Renault Clio Grand Tour

Konusu 'Renault' forumundadır ve OrKuN tarafından 8 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Sadece Türkiye’de Üretilen Clio Grand Tour Güçlü ve Şık Çizgileri ile Dinamik Bir Tasarıma Sahip (02 Nisan 2008)

  [​IMG]

  Sadece Türkiye’de Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda, özellikle Batı Avrupa pazarlarına yönelik olarak üretilen Clio Grand Tour, hatchback versiyona göre sunduğu farklı standartlar ve çok amaçlı kullanım özelliği ile beğeni kazanıyor. Ocak ayından bu yana 15 Avrupa ülkesinde satışa sunulmuş ve 20 binden fazla ihracat rakamına ulaşmış olan bu yeni otomobil, dinamik tasarım ile geniş bagaj hacmini bir arada sunan bir araç arayışında olan müşteri kitlesinin beklentilerini karşılıyor.

  Clio Grand Tour pazarın en kompakt araçlarından biri (uzunluk 4.202 mm). Clio çizgilerine sadık kalan bu yeni model sürüş keyfi ve dinamizmi ile ön plana çıkıyor. 439 dm3‘lük (Clio’ya kıyasla +%50) geniş yükleme hacmi, açık hava aktiviteleri, sportif amaçlar veya aile gereksinimleri gibi farklı yaşam ve kullanım durumlarının çeşitliliğine uyum sağlıyor. Clio Grand Tour, 1/3 – 2/3 oranında katlanabilir arka koltukları ve tamamen düz bir yüzey oluşturan modüler bagaj tabanı sayesinde, farklı beklentileri karşılıyor. Clio ailesinin genlerine sadık kalan bu yeni otomobil, yolcularına üst segmente yaraşan bir otomobilde yaşam konforunu garanti ediyor, sıcak ve özenli bir iç mekan sunuyor.

  Clio’dan alınan dingil takımları konfor ve etkinlik sağlıyor. Renault-Nissan İttifakı’nın B platformu bazında geliştirilen Clio Grand Tour iki benzinli (1.2 16 v 75 bg ve 1.4 16v 98 bg) ve iki dizel motor (1.5 dCi 65 bg ve 80 bg) seçeneğiyle 18 Nisan 2008 tarihinden itibaren Türkiye pazarında tüketicilerin beğenisine sunulacak.

  Clio Grand Tour sürüş keyfi, konfor, performans ve yakıt tüketimi arasında eşsiz bir uyum sunuyor. Clio bağımsız kurum Euro NCAP’ın Haziran 2005’te yapmış olduğu testler sonucunda en yüksek not olan « 5 yıldız » almıştı. Aynı platformda geliştirilen Clio Grand Tour, güvenlik konusunda Renault’nun tüm deneyim ve bilgi birikiminden yararlanıyor.

  Renault 2009 Kontratı Planı’nın yeni pazar ve müşteri kazanmayı hedeflediği Clio Grand Tour; Mégane Sedan, Symbol ve Clio’nun yanı sıra Türkiye’de Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretilen dördüncü model oldu.

  Çekim gücü

  Kompakt boyutlu Clio Grand Tour, kişilik ile geniş yükleme hacmini bir arada sunan kullanışlı bir otomobil arayışında olan müşteri kitlesinin beklentilerini karşılıyor. Hatchback versiyonlar ile eş seviyede dinamizmi, sade ve seçkin dış görünüşü gerçek bir sürüş keyfi uyandırıyor. Eğimli arka camı, aracı hobi ve keyif dünyasına sokan akıcı profilini vurguluyor. Clio ailesine sadık kalan iç mekan, çekici, konforlu ve özenli.

