Ramazan Bayramında Yapılan Geleneksel Etkinlikler

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 2 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Ramazan Bayramlarında Yapılan Geleneksel Etkinlikler
  Ramazan Bayramında Yapılan Geleneksel Etkinlikler, kısaca ramazan bayramı etkinliklerini yazarmısınız, Ramazan Bayramı Etkinlikleri nelerdir

  Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan Bayramı'nın ilk günü aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz.

  Ramazan Bayramı'nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını yalnız erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir.

  Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Ramazan bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara hediye veya harçlık verirler. Çocuklar ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar.

  Bazı şehirlerde bayrama özel etkinlikler düzenlenir. Konser, açık hava tiyatrosu, bayram şenlikleri gibi.

  Yıl boyunca bedenen ve ruhen yorulan insanlar için bayram tatilleri bir fırsat olabilir. Tatile çıkma fırsatı bulamayanlar bunu değerlendirebilir.
   


Sayfayı Paylaş