Regl Döneminde Yasin Okunur Mu

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Regl Döneminde Yasin Okumak Caiz mi?

  Hayız ve nifas hâlinde olan bir kadına Kur'an okumak haramdır. Peygamber Efendimiz hayızlı, loğusa ve cünübün Kur'an okuması ile ilgili şöyle buyurmuştur. Hayızlı kadın ve cünüp olan kimse Kur'andan bir şey okuyamaz buyurmuşlardır.

  Hayız ve nifaslı halde olanlar, Kur'an-ı Kerîm'i okuyamasada, onu dinlemelerinde herhangi bir sakınca görülmemiştir. Ayrıca regl olanlara dua konusunda bir sınırlama getirilmemiştir, her türlü duayı okuyabilirler.

  Regl döneminde kadın hiç bir şekilde namaz kılamaz. Diğer yandan zikir çekebilir, dua edebilir; bunlara bir mani yoktur. Hatta özel günlerindeki bir bayanın kıbleye doğru oturarak zaman zaman tesbih çekmesi, dua etmesi isabetli bir davranış olur; böylelikle adet gördüğü günlerinde bu şekilde manen beslenmiş olur.

  Hayızlı ve nifaslı kadınların veya cünüplerin kunut vs gibi çeşitli duaları okumalarında, tesbih ve tehlil kelimelerini söylemelerinde ve Hazret-i Peygambere salât ve selâm getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur.

  Allah-u Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

  “Sana kadınların adet hallerinden soruyorlar. De ki, o bir eziyettir. Adet günleri onları yalnız bırakın. Temizleninceye kadar yaklaşmayın. Tertemiz oldular mı, onlara Allah’ın size emrettiği yerden yaklaşın. Allah tevbe edenleri sever, tertemiz olanları da sever.” (Bakara, 2/222)
   


Sayfayı Paylaş