  Akıcı ve dinamik çizgiler

  Clio Grand Tour pazarın en kompakt araçlarından biri (4.202 mm’lik uzunlukta). Hatchback versiyonun dingil aralığını (2 575 mm) aynen alırken, daha uzun bir arka dingil çıkıntısından (Clio’ya kıyasla + 216 mm) yararlanıyor. Genel tasarımla başarılı şekilde bütünleşen eğik arka bagaj kapısı, üçüncü yan cam sayesinde büyüyen camlı yüzeyi ile dinamizm ve sürüş keyfini çağrıştırıyor. Arka camın özenli çizimi, üzerinde aerodinamik bir tavan siperliği bulunan eğik arka bagaj kapısı ve profil tavan çubukları Clio Grand Tour’u kesinlikle bir keyif ve hobi dünyasının içine sokuyor.

  Sıcak bir iç mekan Hatchback versiyonda olduğu gibi, sürücü ve yolcular çekici, sıcak ve rahat bir iç mekanda ağırlanıyorlar. « Touch Design » tasarımı ile ilgili çalışmalardan esinlenen Clio Grand Tour kabini yolculara, B segmentinde ender görülen bir rahatlık ve seçkinlik hissi veriyor. Torpido paneli ve orta konsolun çizgileri yumuşak ve akıcı kavislerle belirginlik kazanıyor. Radyo-CD ekranı, torpido panelinin dizaynına tamamen uyum gösteriyor. Geniş alan ve konfor hissi açık havada yol almayı sağlayan elektrikli panoramik açılır tavanla daha da artıyor. Cömert boyutlu (uzunluk 1,29 m ve 0,86 m genişlik) açılır tavan biri hareketli önde, diğeri sabit arkada olmak üzere aynı hizada iki panodan oluşuyor. Standart olarak parmak sıkışmasını önleyici sisteme sahip açılır tavan tek dokunuşlu elektrikli döner kumanda butonu ile açılıp kapanıyor.

  Kullanımı pratik büyük bir bagaj

  Clio Grand Tour, hatchback versiyona kıyasla farklı standartlarla çekici bir çok yönlü kullanım özelliği sergiliyor. Geniş yükleme hacmi, açık hava aktiviteleri, sportif amaçlar veya aile gereksinimleri gibi farklı yaşam ve kullanım durumlarının çeşitliliğine uyum sağlıyor. Clio Grand Tour, 1/3 – 2/3 oranında katlanabilir arka koltukları ve tamamen düz bir yüzey oluşturan modüler bagaj tabanı sayesinde, herkesin beklentilerini karşılıyor.

  Büyük model bagajı

  822 mm’lik arka dingil çıkıntısı (hatchback’e kıyasla +216 mm) sayesinde, Clio Grand Tour 439 dm3 ile kendi sınıfının en büyük bagajlarından birine sahip. Bagaj hacmi (modüler zemin olmaksızın) Clio hatchback’a kıyasla (+151 dm3) %50 daha büyük bir kapasiteye tekabül ediyor. 1/3-2/3 oranında katlanabilir arka koltuklar ilave bir yükleme alanının oluşturulmasını sağlıyor. Bu şekilde bagajın hacmi, tavana kadar 1.277 dm3‘e (hatchback’a kıyasla +239 dm3) ulaşabiliyor.

  Modüler bagaj zemini sayesinde pratik

  Arka tamponun şekli ve alçak, çıkıntısız yükleme eşiği, bagaja başarılı bir erişim olanağı sağlıyor. Modüler zemini ile Clio Grand Tour’un bagajı herkesin ihtiyacına göre uyarlanabiliyor. Bagajın optimal kullanımı için, ağır ve havaleli eşyaların yüklenmesi ve boşaltılması sırasında, tamamen açılan modüler bagaj zemini, düz bir yüzey elde edilmesini sağlıyor.

