Ratanya ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Ratanya ve Faydaları
  Ratanya(krameria triandra): Baklagiller familyasından; Amerika'da yetişen ve birçok türü olan bir bitkidir. Kökü toz haline getirilip, kullanılır. Çiçekleri kırmızı; yaprakları uzun, ince ve uçları dilimlidir. 20 - 30 cm boylarında, yaprakları uzun, ince ve uçları dikenli olan ve kırmızı renkte çiçekler açan bir çalıdır. Şekerler, nişasta ve tanen içerir.

  Ratanyanın Faydaları: Şurubu; ishali keser. Dişetlerini kuvvetlendirir. Bağırsak iltihaplarını giderir. Öksürük ve bronşitte iyi gelir. Mantar şikayetlerine karşı faydalıdır. Antiviral ve antioksidan etkilere sahiptir. Ağız, mide ve bağırsak iltihaplarını giderir. Basur memelerine karşı pomad ve fitil olarak kullanılır.turkeyarena.net Aşırı adet kanaması da dahil olmak üzere kanamaları durdurur.

  Ratanya Nasıl Kullanılır? Ratanya Kökü kurutulup toz haline getirildikten sonra suda kaynatılarak kullanılır. Çay ya da şurup şeklinde kullanılabileceği gibi ağız ve boğaz iltihaplarına karşı ve diş etlerini kuvvetlendirmek için gargara olarak da kullanılabilir. Basura karşı pansuman yapılırsa faydası görülür.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş