Renault 4x4 Crossover izlenim

Konusu 'Renault' forumundadır ve OrKuN tarafından 8 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Renault’nun İlk 4x4 Crossover Modeli Koleos (11 Şubat 2008)

  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  Renault, ilk 4x4 Crossover modeli Koleos’u tanıtıyor.

  Monotonluktan kaçış için tasarlanmış bir kavram olan Renault Koleos, kullanımı kolay ve konforlu olmasının yanısıra, üstün engel aşma yeteneğine de sahip. Çok yönlü kullanımlar için tasarlanmış olan bu araç sahibine, gerek şehir içinde, gerekse şehirlerarası yollarda veya otoyolda, ya da off road kullanımda aynı huzur ve güven duygusunu veriyor. Renault Koleos, bir hatchback otomobil kadar konforlu ve kompakt, MPV’ye yaraşan bir kabin rahatlığına sahip.

  Tasarımı Renault’ya, geliştirilmesi Nissan’a ait olan ve Güney Kore, Busan’daki Renault Samsung Motors Fabrikası’nda üretilen Renault Koleos, Renault-Nissan İttifakı’na dahil olan üç markanın ekipleri arasında yakın bir işbirliği çalışmasının ürünü olarak ortaya çıktı. Renault Koleos, 4 Mart 2008’den itibaren Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek.

  Koleos’un lansmanı, Renault markasının Avrupa’da olduğu kadar dünyanın diğer bölgelerinde de büyümesinde belirleyici bir etap oluşturuyor. Renault, ilk 4x4 Crossover aracı ile geleneksel olarak yer almadığı segmentlerde de kendine özgün stilini ve orijinalliğini ifade etme yeteneğine sahip olduğunu ve bu segmentlere de yepyeni bir bakış açısı getirebildiğini kanıtlamış oluyor.

  Renault Koleos, Renault’ya özgü eşsiz bir güvenlik ve konfor düzeyi sunan, sahip olduğu Renault karakteriyle hemen fark edilebilen ve geniş bir müşteri kitlesinin erişebileceği bir araç olarak tasarlandı

  Renault, Koleos’la, monotonluktan kaçmak isteyen otomobilseverlere yönelik ilk 4x4 Crossover modelini tanıtıyor. Bu yeni modelde, şasinin etkinliği, hatcbackların dinamik hatları ve tek hacimli MPV’lerin kabin genişliği bir arada sunuluyor.

  Renault, Koleos modeline en iyi koşullarda sürüş imkanı sağlamak ve aracın kullanımını kolaylaştırmak için gerekli genetik özelliklerinin tamamını aktardı : üst düzeyde bir şasi ve süspansiyon konforu, ön tarafta alçak torpido paneli ile mükemmel bir görüş alanı, yüklemeyi kolaylaştırmak için çift kanatlı bir arka kapı.

  Otomobil severlerin hızla benimseyecekleri bir 4x4 crossover model

  4x4 modellerinin verdiği imaj, çoğunlukla haddinden fazla büyük ve kullanımı karmaşık bir araçtır. Koleos’un önde gelen özelliklerinden biri, kumandasının kolay ve hızlı olmasıdır. 4,52 uzunluğu ve 1,85 m genişliği ile, Renault Koleos kontrol altında tutulan boyutlara sahiptir. Aracın büyüklüğü, şehir içi veya off road kullanımda kolayca değişim geçirmesine olanak verir. Renault Koleos, 4x4 dünyasının stile ilişkin kurallarına aynen uymakla beraber, aynı zamanda dinamik ve dengeli hatlarını korumayı başarmış olan bir Crossover modeldir.

  Oturma kabininde aynı kumanda kolaylığı vardır. Kumandalar ya direksiyonda ya da sürücünün elinin erişebileceği yerlerde konumlandırılmıştır. Görüntüleme ekranları, torpido paneli üzerinde merkezi konumda yerleştirilmiştir; Böylece bu bilgilerin okunması ve bilgilerin başkalarıyla paylaşılması kolaylaştırılmıştır.

  Koleos’un direksiyonuna geçtiğiniz andan itibaren, araca kolaylıkla kumanda etme duygusuna sahip olursunuz. Hidrolik destekli direksiyon hassas ve aşamalı sertlik ayarlıdır ve yoldan gelen bilgileri en doğru şekilde sürücüye aktarır. Aracın zemin yüksekliğine rağmen, yol tutuşu hatchback ve sedan modellere yakındır. Yürür aksamın geliştirilmesinde, yüksek düzeyde bir konfor-davranış sentezi amaçlanmıştır. Kasanın virajlarda sabit kalması üzerinde de özellikle çalışılarak, bu tür araçlarda genellikle sıkça rastlanan yalpalama azaltılmıştır.

