Regaip Kandili Hutbeleri

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Regaip Kandili Gecesi ve Cuma Hutbeleri

  Muhterem Müslümanlar;

  Zaman içerisinde kirlenmeye ve kararmaya başlayan kalplerimizi; tekrar temizleyecek ve aydınlatacak olan kandilleri içinde bulunduran üç aylara kavuşmak üzereyiz. Bu ayları kıymetli kılan Ramazanın habercisi olmalarıdır. Ramazan ayını kıymetlendirense, Kuran-ı Kerimin bu ayda inmeye başlamasıdır. Yani Ramazan ayının, Kur'an ayı olmasıdır.

  Allah (c.c) şöyle buyuruyor; "Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. (Haram aylar, cahiliye devri uygulamasına göre hürmet edilmesi gereken, savaş ve kan dökülmesi yasak olan kameri aylar demektir. Bu aylar Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep ayıdır) İşte bu, Allah'ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin. Fakat Allaha ortak koşanlar sizinle nasıl topyekun savaşıyorlarsa, sizde onlarla topyekun savaşın. Bilin ki Allah, kendine karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir." (Tevbe Suresi, 36)

  Recep ayının ilk günlerinde Reğaib, 27. gecesinde Miraç kandili vardır. Bu gecede İsra ve Mirac olayı gerçekleşmiştir. İsra ve miraç Allah'a imanı perçinleyen büyük bir mucizedir. Çünkü Allah sonsuz kudret sahibidir. Onun için hiçbir zorluk ve güçlük düşünülemez.

  Muhterem Cemaat!

  İnsanlar ilim, ahlak, fazilet ve takvada birbirleriyle eşit olmadıkları gibi, aylar günler, geceler, zaman ve mekânlarda fazilet ve bereket yönünden aynı seviyede değildir. Yeryüzünün kalbi mesabesinde olan Kâbe i Muazzama ile diğer yerler maneviyat ve kutsiyet bakımından bir değildir. Müslümanlar arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları da rahmet ve mağfiret bakımından daha üstün, bereketli ve feyizli aylardır.

  Hz Peygamber'in yaptığı şu dua üç aylara verdiği önemi belirtmektedir: "Allahım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek eyle ve bizi Ramazana kavuştur." (Ahmet b. Hanbel, Müsned 1/259)

  Biz Müslümanlar, kutlu elçi Hz. Muhammed (s.a.s)'in mesajlarını anlayıp, hayatımızda canlandırmalı, Allahın rızasını kazanmada gayretli olmalıyız. İlahi sese kulak vermeli, üç ayları âzamî derecede faydalı işler ve kullukla değerlendirmeli, bu zaman dilimlerini gafletle geçirmemeli, diğer aylar ve günlere örnek olacak bir hayat yaşamalıyız.

  Cuma ve bayram geceleri, Reğaib, Mirac, Berat ve Kadir gecesi gibi mübarek gecelerin bulunduğu üç aylar, dinimize ve dünyamıza ait görevlerimizi eksiksiz yapmanın, iyilik ve yardım bakımından etrafımızdaki insanları gözetmenin yeniden canlandığı zaman dilimleridir.

  Aziz Kardeşlerim!

  Bu mübarek günler ve geceler, kendimizi denetleme, hesaba çekme ve değerlendirme bakımından çok önemlidir. Geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın tedbirlerini almalıyız.

  Mübarek gün ve gecelerin önemini çocuklarımıza hissettirmeliyiz. Onları camiye cemaate alıştırıp, buraların manevi havasından teneffüs ettirmeliyiz. Allah (c.c) kalp ve kalıbı ile kendisine yönelenleri, kendisinden bağışlanmasını isteyenleri, affına mazhar buyurmaktadır. Mümin yeter ki gönül bağı ile O’na yönelmiş olsun. Rabbinin yüce Rahmetine sığınsın. Aciz ve günahkar olduğunu anlasın ve Rabbine af için yalvarsın ve bilsin ki, "Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tövbe edenlerdir" (Tirmizî, Kıyâme, 49; İbn Mâce, Zühd, 30) buyuran elçi, kendisini Allah'ın mağfiretine davet ediyor. Ne mutlu tövbe edip hatasından dönenlere, ne mutlu Rabbinin affına erenlere! Rahmetiyle cennete girenlere!

  Hazırlayan: İsmail BATTAL
  ÜNVANI: Ayaslar Kasabası Aşağı Camii İmam-Hatibi Doğanhisar/KONYA
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Değerli Mü’minler!

