Ramazan Bayramında Yaşanan Güzel Duygular

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 3 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Ramazan Bayramında Yaşadığımız Güzel Duygular

  İslam aleminin dini bayramlarından biri olan Ramazan Bayramı ülkemizde de oldukça büyük önem taşır. Bayram arefesinde mezarlıklar ziyaret edilir meftalar yad edilir ruhları şenlendirilir. Küçüklerin yada büyüklerin çoktan hazırdır rengarenk elbiseleri, asılmıştır duvara yada gardırobun bir ucuna. Şekerdenlikler tıka basa dolu ve ona ilk uzanacak misafir elini bekler. Uyku tutmaz kimseyi ramazanın son gecesi ve kolay kolay sabah olmaz o gün ve gerisi malum...

  Ramazanın manevi zevk ve hazzının ardından bayramın zevkini ve hazzını tadıyoruz. Topluca tekbirlerle bayram namazı kılıyoruz, sonra yine topluca yemekler yiyip, büyüklerimizle, eşimizle, dostumuzla bayramlaşıyoruz. Bunların her birinin bir manevi zevki ve hazzı vardır. Üsküplü büyük şair Yahya Kemal Beyatlı “Süleymaniye’de Bayram Sabahı” adlı şiirinin bir yerinde bu coşkuyu şöyle ifade eder.

  Dili bir, gönlü bir, imanı bir insan yığını
  Görüyor varlığının bir yere toplandığını;
  Büyük Allah’ı anarken bir ağızdan herkes
  Nice bin dalgalı tekbir oluyor tek bir ses;
  Yükselen bir nakaratın büyüyen velvelesi,
  Nice tuğlarla karışmış nice bin at yelesi!

  Bu mubarek günde yoksulları sevindirmek, kimsesizleri ziyaret etmek, onların hayır dualarını almak manevi olgunluğa erdirir insanı. Bu güzel günlerin kıymetini bilmeli ve hakkını vermeliyiz.
   


Sayfayı Paylaş