  Ana fikir olarak kullanımda çok yönlülük

  Renault Koleos, köklerini hatchback ve sedan modellerin, tek hacimli MPV ve 4x4’lerin dünyalarından alan bir Crossover’dır. Bu üç araç tipini karakterize eden özelliklerin en iyilerini sunarak her türlü koşulda kullanımda çok yönlülüğü ve sürüş keyfini sağlar. Şehir içinde olsun, otoyolda olsun, off road kullanımda olsun, tüm kullanımlarda Koleos’un şasisi, gerçek bir hakimiyet ve güvenlik duygusu verir.

  Renault Koleos, Renault’nun sürekli 4x4 transmisyona sahip olan ilk aracıdır. Ön ve arkadan çekişler arasında torkun dağıtılması, tutunma şartlarına bağlı olarak otomatik olarak gerçekleşmektedir. Aşırı durumlarda, tork, her iki çekiş arasında %50 düzeyinde dağıtılır. Bu dağıtım, elektronik işlevi devreye sokma-çıkarma düzeneği ile sağlanır ve Nissan tarafından Yeni X-Trail için geliştirilmiş olan son nesil « All mode 4x4-i » sistemi ile yönetilir.

  Tutunma şartları her ne olursa olsun optimum düzeyde çekiş gücünü sağlamak için tasarlanmış olan ve sağladığı yüksek performanstan dolayı büyük beğeni kazanmış olan bu sistem, Renault Koleos’a yüksek düzeyde 4x4 yetenekleri kazandırır.

  Pratik ve modüler bir Crossover

  Koleos’un çok yönlülüğü, sürüş özeliklerinde olduğu kadar, kabin içinde sunulan çok sayıdaki akılcı ve pratik özellik ile de kendini gösterir. Yüklemeyi kolaylaştırmak için, Renault Koleos’ta, « clamshell » tipinde çift kanatlı açılışlı bir arka kapı vardır. Arka kapının üst kısmının açılışı, sıkışık durumda park edilme durumunda bagaja erişmeye olanak sağlar ve bir metreden geniş eşyaların taşınmasına imkan verir. Arka kapının alt kısmı ise, yatırıldıktan sonra uzun nesnelerin taşınmasını kolaylaştırır. Araç durma halinde iken iki kişinin oturmasına olanak sağlar (yük 200 kg ile sınırlıdır). 1,07 m genişliğiyle bagaj girişi, sınıfının en iyileri arasındadır.

  Son nesil motor-şanzıman grupları

  Renault Koleos, İttifak’ın ürünü olan iki tip motorla sunulacaktır. Son nesil 2.0 dCi Euro 4 (motor M9R) dizel motor, 110 kW (150 bg) ve 127 kW (175 bg) şeklinde iki güç düzeyi halinde sunulmaktadır.

  Koleos’un ikinci motoru, 126 kW (170 bg) güç ve 226 Nm tork üretebilen 2.5 l Euro 4 benzinli motordur (Nissan TR 25 motoru). Pazarlara göre, 6 ileri düz vites kutusu ve/veya sürekli değişimli otomatik transmisyonlu (CVT) olarak sunulacaktır.

  Tek hacimli MPV’lere yaraşır konfor ve kabin rahatlığı

  Renault Koleos, konforlu bir seyahat için gereken bütün unsurlara sahiptir. Aracın kabininde rahatsızlık veya konforun en önemli bileşeni olan ses yalıtımına, gerek mekanik gürültülerin gerekse tekerlek gürültülerinin giderilmesine çalışılarak büyük özen gösterilmiştir. Dizel motor, bu bakımdan, stabilizatör şaftları ve çift sönümlü motor volanı sayesinde, titreşim ve ses özellikleri bakımından örnek olarak gösterilen bir motordur.

  Renault Koleos, aracın içinde genişlikten yararlanma konusunda yolculara da aynı özeni göstermektedir. Ön koltuklarda, düşey kabin rahatlığı ve diz açıklığı, SUV, 4x4 ve diğer Crossover kategorilerinde rekor değerler sergilemektedir. Arkadaki yolcuların rahatlığı da bundan geri kalmamaktadır : Arka koltuklarda da düşey ve enine kabin genişliği arasında iyi bir denge sağlanmıştır.