  Üç aylar aynı zamanda müminlerin gönüllü olarak katıldıkları güzelliklere açılan değişim kampanyasıdır.Bu nedenle dualarımızı artırır, ibadetlerimizde daha hassas davranır, Allah’a ve içinde yaşadığımız topluma karşı görevlerimizi ne ölçüde yerine getirdiğimizi gözden geçiririz. Üç aylar ve kandiller bizim için bir oto kontrol ve özeleştiri fırsatı sunmakta ve herkes kendisini sorguya çekmektedir. Bu nedenle üç aylar içinde uğradığımız her kandilden manevi ve ahlaki özelliklerimizi geliştirerek bir sonrakine hazırlanmak azmi ve gayreti içinde olmalıyız. İnsanın yeni davranışlar edinmesi ve kötü alışkanlıklardan kurtulmasının birinci şartı iradesini ortaya koymasıdır. Mümin için hayat ölünceye kadar kulluk şuurunu devam ettirebilmektir. Zira Rabbimiz “ Sen Rabbini hamd ile tesbih et ve secde edenlerden ol ve sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et!” buyurmaktadır.

  Yüce Rabbimiz mübarek olan üç ayları ve başta Regaib Kandilini olmak üzere idrak edeceğimiz bütün kandilleri bizim içinde mübarek eylesin. Kandiller ve üç aylar Allah’a yaklaşmamıza, kulluk şuuruna varmamıza, manevi miracımıza ve beratimize vesile olsun.

  Muhterem müminler!

  Yine bir üç aylar mevsiminin arefesindeyiz. Kameri aylar içinden Recep, Şaban ve Ramazan aylarını Müslümanlar olarak öteden beri "üç ayları" diye isimlendiririz ve diğer aylara nisbetle bu ayları mübarek kabul ederiz. Çünkü bu aylar, samimi kulların af ve mağfiretle ödüllendirilecekleri kutsal zamanlardır. Receb ve Şaban ayları, ayların sultanı olan Ramazan ayına hazırlık dönemidir. Ramazan ayı ise, içinde Ramazan orucu tutulması ve Kadir Gecesi gibi feyiz ve bereketlerle dopdolu bir aydır. Şimdiden hem üç aylarımız hem de Regaib Gecemiz mübarek olsun inşaallah.

  Aziz kardeşlerim!

  Üç ayların birinci ayı, Recep ayıdır. Bu ayın ilk Cuma gecesine de biraz once de ifade ettiğimiz gibi, Regaib Gecesi adı verilir. Regaib Gecesi, bağışlanmanın çok yapıldığı, sevap ve mükafatın bol bol verildiği, feyiz ve bereket dolu olan gece demektir. Ayrıca Hz. Peygamber (s.a.v)’in Mi'raca çıktığı gece de Recep ayını süsleyen eşsiz gecelerdendir. Şaban ayında ise Beraat Gecesi vardır. Bundan dolayıdır ki, böyle mübarek geceleri içinde barındıran üç ayların manevi değerini bilmek ve tevbenin kabul olunacağı bu kutsal zamanlardan yararlanmak, kurtuluş uman her Müslüman`ın tutkusu haline gelmelidir. Cenab-ı Hak da zaten "Ey iman edenler! Hepiniz Allah'a tevbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz."(Nur Suresi, [24:31]) buyurarak bizi tevbeye davet etmektedir.

  Muhterem kardeşlerim!

  Bu aylar, Müslümanların manevi hasad zamanlarıdır. Özellikle bu aylarda yapılan samimi dualar ve ibadetler, Yüce Allah tarafından kabul edilir. Zira Yüce Allah, "Siz bana dua edin ki, ben sizin dualarınızı kabul edeyim."(Mü'min Suresi, [40:60]) buyurmuştur. Öyle ise, Recep ve Şaban aylarının başından itibaren Ramazan ayına hazırlık yapalım. Bunun için ise, Recep ayının başından itibaren diğer zamanlardan farklı olarak ibadetlere daha çok sarılalım. Kaza ve nafile namazlarımızı kılmaya çalışalım. Bu ayların içinde gelen başta Regaib Gecesi olmak üzere bütün bu mübarek geceleri ihya edelim, gündüzlerinde de oruç tutalım. Fakirleri sevindirelim. Her türlü günahtan temizlenmeye çalışıp Allah'tan af dileyelim. Haram ve zararlı şeylerden uzaklaşmaya, aralarımızda varsa çekişmeleri, kırgınlıkları gidermeye gayret edelim. Aramızda barışın ve kardeşliğin temellerini güçlendirelim. Birlik ve beraberlik duygularını pekiştirelim ve ahlaki gelişmeyi sağlayalım. Başta Filistinli Müslümanlar olmak üzere, yeryüzündeki bütün Müslümanların mal, can, ırz-namus ve dinlerine musallat olan her türlü düşmanlıktan, bela ve musibetten, akan kan ve gözyaşından bir an önce kurtulmaları için dualar edelim.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v), “Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez. Bu geceler; Receb’in ilk Cuma gecesi, Şaban’ın onbeşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi ve Kurban Bayramı gecesidir.”(İmam Şafi, El-Ümm)buyuruyor ve dualar etmemizi tavsiye buyuruyor. Bizler de bu tavsiyeye kulak verelim. "Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl. Bizi de hayırlısıyla Ramazan ayına kavuştur.”(Ahmed bin Hanbel, 1/259)buyuran Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in bu duasını dilimizden eksik etmeyelim.
   

Sayfayı Paylaş