Renault Kangoo Yeni hedefi minivanlar

Konusu 'Renault' forumundadır ve OrKuN tarafından 14 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Renault hem ticari hem de binek olarak kullanılan başarılı aracı Kangoo'yu yeniledi. Boyutları büyüyüp, görünüş ve tekniğinde de geliştirmeler yapılan araç 2008'in ilk çeyreğinde satışa sunulacak.

  [​IMG]


  İlk kez 1997 yılında tanıtılan Renault Kangoo satış rakamlarıyla her zaman Fransız üreticinin yüzü­nü güldürdü. Bugüne kadar 2.3 mil­yon adetten fazla satılan araç kısa bir süre önce yenilerek rakipleri karşısındaki konumunu güçlendir­di.

  Yerini aldığı Express'e göre özel­likle artırılan konforu ve daha dina­mik tasarımıyla dikkat çeken Kan­goo sahip olduğu farklı versiyonlar­la da değişik beklentilere cevap ver­me konusunda bir sorun yaşamadı. Durum böyle olunca da ticari araç sahipleri Kangoo'nun kısa sürede yüksek satış rakamlarına ulaşması­nı sağladılar. Gerek iş. gerekse ho­bi amaçlı kullanılan Kangoo'nun ilk nesli özellikle yaşının getirdiği de­zavantajla da artık konfor olarak ra­kiplerinin gerisinde kalmıştı. Bu sebeple Renault yeni Kangoo'yu yara­tırken özellikle aracın konfor sevi­yesini artırmak için özel bir caba harcamış.

  Ford Transit Connect, Fiat Doblo, Peugeot Partner, Volkswagen Caddy gibi rakipleri bulunan Kan­goo yeni tanıtılan Bursalı üçüzler Fiorino, Nemo ve Bipper'e daha sonra tanıtılacak olan kısa versiyonuyla cevap verecek. Ayrıca Kango­o'nun bir de uzun modeli üretile­cek bu sayede daha fazla yükleme kapasitesi sunulacak. Ancak Kangoo'da 7 koltuk seçeneği hiçbir ver­siyonda sunulmayacak. Bunun se­bebi de Renault'nun 7 koltuk iste­yen tüketicilere Logan MCV ve Scenic modellerini sunuyor oluşu.

  Tasarımında yeni Twingo'da da kullanılan detayların dikkat çektiği Kangoo, öncüsüne kıyasla çok da­ha dinamik ve sportif görünüyor. Yukarıda konumlandırılan farları, ortadan çizgiyle ayrılmış kaputu, büyük yapılı ve buna bağlı olarak büyük hava girişlerine sahip ön tamponu Kangoo'nun ön kısmında dikkat çeken detaylar.

  Öne kıyasla çok daha sade olan arka kısım tek parçalı ve yukarı doğru açılan bagaj kapağının da et­kisiyle oldukça büyük görünüyor.
  Öncü modele göre artırılan bo­yutları daha ilk bakışta belli olan Kangoo tasarımıyla da SUV'lara ka­fa tutuyor. Eskisinin 4035x 1672x1845 mm'lik boyutlarına kı­yasla yeni model 4213x1829x1867 mm ölçülerine sahip. Dingil mesafesi de 92 mm artışla 2697 mm se­viyesine yükselmiş. Tamamen yeni bir platformda hazırlanan model büyüyen boyutları neticesinde ön­cüsünden iç mekan genişliği olarak tamamen ayrılıyor.

  En büyük kozu değişkenlik

  Renault hem iş için hem de binek olarak kullanılması hedeflenen Kangoo'nun konfor ve donanım se­viyesi bu sebeple yeni modelde ön­cüsüne kıyasla bir hayli artmış. İç mekana geçildiği anda yüksek otur­ma pozisyonuyla sizi karşılayan konforlu ve geniş koltuklar uzun yolculuklarda bile yorucu olmuyor. Sürücü odaklı hazırlanan kokpit ise bir çok rakibinden daha başarılı. Son zamanlarda bir çok üreticinin tercih ettiği orta konsola entegre vi­tes kolu da Kangoo'da kullanılıyor.

  Kangoo'nun artık çok daha dişli bir rakip olmasını sağlayan kuşku­suz değişken iç mekanı. 5 kişilik bir araçken çok kısa bir sürede koltuk­larının katlanmasıyla 2.5 metre uzunluğundaki yüklerin bile taşı­nabildiği bir ticari araç haline gele­bilmesi onun çok farklı ihtiyaçlara cevap verebilmesini sağlıyor. Kolay katlama sistemiyle donatılan Kan­goo'nun arka ve ön yolcu koltuğu birer mandalın kaldırılmasıyla yatırılabiliyor. Düz bir zeminin elde edildiği bu işlem sonucu da Kango-o minivanları bile kıskandıran bir değişkenlik sunabiliyor. Bunun dı­şında araç içine yerleştirilen eşya gözleri de 77 litre gibi oldukça id­dialı saklama kapasitesine sahip ve bu detay da taşıma kapasitesini ar­tırıyor. Özellikle artırılan dingil me­safesinin de etkisiyle Kangoo arük arka koltuklarda Vel Satis'le aynı diz mesafesini sunar hale gelmiş. Hem yüklemeyi hem de araca iniş binişleri kolaylaştıran ve ilk nesil­de kullanılmasıyla dikkatleri topla­yan çift sürgülü kapı ise bu model­de aynen korunmuş.