  Renault, uzun zamandan beri gamında pazarın en büyük panoramik açılır tavanlarını sunmaktadır. Koleos’ta sunulan açılır tavan, SUV ve Crossover pazarının en iyi düzeyi olan 0,75 m2’lik engelsiz camlı yüzeye sahiptir. Kabin içindeki ısı konforunu muhafaza etmek için, bütün pozisyonlarda durdurulabilen sık gözlü bir kapama perdesi mevcuttur.

  Renault, araçta hangi koltukta oturursanız oturun en konforlu şekilde yolculuk etmeniz için Koleos’u iki bölgeli bir otomatik ısıtma ve klima sistemi ile donatmıştır. Ayrıca, sırf arka koltuklar için konulmuş havalandırma kanalları da bu iklimlendirme sistemini tamamlamaktadır.

  Aktif ve pasif güvenlik : İttifak’ın uzmanlığı, Koleos’un hizmetinde

  Güvenlik, Renault modellerinin temel bir bileşenidir. Aktif güvenlik olsun pasif güvenlik olsun, Renault Koleos her iki alanda da örnek oluşturacak şekilde geliştirilmiştir. Aktif güvenlik konusunda, sağlam bir şasiye ve saatte 100 km’de yapılan frenlemede Koleos’u 42 metrede durdurmaya olanak veren, geniş boyutlu bir fren sistemine sahiptir. Yukarıda belirtilen 42 metrelik durma mesafesi, SUV ve Crossover segmentinde en iyi performanslardan biridir.

  Renault, EuroNCAP çarpışma testinden 5 yıldız alan 8 modeliyle, pasif güvenlik alanındaki uzmanlığını kanıtlamaya devam ediyor. Renault Koleos, tabii ki, aracın önünde ve arkasında programlı deformasyon bölgelerine sahip yapısı başta olmak üzere, gerçek kaza verilerine dayanan ve uzun yıllardan beri sürdürülen çalışmalardan yararlanıyor.

  Yeni bir otomobil nesli

  Tüketicilerin ihtiyaçlarındaki değişimler ve çevre konusunda tüm toplumun bilinçlenmesi sonucunda, otomobil üreticileri, keyif ve eğlence amaçlı otomobiller segementinde sundukları ürünleri yeniden düşünmeye başladılar. Artık sosyal bakımdan pek kabul görmeyen geleneksel 4x4’ler olgunlaştı.

  4x4 Crossover’lar yıldan yıla otomobil dünyasında biraz daha fazla yer kazanıyorlar. 90’ların sonunda tek hacimli MPV’lerde olduğu gibi, en önemli gelişme, SUV kavramının tüm ürün segmentlerine yayılması olarak dikkat çekiyor. « Segment » kavramı bile, artık müşteri için eskisi kadar net bir ifade değil. Bugün, SUV’ler dünya otomobil pazarının %5’ini oluşturuyorlar. Bu rakam, 15 yıl önce %1’in altındaydı.

  Yeni müşteriler fethetmeye yönelik bir araç

  Kompakt SUV-Crossover pazarı, ilk beş Avrupa ülkesinde sürekli büyüme halinde bulunuyor. Bu pazarda Son 5 yılda, tüm markalar dahil toplam satışlar 222.500’den 522.000’e çıkarak iki kattan fazla bir artış gösterdi.

  Aynı eğilim bütün Avrupa’da da gözlemleniyor : Yaklaşık 15 milyon araçlık bir pazarda, Kompakt SUV-Crossover sınıfı, 2007 yılında toplam 700,000’in üzerinde satışla Avrupa otomobil pazarının %5’ine yakınını oluşturdu.

  Mevcut 25 modelle, bu sektörde büyük bir rekabet var. Renault, ürün gamının ilk 4x4 Crossover modeli Koleos’u piyasaya sürerek, ürün yelpazesini tamamlamış oluyor ve pazarın liderlerinin olgunluk ve uzmanlığından yararlanan yeni bir aracı müşterinin beğenisine sunuyor.

  Renault Koleos, Grubun globalleşmesi sürecinde sürdürülen çalışmalarının yeni bir örneğini oluşturuyor. Koleos Avrupa‘da 2008 Haziran ayından itibaren satışa sunulacak ve 2009’da beş kıtada 40’a yakın ülkede ticarileştirilmiş olacak.
   


Sayfayı Paylaş