  Arka koltukları katlamak için, arka koltuk başlıklarını kaldırmak gerekmiyor. Arka koltuk minderlerini ve ardından sırtlıklarını katlamak yeterli oluyor. Ne yapılacağı bilinmeyen, havaleli bagaj gizleyicileri can sıkıcıdır değil mi? Bagaj gizleme aparatını yerleştirmek için Clio Grand Tour’da bagajın dip kısmında özel olarak bu amaç için düzenlenmiş bir saklama alanı sunuluyor. Akılcı ve pratik özelliği ile bu bölüm, bunu evinizde veya garajınızda saklamaktan sizi kurtarıyor. Modüler zeminin altında yer alan bu « gizli bölüm », yararlı bir takım eşyaların (ilk yardım çantası, reflektör, ...) yerleştirilmesini de sağlıyor. Modüler zemin çekildiğinde 72 dm3 yükleme hacmi serbest kalıyor. Arka farlar arasında bir metrelik yükleme genişliği ile bagaj her tip yük ve eşyaya kolaylıkla uyum sağlıyor.

  Referans oluşturan iç mekan genişliği ve konfor

  Clio Grand Tour, üst segment hatchback modellere yaraşan Clio ailesinin geniş iç mekan ve konforunu aynen alıyor. Clio Grand Tour yolcularına, sıcak ve özenli iç mekanında, büyük bir otomobilde yaşam konforu sağlıyor.

  Referans oluşturan iç mekan genişliği

  Clio Grand Tour ve Clio, B segmentindeki binek modellerin en yüksek global iç mekan genişliğine sahipler. Ön koltuklarda omuz genişliği 1.380 mm, arka koltuklarda ise 1.343 mm’dir. Cömert tavan yüksekliği geniş alan hissini arttırıyor. Arka koltuklarda, büyük oturma alanı (866 mm) ve geniş diz boşluğu (162 mm) sayesinde Clio Grand Tour, boyu 1,88 m’ye kadar olan kişilerin koltuklarında rahatlıkla seyahat etmesine olanak sağlıyor.

  Otomobilde rahatlığa öncelik

  Clio ailesi yolcularının konforuna öncelik veriyor. Sürücüsüne, yükseklik ayarlı direksiyonu sayesinde sınıfının en iyileri arasında yer alan bir sürüş pozisyonu sağlıyor. Koltuklar, tutma özelliği ve rahatlığı başarılı şekilde bir araya getiriyorlar. Koltuğun yükseklik ayarı, her sürücünün fiziksel yapısına en uygun sürüş pozisyonunu bulmasını sağlıyor. Arkadaki yolcular, çok iyi bir yan tutuş sağlayan koltuk köpüğünün şekli ve yoğunluğu üzerinde yapılan özel bir çalışma sayesinde aynı zamanda Clio’nun konforundan da yararlanıyorlar. Arka koltuk sırası yekpare (1/1) veya bölünebilir (1/3- 2/3) iki bölüme ayrılıyor.

  Ses yalıtımı için özel çalışma

  Tüm Clio’lar gibi, Clio Grand Tour da üst segmentin akustik standartlarıyla kendini gösteriyor. Motordan, aktarma organlarından ve dingil takımlarından gelen gürültü kaynaklarını filtrelemek için kasa tasarımına özel bir ihtimam gösterildi. Motor sesi ve düşük devirdeki uğultu arka bagaj kapısındaki yaylı dayanakların benimsenmesi sayesinde kontrol altında tutuluyor. Motor ile iç mekan arasındaki yalıtıma da, özellikle kasanın oyuk bölümlerinde kendiliğinden şişen dolgu maddeleri kullanımı sayesinde, aynı aerodinamik gürültülerde olduğu gibi, büyük özen gösterildi.

  Sürüş keyfi ve düşük yakıt tüketimi

  Clio’dan alınan dingil takımları konfor ve etkinlik sağlıyor. Renault-Nissan İttifakı’nın B platformu bazında geliştirilen Clio, sağlıklı bir karakter ile genel kabul ve beğeni gören sürüş özellikleri sergiliyor. Grand Tour iki benzinli (1.2 16v 75 bg ve 1.4 16v 98 bg) ve iki dizel motor (1.5 dCi 65 bg ve 80 bg) seçeneğiyle tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Clio Grand Tour sürüş keyfi, konfor, performans ve yakıt tüketimi arasında eşsiz bir uzlaşma sunuyor. Üst segmentin konfor ve akustik standartlarıyla kendini gösteriyor.