  Kangoo'da da Renault geleneksel kararlarından vazgeçmeyerek ekonomik ve zengin bir motor yel­pazesi hazırlamış. Farklı güçlerde ancak aynı alt yapıdaki dizel motor­lara 1.6 litrelik benzinli güç ünitesi eşlik ediyor. Burada belki de tek eleştirilebilecek nokta benzinli güç ünitesinin bir adetle sınırlandırıl­ması ve bu sebeple tüketicilere fark­lı alternatifler hazırlanmaması.
  Her ne kadar dizel ürün gamındaki tüm seçeneklerin temeli 1.5 lit­relik blok olsa da firma bu motor­dan 3 farklı güç seçeneği elde etmiş. Baz motorun 70 HP güç sunduğu Yeni Kangoo'da tüketicilere ihtiyaç­ları doğrultusunda 85 HP veya 105 HP'lik versiyonları da tercih edebiliyor. Renault'nun diğer modelle­rinde de uygulanan bu motor seçe­nekleri zaten düşük tüketim değer­lerine ulaşmalarıyla kendilerini is­patladıklarından tüketiciler için ye­ni bir motorun getirdiği dayanıklı­lık konusunda da şüphe bırakmı­yorlar.

  Sürüş izlenimlerimiz sırasında bu motor seçeneklerinden benzinli ve 105 HP'lik dizel güç ünitesini kul­lanma fırsatı bulduk. Otoyol ve şe­hir içi karma rotada hazırlanan par­kurda özellikle dizel motor seçene­ği, oranları başarılı şekilde ayarlan­mış vites kutusuyla beğenimizi ka­zandı. 6 ileri oranlı manuel şanzımanla kombine edilen motor yüksek torkunun da etkisiyle rahat bir kullanım sunarken sürücüyü de çok sık vites değiştirme zahmetinden kurtarıyor. Ülkemizde de başarılı satış rakamlarına ulaşması hedef­lenen bu motor seçeneği fabrika ve­risi ortalama 5.5 litrelik tüketim de­ğeri sunuyor. Ancak sürüş esnasın­da yol bilgisayarında gördüğümüz rakam bu değerden biraz daha faz­laydı ve ekranda ortalama 6.0 litre yazıyordu. Bu değer bile aslında ol­dukça başarılı. Aracın yüksek ve bü­yük yapısı göz önüne alındığında Kangoo için cimri demek mümkün.

  Dizel motor seçenekleri ekono­mistleri hedefleyen Kangoo benzin-li motoruyla daha sessiz sürüşler vaad ediyor. 5 ileri manuel şanzımanla kontrol edilen bu seçenekte dikkat çekici en önemli detay şanzımanın kemikli yapısı. Sanki bir Japon otomobili kullanılıyormuş hissi veren şanzıman Kangoo'nun benzinli motor seçeneğinin en önemli zayıflığı.
  Her iki motor seçeneğinde de sı­nıfının ortalamaları dahilinde yol tutuş özellikleri sergileyen Kango-o'da yürüyen aksam Scenic'den alınmış. Bu sayede oldukça başarı­lı sürüş özellikleri sunan Kangoo her ne kadar denemelerimiz sıra­sında araç yüksüz olsa da yol tutuş oldukça başarılı bir karaktere sa­hipti. Sürüşleri keyifli kılacak bir başka detay da aracın yalıtımının eskiye kıyasla daha başarılı olması. Çamurluklar, zemin ve bagaj yüzey­lerinin 15 mm'lik yalıtım keçesiyle kaplanması sonucu Kangoo öncü modelinden 3 dB daha sessiz. Ara­cın içindekiler ise bunu gürültü de yüzde 50 azalma olarak algılıyorlar.

  Kuşkusuz güvenlik artık her fir­manın çok ama çok önem verdiği bir başlık halini aldı. Çevrecilikle birlikte güvenlik hangi firma olur­sa olsun yeni bir model geliştirir­ken dikkat ettiği iki ana başlıktan birisi. Renault'da Kangoo'nun bu di­siplinde başarılı olması için aracı 4 tekerlekte de disk frenle (önlerde 280, arkalarda 274 mm) donatmış. Firma tarafından yapılan açıklama­ya göre yeni fren sistemi sonucu Kangoo 100-0 km/s frenleme esna­sında 39 metrede durabilecek. Bu iddianın doğruluğunu ise yapacağımız test gösterecek.

  Güvenlikle bir diğer kriter ise çar­pışma testlerinde araçların elde et­tiği yıldızlardır. EuroNCAP tarafın­dan yapılan testlerde 5 yıldız alarak sınıfının en güvenli modellerinden biri olacağı belirtiliyor. Kangoo ile ilgili en çok merak edilen detay kuş­kusuz aracın satış fiyatı. Ülkemize 2008 yılının ikinci çeyreğinde ithal edilecek olan Kangoo'nun satış fiya­tı ve donanım listesi henüz netlik ka­zanmadı. Bilinen sadece aracın her zevke hitap edecek bir versiyonun bulunacağı. Bu sebeple de Renault'nun rakipleri karşısında nasıl bir politika izleyeceği de daha fazla önem kazanıyor.

  SONUÇ
  Renault Kangoo artık daha fazla binek özellikler sunan ama bunu yaparken de asıl kimliğini unut­mamayı bilen ol­dukça başarılı bir araç halini al­mış. Artırılan konfor elemanları ve genişleyen iç mekanla daha rahat yolculuk yapılmasını sağlayan Kan­goo değişken iç yapısıyla da kalaba­lık aileler için öncelikli tercih edile­bilecek bir model durumuna gelmiş.

  [​IMG]
  [​IMG]

  29.08.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş