006 yılı başında Aubevoye Teknik Merkezi’nde açılışı yapılan CEM (Elektro-Manyetik Uyumluluk – Compatibilité Electro-Magnétique) biriminden yararlanan ilk otomobil.

  ISO 14 001 onaylı fabrikada üretiliyor ve kontrol ediliyor

  Sınai süreçlerde gerçekleştirilen bütün çabalar, sonuçlara ilişkin taahhütlere katkıda bulunuyor. Renault ve Nissan Fabrikaları arasında, en temel aşamalardan itibaren en iyi uygulamaların paylaşılması yönünde çalışmalar gerçekleştirildi. Bu paylaşımlar, Fransa’daki Sandouville Fabrikası’nda imalat sürecinin bütünü boyunca birleştirme işlemlerinde daha fazla kontrol ve etkililik sağlamaya olanak verdi.

  Kalite, müşterinin hizmetinde

  Yeni Laguna’ya yönelik kalite çalışmaları fabrika çıkışında bitmiyor. Daha ilk maketlerden itibaren, aracın bakım ve onarımı dikkate alındı. 124 işletim aralığı boyunca 1500’den fazla kontrol noktası tespit edildi. Müşterinin kendisi tarafından yapılan teşhisleri daha iyi anlamak amacıyla çalışmalar yapıldı. Hizmet kalitesi, 2006 yılında, memnun veya çok memnun olduğunu söyleyen müşterilerin oranının artmasıyla daha şimdiden gelişme göstermiştir. Yeni Laguna, satışta ve satış sonrasında müşteri memnuniyeti sağlama hedefine sahip Renault Kalitede Mükemmellik Planı PER4’ün uygulamaya konuluşundan yararlanacaktır.

  Prestijli modellerin şıklığı

  Yeni Laguna’nın dış dizaynı dinamik, akıcı ve şık. Yeni Laguna, çizgileri ve boyutlarıyla, sağlam ve güvenilir bir araç olarak tasarlandı. Malzeme ve detay işçilik kalitesine gösterilen özel ihtimam, kabinin hem içinde hem de dışında hissedilen kalite konusunda gerçekleştirilen çalışmanın tanığı. İç ahenklerin ve donanımların gamdaki yükselişi, daha fazla lüks ve sportifliğe varan bu şıklığı yansıtıyor.

  Dinamik, akıcı ve şık dizayn

  Yeni Laguna’nın stili, dinamizm ve sürüş keyfine ağırlık veriyor. Uzun ve öne meyilli motor kapağı ile krom ızgarayla vurgulanmış geniş hava girişi ile ön bölüm, aracın içinde büyük bir motor olduğu kanıtlıyor. 4,69 metre uzunluk ve 1,81 metre genişliğiyle, Yeni Laguna, eski modellerden miras aldığı dengeli oranlarla dinamik bir ifadeye sahip. Yan çizgiler kişilik ve şıklığa katkıda bulunuyor. Yan camların krom fitilleri aracın statü gösteren boyutunu pekiştiriyor. Çıta hattı, bagaja ve arka LED farlarının altına kadar uzanıyor. Üst kısımda konumlandırılmış olan farlar, genel dinamiğe katkıda bulunuyorlar ve otomobilin genişlik izlenimini vurguluyorlar. Radyo anteninin arka cama entegre edilmiş olması da akışkanlığı artırıyor.

  İç ahenk ve hissedilen kalite

  Yeni Laguna’nın iç mekanında sağlamlık ve rafinelik dikkat çekiyor. Kasa kenarlarında, kapı giriş çizgileri son derece sadeleştirildi. Bu da, dış ile iç tasarım arasında ahengi ön plana çıkardı.

  Yeni Laguna’da detay işçilik, malzemelerin görünüşü ve hissedilir kalite, aracın kabininde hakim durumda. Aracın içinde enlemesine olan ve konsolla görsel bir bağlantısı olmayan slush kumanda panosu, bu yüksek gam ambiyansına katkıda bulunuyor. Radyo ve seyir ekranları da döşeme bagetlerine mükemmel bir şekilde entegre edildi. Sürücünün huzurunun hizmetinde, bütün kumanda ve göstergeler, optimum düzeyde ergonomiyle tasarlandı ve konumlandırıldı.