  Büyük binek modellere yaraşan standartlar

  Clio HB gibi, Clio Grand Tour da sürüş hassasiyeti, konfor ve güvenlik özellikleri arasında son derece başarılı bir sentez oluşturuyor. Tam yüklü halde veya en titiz müşteriler için yüksek hızlarda dahi, mühendisler homojenliğe, güvenliğe ve sürüş keyfine çok özel bir ihtimam gösterdiler. Yürüyen aksamları, yönlendirme hassasiyeti ile hem titreşimleri ve hem de gürültüleri yüksek filtreleme gücünü birleştiriyor. Clio Grand Tour yalpalamanın daha iyi kontrol edilmesi için, hatchback’a kıyasla takviyeli bir stabilizatör çubuğu (21 mm) sunuyor. Ağırlık artışına uyarlanan yeni amortisörler ve süspansiyon strokları hassasiyet ve konforu bağdaştıran bir yol tutuşunu garanti ediyorlar. Clio Grand Tour standart olarak, hatchback’ın işlemcilerinden ve yazılımından yararlanan değişken elektrik destekli direksiyon sistemine sahip. Sistemin ayarları yumuşak ve hassas bir yönlendirme sağlıyor. Kaldırımlar arası dönüş yarıçapı Clio ile aynı.

  Modern ve yüksek performanslı motor seçenekleri

  Geniş bir motor ve vites kutusu gamı Clio Grand Tour’un dinamik özelliklerinin tam anlamıyla değerlendirilmesini sağlıyor. Ülkelere bağlı olarak, benzinli motor arzı 16 supaplı iki motordan oluşuyor : 1.2 16v 75 bg ve 1.4 16v 98 bg. Dizel gamı ise 65 bg ve 85 bg güç üreten iki farklı 1.5 dCi versiyonundan oluşuyor.

  Benzinli motor gamı

  1 149 cm3’lik silindir hacmine sahip 1.2 16v motor, 5 500 d/d’da 75 bg’lik bir güç (55 kW) ile 105 Nm tork üretiyor. 1 390 cm3’lik silindir hacmine sahip 1.4 16v motor, 5 700 d/d’da 98 bg’lik bir güç (72 kW) ile 127 Nm tork üretiyor.

  Dizel motor gamı :

  1.5 dCi 65 bg / 80 bg

  1.5 dCi motorun iki versiyonu iki farklı güç seviyesinde sunuluyor ve sırasıyla 4 000 d/d’da 65 bg , 3 750 d/d’da 80 bg geliştiriyorlar. 65 bg versiyonu için 160 Nm, 80 bg versiyonu için 185 Nm tork üreten 1.5 dCi motor düşük rejimlerden itibaren canlı bir sürüşe olanak veriyorlar. Randımanları ve akustik standart kaliteleri ile genel kabul gören 1 461 cm3 silindir hacimli bu motorlar ikinci kuşak enjeksiyon sistemi ile geliştirildiler. Bu motor tipleri her zaman çok düşük yakıt tüketimleri sergiliyorlar.

  Güvenlik genlerinde

  Clio, bağımsız kurum Euro NCAP’ın Haziran 2005’te yapmış olduğu testler sonucunda azami not olan « 5 yıldız » aldı. Aynı platformda geliştirilen Clio Grand Tour da, güvenlik konusunda Renault’nun tüm deneyim ve bilgi birikiminden yararlanıyor. Yürür aksamı ve süspansiyon donanımı mükemmel bir aktif güvenlik seviyesi sunuyor. Üçüncü nesil Renault Koruma Sistemi (SRP3) ile donatılmış olan bu araç ile, lastik basıncı gözetim sistemi veya hız sabitleyici-sınırlayıcı gibi konfor ve güvenliği bir araya getiren donanımlar sunuluyor.

  Clio aktif güvenliği

  Clio HB gibi, Clio Grand Tour sade ve kullanımı kolay bir araçtır. Şasisi ve yürür aksamı yol tipinden, yan rüzgarlardan veya frenleme veya hızlanma fazlarından pek az etkilenen direksiyon hakimiyetini garanti ediyor. Yalpalama, geniş çaplı stabilizatör çubukları ile (21 mm) kontrol altında tutuluyor. Clio Grand Tour, dozu kolay ayarlanabilir güçlü ve dayanıklı bir frenleme özelliği gösteriyor. Clio Grand Tour, Clio HB’de önerilen sürüş yardım sistemlerinin en son gelişmelerinden yararlanıyor. Standart olarak elektronik dağıtıcılı (EBV) ve acil fren yardımlı (AFU) son nesil bir Bosch 8.0 ABS sistemine sahip.

  Pasif güvenlik : tüm yolcular için ödünsüz koruma

  Clio hatchback Haziran 2006’da bağımsız kuruluş Euro NCAP’ın gerçekleştirdiği testler sonucunda azami not olan « 5 yıldız » aldı. Aynı platformda geliştirilen ve üçüncü nesil Renault Koruma Sistemi (SRP3) ile donatılan Clio Grand Tour tüm yolculara, tüm koltuklarda maksimum korumayı garanti ediyor. Aracın kasası çelik ve kinetik enerjiyi en iyi emen ve dağıtan malzemelerden oluşuyor. Kasanın ön, arka yan ve arka bölümleri, çarpmanın yolcular üzerindeki etki ve şiddetini azaltan planlı bir deformasyona maruz kalacak şekilde tasarlandı.

  Çok sert olduğu için deforme olmayan iç mekan, yolcuları ön blok unsurlarının kabin içine girmesine karşı koruyarak bir yaşam hücresi gibi davranış gösteriyor. Clio Grand Tour’un iki ön emniyet kemeri, çarpma halinde yolcu bedeninin optimal şekilde tutulmasını sağlayan piroteknik (fişekli) ön gergilerle donatıldı. Emniyet kemerleri, göğüs kafesini daha iyi korumak amacıyla 400 daN ayarlı iç güç limitörlerine sahip. Basen bölgesinin korunması ve emniyet kemeri altından kayma olayının önlenmesi, yolcuyu koltuğunda sağlam şekilde tutmak amacıyla ana emniyet kemeri gerginliğine etki eden bir ikinci öngergi ile sağlanıyor.

  Versiyonlara bağlı olarak, Clio Grand Tour, yüksek randımanlı kumandalı supaplı 2 adaptatif ön hava yastığı, ve 4 yan hava yastığı olmak üzere toplam 6 hava yastığı ile donatılabiliyor. Önden çarpışma halinde, yolcuları korumak için diğer unsurlar devreye giriyor. Deforme olabilen magnezyum direksiyon simidi armatürü ile pasif geri çekilmeli direksiyon sütunu direksiyon ile sürücü arasındaki mesafenin arttırılmasını sağlıyor. Arka yan koltuklar da iç güç limitörlü ve fişekli ön gergili kemer makaralarına (standart veya opsiyon olarak) sahip, üç koltuğun minder altı saç bölümünde, kemer altından kaymayı önleyici çıkıntılar bulunuyor. Sistem sert ve düşeş konulu kemer tokalarıyla tamamlanıyor.

  Clio ailesi, sadece Türkiye’de üretilen Clio Grand Tour ile büyüyor.

  Renault 2009 Kontratı Planı çerçevesinde, Renault Grubu bir Grand Tour versiyonunu çıkararak ürün yelpazesinin güçlendirdi. Clio Grand Tour böylece küçük modellerin büyük ailesine girmiş oldu. Sadece Türkiye’de özellikle Batı Avrupa pazarına yönelik olarak Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretilen Clio Grand Tour için toplam 80 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapıldı. Ocak ayından bu yana 15 Avrupa ülkesinde satışa sunulan Clio Grand Tour, 20 binden fazla ihracat rakamına ulaştı.

  Clio Grand Tour : Technocentre teknoloji ve mühendislik merkezinde tasarlandı.

  Renault 2009 Kontratı Planı çerçevesinde, yeni pazar ve müşteri kazanma modeli olan Clio Grand Tour’un üretimi, Renault Grubu’nun bu segmentteki ürün arzını güçlendirmesini sağlayacak. Renault, hatchback modellerin müşteri kesiminin tamamlayıcısı olan bir hedef kitle seçerek ve böylece rekabetin son derece yoğun olduğu bir pazarda satışlarını artırarak, müşteri kesimini genişletmeyi amaçlıyor. Clio’yu geliştiren Technocentre ekipleri tarafından tasarlanan Clio Grand Tour, Renault-Nissan İttifakı’nın B platformunun kanıtlanmış güvenilirliğinden (Clio, Modus) yararlanıyor. 35 milyon Euro düzeyindeki mühendislik ve geliştirme yatırımları böylece, Clio yürür aksamı gibi hatchback elemanlarının %60’ının değerlendirilmesini sağlayan « carry-over » yöntemi sayesinde kontrol altında tutulabildi.

  Oyak Renault, Türkiye’nin en büyük otomobil üreticisi ve ihracatçısı…

  Clio Grand Tour, Renault’nun 2007 yılında binek araç satışlarında lider konumda olduğu Türkiye’de, Bursa’da 1969 yılında kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretiliyor. Clio Grand Tour, Megane Sedan, Symbol ve Clio’nun 3 ve 5 kapılı versiyonlarının yanısıra fabrikanın aynı anda ürettiği dördüncü model oldu. Bu seçim, Türkiye’deki maliyetler ve bu modele özgü parçalarda %90 yerli içerik oranı sayesinde fabrikanın hem üretim maliyetleri hem de kalite yönünden yüksek performansı ile açıklanabilir. Ekim 2007’de bir milyonuncu aracını ihraç eden ve ISO 9001 onaylı Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, mükemmel bir kalite düzeyine sahip. Yüksek üretim kalitesi özellikle çalışanların nitelikleriyle sağlanıyor. 2007 yılında çalışanlara, 15.000 saati sadece Clio Grand Tour projesi kapsamında olmak üzere toplam 350.000 saat eğitim verildi.

  Ayrıca, en yüksek kalite düzeyinde üretim yapmak için Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 2000 yılından beri, tüm Renault fabrikalarında olduğu gibi, Renault Üretim Sistemini (SPR) uyguluyor. Bu sistem, çalışma postasında performansı sürekli geliştirerek Renault’nun endüstriyel organizasyonunu dünya çapında en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor. Söz konusu sistem, homojen ve sürdürülebilir bir kalite düzeyini garanti etmek amacıyla, işlemlerin standartlaştırılmasına ve kalitenin günü gününe yönetimine dayanıyor.

  Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 2008 yılı Şubat ayı sonu itibariyle Türkiye’nin en büyük otomobil üreticisi ve ihracatçısı konumunda yer alıyor.

  Kaporta -montaj ve mekanik alanlarındaki yatırımlar

  Fabrika’da Clio Grand Tour ile birlikte şimdiye kadar üretilen modellerde elde edilen ticari başarı, üretim temposunda ciddi bir artışa neden oldu. Bu artışı gerçekleştirmek için 1.000’den fazla istihdam ile çalışan sayısı 2007 yılı sonunda 6.200 kişiye ulaştı.

  Montaj kapasitesinin uyarlanması ve artışı için fabrikanın endüstriyel gelişimi çerçevesinde 47 Milyon Euro yatırım gerçekleştirildi. Özellikle yan kasa parçaları veya güçlendirilmiş arka dingil gibi Clio Grand Tour’a özgü spesifik bölümlerle ilgili yeni tesisler kuruldu. Buna paralel olarak, içlerinde Clio Grand Tour’un da bulunduğu çeşitli modelleri donatacak olan 1.5 dci motorların üretimine 2008 yılında başlamak üzere Mekanik Fabrikası’nda yatırımlar yapıldı.
   


Sayfayı Paylaş