Ramazanda Söylenen Güzel Sözler

Konusu 'Karışık Sözler' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 18 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Allah yolunda bir gün oruç tutanın yüzünü Allahü teâlâ yetmiş yıl ateşten uzaklaştırır. (Müslim)

  Allahü teâlânın gözlerin görmediği kulakların işitmediği ve hiç kimsenin hayaline bile gelmeyen nimet dolu sofrasına ancak oruçlular oturur.

  Beş vakit namaz bir cuma namazı diğer cuma namazına bir Ramazan diğer Ramazana hep kefarettirler Büyük günah irtikab edilmedikçe aralarındaki günahları affettirirler. (Müslim Taharet 14 (223); Tirmizi Salat 160 (214)

  Bir kimse hac ve umre etse de ayni sene icinde olse Cennete girer Kim Ramazan orucunu tutsa sonra olse Cennete girer. (Ravi: Hz Ebu Said) (ra)

  Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır Oradan sadece oruçlular girer Oruçlular girdiler mi artık kapanır kimse oradan giremez" (Tirmizi"nin rivayetinde şu ziyade var: "Oraya kim girerse ebediyyen susamaz. (Tirmizi Savm 5)

  Cennetteki güzel köşkler sözü hoş selamı çok yemek yediren oruca devam eden ve gece namazı kılan kimselere verilir. (ibni Nasr)

  Hac kendi ile evvelkisi arasına Ramazan da evvelki ile arasına Cuma da evvelki ile kendi arasina kefarettir. (Günahi da anadan doğma temiz olur)

  Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa Allah onunla ateş arasına genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar. (Tirmizi Cihad 3 (1624)

  Oruç tutan namaz kılan kimse mükafatını kıyamette aklı kadar alır.

  Peş peşe üç gün oruç tutabilenin Ramazan orucunu tutması gerekir.

  Ramazan ayi geldiginde Cennet kapilari acilir Cehennem kapilari kapatilir seytanlar da baglanir Bir munadi Ramazan bitinceye kadar soyle nida eder: "Ey hayra talib olan kos Ey serri istiyen azalt (terk et)" Ravi: Hz Utbe Ibni Abd (ra)

  Temizlik imanın yarısı oruç da sabrın yarısıdır. (Müslim)
   


Sayfayı Paylaş