  Toplam kullanım maliyetleri azaltıldı

  Satın alması kolay bir araç olan Yeni Laguna, kullanımı sırasında da rekabet gücüne sahip olacak şekilde tasarlandı. Özellikle dCi 110 bg ve 150 bg motorları sayesinde, kullanım, bakım ve onarım maliyetleri düşük. Bu bakımdan Yeni Laguna, segmentinin en iyileri arasında yer alıyor.

  Ekonomik bakımdan çekici

  ‘Satın alma, kullanma ve bakım maliyetleri bütün müşteri grupları için çekici olsun’ İşte Renault’nun mühendis ve tasarımcılarına verilen görev bu. Bu, Renault’nun benimsemiş olduğu Toplam Kullanım Maliyeti (Total Cost of Ownership) kavramıdır. Bu şekilde anılmasının nedeni, aracın elde tutulması (değer kaybetme veya kalan değer), kullanımı ve son olarak düzenli bakım (lastiklerin aşınması, revizyonlar vs.) ile bağlantılı mali yönleri de hesaba katıyor olmasıdır. Yeni Laguna, ürünün kalitesine ve imajına bağlı olan kalan değer konusunda kalite ve dinamik özellikler bakımından da avantajlara sahip.

  3 yıl - 150 000 km garanti

  Renault, Yeni Laguna’ya 3 yıl – 150.000 km garanti vermeyi kararlaştırdı. Bu 3 yıllık garanti bir yandan müşterilere yüksek bir güvence verirken, aynı zamanda Yeni Laguna’nın Kalitede İlk 3’e girme taahhüdünün başarılı olacağına Renault’nun inancını kanıtlamasını sağlıyor.
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  Kullanım zevki, güvenilirlik ve tasarrufta zirve : 2.0 dCi motor

  Performans ve sürüş keyfinde lider olan bu 150 bg (110 kW) motor, Yeni Laguna’nın şasisinin performansları için özel olarak uyarlanmıştır. Özellikler bakımından, yakıt tüketiminin rekabet gücü son derece yüksektir. Karma kullanımda her 100 kilometrede 7 litre yakıt tüketir. Zor beğenen bir müşteri kitlesinin beklentilerine uyarlanmış olan bu araç, otomatik vitesli ve partikül filtreli olarak mevcuttur.

  Çevreye saygılı tasarım

  Yeni Laguna, 2015’e kadar erişilmesi öngörülen %85 geri dönüşüm ve %95 değerlendirme kotalarına uymak üzere tasarlanmıştır. Yeni Laguna’nın ağırlığının 120 kg’ı geri dönüşüm sanayisi vasıtasıyla doğrudan doğruya yeniden kullanılabilecek durumdadır. 35 kg’dan fazla geri dönüşümden gelen plastik malzemesi ve 15 kg’dan fazla yenilebilir malzemesi olan Yeni Laguna, geri dönüşüm malzemesi kullanımında Renault’nun önder aracı konumundadır.

  Yeni Laguna yeni sınavlara hazır

  Renault, Yeni Laguna ile ürün ve hizmet kalitesinde ilk 3’e girmekte iddialı. Renault’nun üst gamı yeniden fethetmesinin birinci aşamasında başarılı olmak için zor beğenen müşteri kitlesinin beğenisini kazanmaya çalışıyor.

  Kalitede mükemmelliği yakalamak

  Renault için kalite, müşteri memnuniyetini sağlamaya çalışmak demektir. Renault, 2003’te, kaliteyi hedeflerinin başına koydu ve Renault Kalite Planı’nı başlattı. Bu ilk köklü değişiklik planı ile çeşitli modeller arasındaki ve ticari ağın birimleri arasındaki farklılaşmalar azaltılarak bir ürün ve hizmet kalitesi yakalanması ve özellikle de yakalanan kalitenin kalıcı olması amaçlanıyor.

  Renault, ilk sonuçları pekiştirmek ve kalitede mükemmelliği şirket kültürüne sağlam bir şekilde yerleştirmek amacıyla, 2005 yılında, Renault Mükemmellik Planı’nı başlattı.

  Renault Mükemmellik Planı daha şimdiden meyvelerini vermiş durumda. Çeşitli ürünler arasındaki kalite farklılaşması 2004 ile 2006 arasında büyük ölçüde azaltıldı. Tüm dünyada « Renault’nun satış ve satış sonrası hizmetinden tam anlamıyla memnun » olduğunu söyleyen müşterilerin oranı 2006’da %71’den %76’ya çıktı.
   

Sayfayı Paylaş