Ramazan Bayramının Bireysel ve Toplumsal Önemi Nedir

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 28 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Ramazan Bayramının Toplumsal Ve Bireysel Önemi Hakkında

  Ramazan bayramı müslümanların iki büyük bayramlarından birincisidir. Hicri takvime göre önce Ramazan Bayramı gelmektedir. Ramazan ayı süresince tutulan oruç ve yapılan ibadetler neticesinde, kulun bağışlanmış ve bolca mükafat kazanmış olma duyguları ile sevinip bütün müslüman kardeşleri ile paylaştığı bir gündür.

  Milli bayramlar Ulus olma, beraber aynı kaderi aynı tasayı aynı kıvancı yaşama gücünü kuvvetlendirir. Dini bayramlarımız da aynı dini inanan insanların yani Türk milletinde Müslümanların birlik beraberlik günleri, kardeşliğin, çıkarsız saygı ve sevginin yaşandığı günlerdir.

  Ramazan bayramı bireysel olarak sosyalleşmenin önünü açan en büyük etkenlerden birisidir. Ayrıca insana ferdi olarak sabretmeyi paylaşmayı ve toplumca ortak noktalarda buluşup mutlu olmayı sağlamaktadır. Toplumsal açıdan bakacak olursak, değil bir ülkede dünyada yaşayan bütün müslümanların ortak paydası olma özelliği taşımaktadır. Bu günlerde tüm dünya müslümanları sevinip kaynaşırlar. Bu bağlamda ihtiyaç sahiplerinin tesbiti ve durumlarının izalesi için topyekün çalışma yapılan bir toplumsal harekettir. Toplumun yukarıdan aşağıdan her sınıfının Bayram Namazında buluşup kucaklaştığı mesafelerin kaldırıldığı küslerin barıştırıldığı en etkili kitlesel bir araçtır.

  Cenabı Allah en güzel şekilde bayramları idrak edip, tüm dünya müslümanlarının hak olan ortak noktada buluşmalarını nasip etsin.
   


Sayfayı Paylaş